Čemu se vyhnout na cestách: V Itálii nechtějte café latté, v Rusku nedávejte sudý počet kytek

Magazín Magazín
12. 1. 2018 7:32
Cestování po světě znamená setkávání se s odlišnými kulturami a zvyky. Často řešenou otázkou je oblékání. Užitečné ale mohou být i další rady, jak se chovat k místním a která gesta raději nepoužívat. Na otázku "Co bych rozhodně neměl dělat při návštěvě vaší země?" odpovídali členové on-line komunity Quora.
Italští číšníci neznají café latté (ilustrační foto).
Italští číšníci neznají café latté (ilustrační foto). | Foto: iStock

Milovníci kávy by si v Itálii rozhodně neměli objednávat café latté, které Italové nevedou. Další věc, kterou italští číšníci na turistech nemají rádi, jsou objednávky cappuccina po poledni. To se pije pouze dopoledne.

Pokud vás pozvou na čaj, kávu nebo další občerstvení v Irsku, rozhodně byste neměli nabídku odmítnout. "Irové si nemohou pomoci a jsou velmi vstřícní, pokud je ale budete odmítat, vezmou si to osobně," uvedl Caragh Maxwell.

Judith Meyerová, obyvatelka Berlína, napsala, že v Německu by absolutně nikdo neměl zkoušet hajlovat nebo projevovat sympatie k nacistickým symbolům. "Je to zločin a každý rok jsou za to zatýkáni turisté," dodala. Známým případem bylo zatčení čínských turistů loni v srpnu při hajlování u Spolkového sněmu.

Ženy se v Myanmaru nesmí dotýkat mnichů

To v Číně je potřeba myslet na projevování úcty ke starším lidem, vcházet či vycházet z místnosti by tak mladší lidé měli až po těch starších. April Liová také poznamenala, že při přípitku by jedinci neměli zvedat sklenici výš než ten, kdo pronáší řeč.

Ti, kdo se chystají do Nepálu, by měli pamatovat na to, že mluvit o sexu na veřejnosti je tabu. Nechtěnou pozornost si vyslouží také páry, které se veřejně líbají. Ženy a dívky, jež menstruují, by zase neměly navštěvovat chrámy a posvátná místa, jsou totiž považovány za znečištěné.

V Myanmaru by se zase ženy neměly nikdy dotýkat mnichů a stejně jako v Nepálu nemusí být vpuštěny do některých míst.

Cestovatelé by v Malajsii měli zapomenout na dotýkání se něčí hlavy. Pozor si musí dávat i na podávání předmětů přes něčí hlavu. Podle Nehy Kariyaniyaové se totiž jedná o nejposvátnější část těla. Vyhnout by se měli také tlučení pěstí do ruky, gesto je považováno za obscénní.

Hádky a hněv nedávejte v Japonsku najevo na veřejnosti

V Brazílii by zase mohli narazit ti, kteří rádi ukazují rukou gesto O. K. Palec a ukazováček spojené v kruh totiž Brazilci považují za urážlivé.

Návštěvníci Japonska se na veřejnosti mají zdržet hádek a projevů hněvu. Ty, kteří své emoce neudrží na uzdě, považují Japonci podle Kaze Matsuneho za hloupé a trapné.

Matsune také připomněl, že návštěvníci Japonska, kteří jsou pozváni k někomu domů, by se před vchodem neměli zapomenout vyzout. "Japonská kultura rozlišuje domov od vnějšího světa. Vyzutí si bot při vstupu do něčího domu tak naznačuje tento rozdíl," dodal.

Vyzouvání bot vyžadují také v některých dalších asijských zemích, například v Malajsii či Indii.

Turisté v Indonésii by měli pamatovat na používání pravé ruky, a to nejen při představování, ale také při jídle či předávání darů. Míření ukazováčkem na někoho nebo něco je stejně jako v jiných zemích považováno za neslušné.

V Rusku se nedává sudý počet květin v pugétu

Ti, kdo si rádi odplivávají, by si svůj zvyk měli v Austrálii odpustit. Stejně jako pohazování odpadků na zem, podle Australanky Sommer Shielsové za to hrozí vysoká pokuta.

Turek Sinan Ozel zase turistům poradil, aby si dobře rozmysleli, než začnou mluvit s někým o Atatürkovi, kurdské otázce, arménské genocidě a fotbalu. Odrazuje také od nákupu koberců.

A Ruska Katherina Makhalová uvedla, že pokud se chtějí cizinci zavděčit kyticí, je potřeba mít na paměti, ze má mít specifický počet stonků. "Nedávejte jako dárek sudý počet kytek. To je pro mrtvé. Vhodný pugét má 1, 3, 5, 7 a tak dále kytek," napsala. Podobnou poznámku uvedl i Bulhar Daniel Gospodinov.

Video: Tak vypadají nejopuštěnější místa světa, ukazuje cestovatel

Cestovatel natáčel opuštěná místa. Podívejte se na souhrn záběrů za rok 2017 | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy