Láká vás jízda na slonovi nebo selfie s tygrem? Rozmyslete si to, zvířata trpí, říkají cestovatelé

Pavla Trávníčková, Travel Bible
20. 6. 2018 7:32
Počet lidí, kteří se vydávají do zahraničí, se za posledních 15 let zdvojnásobil a exotické rozvojové země se pravidelně umísťují na předních příčkách top destinací. Představit si každodenní realitu na druhém konci světa je před první cestou za hranice Evropy téměř nemožné – mezi tím, co ukazují naučné dokumenty a záviděníhodné fotky na Instagramu, je obrovský rozdíl. Turisté tak mohou snadno šlápnout vedle a nevědomě podpořit neetické zacházení se zvířaty. O zákulisí atrakcí se zvířaty píše cestovatelka Pavla Trávníčková z komunity Travel Bible.
Jízda na slonech patří k nejkrutějším turistickým zábavám. Sloní páteř není přizpůsobená na nošení těžkých nákladů a každý pasažér je pro tato inteligentní zvířata velmi bolestivý.
Jízda na slonech patří k nejkrutějším turistickým zábavám. Sloní páteř není přizpůsobená na nošení těžkých nákladů a každý pasažér je pro tato inteligentní zvířata velmi bolestivý. | Foto: Shutterstock

Mezi populární zvířecí atrakce patří například projížďky na slonech, selfie s tygry, venčení lvů i mazlení se s mořskými želvami. Z průzkumu mezinárodní organizace World Animal Protection ale vyplývá, že právě tyto aktivity patří mezi ty nejkrutější.

Nabízí se otázka, jak mohou být nejpopulárnější lákadla těmi "nejhoršími"? Smutná pravda chovatelských středisek často vychází na povrch až s odchodem posledního návštěvníka. Utrpení zvířat nemusí být na první pohled patrné a chovatelé, kteří provozují daný podnik, se velmi ochotně postarají o to, aby turisté odcházeli jen s úsměvy na rtech a propagovali jejich byznys dál.

Vylámané zuby nebo rány kovovým hrotem do lebky

Tygři anebo lvi jsou divoká zvířata, která si v přírodě nepohladíte. V takzvaných chovatelských stanicích ale působí jako krotká stvoření, ke kterým se návštěvníci mohou bez starostí přiblížit. Rozdíl je v jejich výchově.

"Ochočení" jedinci byli odebráni matkám, uměle odchováni a "vycvičeni" za použití fyzických trestů nebo odpírání potravy. I přesto si chovatelé nemohou být jistí bezpečností návštěvníků, a tak se uchylují k drastickým zásahům, jako jsou vylámané zuby a uřezané drápy. Thajskem v loňském roce navíc otřásla zpráva o obchodování s částmi těl tygřích mláďat a jeden z nejznámějších turistických tygřích chrámů musel být uzavřen.

Tvrdý výcvik se nevyhne ani slonům. Pohyb mláďat je omezený kovovými řetězy a sloní temperament z nich jejich majitelé doslova vybijí za pomoci kovového hrotu, kterým slony udeří do hlavy pokaždé, když se pohnou. Tato na první pohled klidná zvířata si o pár let později mohou návštěvníci sloních farem umýt, nakrmit nebo se na nich projet. Sloní páteř ale není přizpůsobená na nošení těžkých nákladů a každý pasažér je pro tato inteligentní zvířata velmi bolestivý.

Masová poptávka po exotických artiklech dostala do potíží i cibetky. Nepoctiví obchodníci si usnadňují hledání cibetkového trusu v přírodě a uzavírají šelmy do klecí. Cibetky, které se živí primárně hmyzem, jsou krmeny kávovými plody a z jejich výkalů se vyrábí proslulá cibetková káva.

S neetickým zacházením se zvířaty bojují i Instagram a TripAdvisor

Do boje s masovým turismem a nevědomostí cestovatelů se v minulém roce pustila i globální média. TripAdvisor ukončil zprostředkovávání prodeje lístků na atrakce, které zahrnují zvířata, a Instagram se rozhodl vzdělávat své uživatele.

Pokud si vyhledáte některý se zakázaných hashtagů např. #elephantride nebo #turtleselfie, ukáže se vám varovná zpráva. "Chraňte životní prostředí na Instagramu. Hledáte hashtag, který může souviset s příspěvky podporujícími ubližování zvířatům nebo životnímu prostředí."

Cestovatelé mohou pomoci

Zvířecí turismus vzkvétá kvůli neutuchající poptávce ze strany cizinců. Zacházení se zvířaty není v rozvojových zemích prioritou, i přesto má tato situace poměrně snadné, ale dlouhodobé řešení. Tam, kde jsou i zákony krátké, mohou pomoci právě samotní turisté.

Například ve zmíněném Thajsku se nyní nachází několik sloních útulků, kde dobrovolníci přijdou do styku se zvířaty bez toho, aby jim ubližovali. Návštěvou etických útočišť i nákupem férových produktů dají cestovatelé jasně najevo, že ubližování zvířatům nepodporují, a pomohou tak informovat další cestovatele.

Článek vznikl ve spolupráci s cestovatelskou komunitou Travel Bible

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy