Hanoj zavírá populární podniky u vlakových kolejí. Neopatrní turisté omezovali provoz

Reuters Magazín Reuters, Magazín
15. 10. 2019 13:57
Kdo tohle místo v hlavním městě Vietnamu nenavštívil, jako by v Hanoji ani nebyl. Slavná ulice Trần Phú v centru města patří mezi nejvyhledávanější lokality a u vlakové tratě se nachází hned několik kaváren. Ty se však nyní představitelé hlavního města rozhodli i kvůli bezpečnosti uzavřít.
Dráha byla v Hanoji postavena v roce 1902 během francouzské nadvlády a propojuje severní provincie Vietnamu s hlavním městem.  | Video: Reuters

Zaprášená ulička posetá kavárenskými stolky, obchody, obytnými domy a turisty v posledních letech lákala čím dál více lidí. Právě nárůst zájmu turistů o originální fotky s pomalu jedoucím vlakem za zády může podle agentury Reuters za to, že hanojští představitelé se podniky kvůli bezpečnosti rozhodli uzavřít.

Jen během minulého víkendu musel vlak nečekaně zastavit, aby se vyhnul srážce s turisty. Den nato proto byl vydán příkaz na uzavření kaváren u úzkorozchodné koloniální tratě.

Místa kolem kolejí patří mezi nejoblíbenější v Hanoji.
Místa kolem kolejí patří mezi nejoblíbenější v Hanoji. | Foto: Reuters

"Ačkoliv kavárny lákají turisty, ve skutečnosti také porušují některá nařízení," citovala Reuters Ha Vana Sieua, vládního činitele zodpovědného za turistický ruch ve Vietnamu. Sieu dodal, že nové a kreativní turistické atrakce jsou vítány, ale musí odpovídat vyhláškám. 

Populární podniky sice lákaly čím dál více lidé, zároveň ale podle vlády porušovaly předpisy.
Populární podniky sice lákaly čím dál více lidé, zároveň ale podle vlády porušovaly předpisy. | Foto: Reuters

"Miluju to. Je to šílené a úplně jiné než kdekoliv jinde. Ale zároveň chápu, proč to chtějí uzavřít, je to docela nebezpečné," uvedla australská turistka Laura Metzeová. 

Dráha byla v Hanoji postavena v roce 1902 během francouzské nadvlády a propojuje severní provincie Vietnamu s hlavním městem. 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna. Senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků odmítla

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Koronavirus urychlil odchod amerických vojáků z Afghánistánu

Pandemie nemoci covid-19 uspíšila stahování amerických vojáků z Afghánistánu. Na základě dohody s afghánským radikálním hnutím Tálibán se Spojené státy zavázaly snížit do poloviny července počet svých vojáků v této asijské zemi na 8600, tohoto stavu ale USA již takřka dosáhly a splní ho počátkem června. Ve středu to s odvoláním na představitele NATO a USA napsala agentura Reuters.

"Z důvodů covidu-19 postupujeme s plánovaným stahování rychleji, než se předpokládalo," citovala Reuters jednoho z nejmenovaných činitelů. Další pak dodal, že USA upřednostňují odchod personálu, který není považován za nezbytný, a také těch vojenských příslušníků, kteří jsou vnímáni jako virem ohrožená skupina.

Zdroj: ČTK
Další zprávy