Nejlepší cestovatelské fotky roku 2017? Spoustu z nich pořídili fotografové doma, nikam nejeli

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 1. 2018 12:21
Za nejlepší cestovatelskou fotkou světa často není potřeba cestovat tisíce kilometrů daleko. Mnohé z nich vznikly nedaleko od místa, kde jejich autor běžně žije. Ukazují to výsledky prestižní světové fotosoutěže Travel Photographer of the Year 2017.

Prestižní fotografická soutěž Travel Photographer of the Year má za sebou už patnáctý ročník. O ceny pro nejlepší cestovatelské snímky roku 2017 se utkalo více než dvacet tisíc záběrů od fotografů ze 129 zemí světa. 

Titul pro fotografa roku nakonec vybojoval belgický fotožurnalista Alain Schroeder, který se zároveň stal prvním celkovým vítězem soutěže pocházejícím z Belgie. Prosadil se fotoreportáží z indických tradičních zápasů Kuští a záběry z rituálů smrti v Indonésii.

Titul pro mladého cestovatelského fotografa roku získala teprve dvanáctiletá Morgan Wolfersová z USA - a stala se tak jednou z nejmladších vítězek v historii soutěže. "Fotografování přírody je Morganinou vášní, její snímky obohacuje silný důraz na detaily, který je dán jejím autismem," uvedl zakladatel soutěže Chris Coe. 

Vítězné snímky v různých kategoriích ukazují, že pro snímky, které nakonec uspějí v soutěži, není nutné cestovat tisíce kilometrů daleko. Uspěla řada fotografů, kteří své snímky pořídili nedaleko od svého domova - v místech, která důvěrně znají. Příkladem za všechny může být třeba italský fotograf Mauro Tronto, oceněný v kategorii Země & klima za snímky z okolí Castellucio di Norcia. 

Travel Photographer of the Year má každoročně porotu složenou z předních světových fotografů a editorů.

Letos byli členy mezinárodní jury mimo jiné i renomovaný fotograf Eamonn McCabe (momentálně uvádí seriál o fotografii v televizi BBC), Michelle Jana Chan (editorka magazínu Vanity Fair) nebo šéf Královské fotografické společnosti Michael Pritchard.

Kompletní galerii vítězů a dalších oceněných fotografů najdete na webu soutěže. Chystá se také velká výstava, která bude ve Velké Británii k vidění počátkem roku 2018. Vybrané snímky si můžete prohlédnout díky vstřícnosti pořadatelů také v galerii u tohoto článku.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu. Nash ztratila na vítězku sedm sekund. Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy