Nejlepší cestovatelské fotky roku 2017? Spoustu z nich pořídili fotografové doma, nikam nejeli

Nejlepší cestovatelské fotky roku 2017? Spoustu z nich pořídili fotografové doma, nikam nejeli
Celkový vítěz: Alain Schroeder, Belgie. Muži se utkávají v tradičním zápase Kuští. Kolhapur, Indie.
Celkový vítěz: Alain Schroeder, Belgie. Zápasníci Kuští si po skončení tréninku posypávají hlavu i tělo prachem.

Travel Photographer of the Year 2017, vítězné snímky
Celkový vítěz: Alain Schroeder, Belgie. Zápasníci Kuští. Muži odpočívají po skončení cvičení.
Celkový vítěz: Alain Schroeder, Belgie. Pohřeb ve vesnici Sereale na indonéském ostrově Sulawesi (známý také jako Celebes).
Foto: Alain Schroeder, Travel Photographer of the Year 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 1. 2018 12:21
Za nejlepší cestovatelskou fotkou světa často není potřeba cestovat tisíce kilometrů daleko. Mnohé z nich vznikly nedaleko od místa, kde jejich autor běžně žije. Ukazují to výsledky prestižní světové fotosoutěže Travel Photographer of the Year 2017.

Prestižní fotografická soutěž Travel Photographer of the Year má za sebou už patnáctý ročník. O ceny pro nejlepší cestovatelské snímky roku 2017 se utkalo více než dvacet tisíc záběrů od fotografů ze 129 zemí světa. 

Titul pro fotografa roku nakonec vybojoval belgický fotožurnalista Alain Schroeder, který se zároveň stal prvním celkovým vítězem soutěže pocházejícím z Belgie. Prosadil se fotoreportáží z indických tradičních zápasů Kuští a záběry z rituálů smrti v Indonésii.

Titul pro mladého cestovatelského fotografa roku získala teprve dvanáctiletá Morgan Wolfersová z USA - a stala se tak jednou z nejmladších vítězek v historii soutěže. "Fotografování přírody je Morganinou vášní, její snímky obohacuje silný důraz na detaily, který je dán jejím autismem," uvedl zakladatel soutěže Chris Coe. 

Vítězné snímky v různých kategoriích ukazují, že pro snímky, které nakonec uspějí v soutěži, není nutné cestovat tisíce kilometrů daleko. Uspěla řada fotografů, kteří své snímky pořídili nedaleko od svého domova - v místech, která důvěrně znají. Příkladem za všechny může být třeba italský fotograf Mauro Tronto, oceněný v kategorii Země & klima za snímky z okolí Castellucio di Norcia. 

Travel Photographer of the Year má každoročně porotu složenou z předních světových fotografů a editorů.

Letos byli členy mezinárodní jury mimo jiné i renomovaný fotograf Eamonn McCabe (momentálně uvádí seriál o fotografii v televizi BBC), Michelle Jana Chan (editorka magazínu Vanity Fair) nebo šéf Královské fotografické společnosti Michael Pritchard.

Kompletní galerii vítězů a dalších oceněných fotografů najdete na webu soutěže. Chystá se také velká výstava, která bude ve Velké Británii k vidění počátkem roku 2018. Vybrané snímky si můžete prohlédnout díky vstřícnosti pořadatelů také v galerii u tohoto článku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy