Nejlepší cestovatelské fotky roku 2017? Spoustu z nich pořídili fotografové doma, nikam nejeli

Nejlepší cestovatelské fotky roku 2017? Spoustu z nich pořídili fotografové doma, nikam nejeli
Celkový vítěz: Alain Schroeder, Belgie. Muži se utkávají v tradičním zápase Kuští. Kolhapur, Indie.
Celkový vítěz: Alain Schroeder, Belgie. Zápasníci Kuští si po skončení tréninku posypávají hlavu i tělo prachem.

Travel Photographer of the Year 2017, vítězné snímky
Celkový vítěz: Alain Schroeder, Belgie. Zápasníci Kuští. Muži odpočívají po skončení cvičení.
Celkový vítěz: Alain Schroeder, Belgie. Pohřeb ve vesnici Sereale na indonéském ostrově Sulawesi (známý také jako Celebes).
Foto: Alain Schroeder, Travel Photographer of the Year 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 1. 2018 12:21
Za nejlepší cestovatelskou fotkou světa často není potřeba cestovat tisíce kilometrů daleko. Mnohé z nich vznikly nedaleko od místa, kde jejich autor běžně žije. Ukazují to výsledky prestižní světové fotosoutěže Travel Photographer of the Year 2017.

Prestižní fotografická soutěž Travel Photographer of the Year má za sebou už patnáctý ročník. O ceny pro nejlepší cestovatelské snímky roku 2017 se utkalo více než dvacet tisíc záběrů od fotografů ze 129 zemí světa. 

Titul pro fotografa roku nakonec vybojoval belgický fotožurnalista Alain Schroeder, který se zároveň stal prvním celkovým vítězem soutěže pocházejícím z Belgie. Prosadil se fotoreportáží z indických tradičních zápasů Kuští a záběry z rituálů smrti v Indonésii.

Titul pro mladého cestovatelského fotografa roku získala teprve dvanáctiletá Morgan Wolfersová z USA - a stala se tak jednou z nejmladších vítězek v historii soutěže. "Fotografování přírody je Morganinou vášní, její snímky obohacuje silný důraz na detaily, který je dán jejím autismem," uvedl zakladatel soutěže Chris Coe. 

Vítězné snímky v různých kategoriích ukazují, že pro snímky, které nakonec uspějí v soutěži, není nutné cestovat tisíce kilometrů daleko. Uspěla řada fotografů, kteří své snímky pořídili nedaleko od svého domova - v místech, která důvěrně znají. Příkladem za všechny může být třeba italský fotograf Mauro Tronto, oceněný v kategorii Země & klima za snímky z okolí Castellucio di Norcia. 

Travel Photographer of the Year má každoročně porotu složenou z předních světových fotografů a editorů.

Letos byli členy mezinárodní jury mimo jiné i renomovaný fotograf Eamonn McCabe (momentálně uvádí seriál o fotografii v televizi BBC), Michelle Jana Chan (editorka magazínu Vanity Fair) nebo šéf Královské fotografické společnosti Michael Pritchard.

Kompletní galerii vítězů a dalších oceněných fotografů najdete na webu soutěže. Chystá se také velká výstava, která bude ve Velké Británii k vidění počátkem roku 2018. Vybrané snímky si můžete prohlédnout díky vstřícnosti pořadatelů také v galerii u tohoto článku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy