13 tipů, jak si nezkazit dovolenou snů. Pozor na víza, pojištění i zvyky místních

Matouš Vinš
26. 11. 2018 9:20
První velká cesta za hranice Česka nebo Evropy s sebou přináší spoustu otázek. Jaké peníze si mám vyměnit? Které očkování budu potřebovat? Co si mám zabalit, a bez čeho se naopak obejdu? Ať už se chystáte na měsíc, nebo třeba na neurčito, máme pro vás několik praktických tipů, které se budou hodit při přípravách i na samotné cestě. Jejich autorem je ostřílený český digitální nomád Matouš Vinš. Ten v roce 2015 sepsal společně s cestovatelem Petrem Novákem knihu Travel Bible. V listopadu vyšlo její aktualizované vydání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Co si zjistit před odletem

Ještě než si začnete užívat vysněné cesty, najděte si pár volných chvilek a zjistěte si informace, které vám ušetří spoustu peněz a problémů. Rozhodně si včas zjistěte, jak se rozumně dostat z letiště na vaše první ubytování. V Praze byste také asi nejeli předraženým taxíkem.

Skoro všude na světě funguje z letišť slušná veřejná doprava, jen o ní přímo na letišti většinou najdete informace až kdesi v zapadlém koutě. A mezi tím vás budou pronásledovat taxikáři s nabídkou "velmi výhodné" ceny, která je i 50krát vyšší než cena MHD. Někde naopak taxík dává velký smysl, jen je potřeba jet s ověřenou společností s fixní cenou či taxametrem.

Zjistěte si také běžné ceny jídla, jiných nezbytností a další dopravy. Budete tak vědět, kolik má co stát, a nenecháte se zbytečně oškubat. Místní to většinou nemyslí zle, jen to na zmatené turisty logicky zkusí. Američan si napoprvé těžko dovede představit, že běžné jídlo na ulici stojí v Asii i méně než dva dolary a klidně zaplatí 20. Buďte chytřejší.

Ověřte si také počasí v den, kdy přiletíte, ať nejste zaskočeni třeba nečekanou vánicí ve městě, kde sněží jednou za 30 let. Stejně tak se připravte na případné nečekané události, které ovlivní fungování dopravy a úřadů.

 

Právě se děje

Další zprávy