Indie chce omezit počet návštěvníků Tádž Mahalu. Památka ze 17. století trpí přívalem turistů

Magazín Magazín
5. 1. 2018 7:30
Omezení na 40 tisíc turistů denně by mělo platit především pro snížené vstupné indických návštěvníků. Cizinců, kteří platí tisíc rupií, by se nařízení týkat nemělo. Počet indických návštěvníků Tádž Mahalu v posledních letech vzrostl díky kupní síle obyvatel i jejich chuti cestovat. Během svátků a víkendů se zde denně otočí 70 tisíc lidí.
40 tisíc návštěvníků denně. To bude pro Tádž Mahal nové maximum | Video:

Do jedné z nejslavnějších indických památek - Tádž Mahalu - by se již brzo mohlo dostat pouze 40 tisíc návštěvníků denně. Indická vládní organizace Archaeological Survey of India (ASI) navrhuje omezení počtu turistů s cílem ochránit památku ze 17. století. Informovala o tom agentura AFP.

Další navrhovanou změnou je omezení pohybu lidí v areálu na maximálně tři hodiny. Návrhy nyní řeší Indické ministerstvo turismu.

Omezení na 40 tisíc prodaných lístků denně by se mělo vztahovat na zlevněné vstupné pro indické návštěvníky. Ti nyní za návštěvu Tádž Mahalu platí 40 rupií, v přepočtu 13,4 koruny, zatímco cizinci dávají za stejný vstup tisíc rupií, zhruba 334,4 koruny. Těch by se omezení ale týkat nemělo.

Památku lásky navštíví ročně miliony turistů

Indové budou moci obejít návštěvnický limit právě zaplacením dražšího lístku. "Nemáme jinou možnost než jít tímto směrem," řekl v úterý deníku Indian Express Maheš Šarma, ministr turismu.

"Památku lásky", jak se chrámu postavenému na rozkaz indického císaře Šáhdžahána přezdívá, navštíví ročně miliony turistů. Přesto, jak připomíná deník The Guardian, se na chrám jezdí dívat méně lidí než například na pekingské Zakázané město nebo Disneyland.

Počet indických návštěvníků Tádž Mahalu v posledních letech vzrostl díky kupní síle obyvatel i jejich chuti cestovat. Během svátků a víkendů se zde denně otočí 70 tisíc lidí.

O snížení počtu návštěvníků se začalo mluvit více poté, co se poslední den roku 2017 zranilo pět lidí v davu. "Musíme zajistit bezpečnost památníku i návštěvníků. Zvládnout jejich nápor je pro nás velkou výzvou," řekl agentuře AFP zaměstnanec organizace ASI, jenž si nepřál být jmenován.

Škodí znečištění vzduchu i opice

Téměř 400 let stará památka, postavená na počest císařovy manželky Mumtáz Mahal, však trpí nejen pro svou popularitu, ale také kvůli okolnímu znečištění vody a vzduchu. Znečištění ovzduší se podepsalo především na barvě fasády chrámu lásky - původně bílý mramor je nyní žlutý a bývá tak pravidelně čištěn.

Ke znečištění přispívá také hmyz žijící v kontaminované řece Jamuna, protékající kolem památky. Opice zase byly obviněny z toho, že oslabují minarety. Organizace ASI se také obává, že snižující se hladina podzemní vody by mohla narušit statiku dřevěných základů hrobky.

Tádž Mahal byl vystavěn mezi lety 1631 a 1648 jako památka na císařovu milovanou ženu Mumtáz Mahal, jež zemřela při porodu. V roce 2007 byl chrám zařazen mezi nových sedm divů světa.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy