Chorvatsko na poslední chvíli? Ubytování kromě kempů ještě je, za pokoj si ale připlatíte

Podívejte se do galerie na dvě města, kam každý rok zamíří desítky tisíc českých turistů.
Stojíme v druhém největším chorvatském městě a "hlavním" městě Dalmácie Splitu. Podle legendy město získalo svůj název podle rostliny, kterou Chorvaté označují slovem brnistra, česky - vítečník sítinovitý.
Podle lingvistů a historiků má však název trochu méně romantický název. Souvisí se stavbou paláce římského císaře Diokleciána. Tehdejší kartografové do map zanesli označení Palatium, tedy místo, kde si římská aristokracie buduje velké a rozhlehlé budovy. Postupně se název přepsal na Spalatium, Spalatum, Spalato až na dnešní Split. Nevíme přesně, proč k těmto změnám došlo. Určitě víme jen to, že název města nemá nic společného s vítečníkem, byť v okolí hojně roste.
Split byl tedy původně rozsáhlý palácový komplex římských císařů, který založil a postavil císař Dioklecián na konci 3. století. Po jeho smrti a zániku Západořímské říše se do paláce nastěhovali okolní obyvatelé, a palác se tak stal základem pro nově se formující město.
Ruiny původní stavby jsou zde na každém kroku.
Foto: Jakub Plíhal, David Kohout
Chystáte se v srpnu do Chorvatska a nemáte ještě zajištěné ubytování? Podívejte se na aktuální přehled cen a možností, kde přespat na Jadranu.

Když se redaktoři Aktuálně.cz vypravili začátkem června na cestu do Chorvatska, byly dálnice prázdné a v kempu poblíž města Rovinj si pod slunečníkem hrálo pouze pár dětí. Už tehdy byl ale například kemp Veštar na léto téměř celý "zabukovaný", zbývalo pouze pár míst.

Pokud se chystáte v srpnu na Jadran a nemáte na rozdíl od většiny Čechů zajištěné ubytování, existuje stále několik možností, kde hledat ubytovací kapacity.

Villa Palma Apartments, Makarska, 1 035 Kč, € 40.
Villa Palma Apartments, Makarska, 1 035 Kč, € 40. | Foto: Jakub Plíhal, David Kohout

Před odjezdem na Jadran se nezapomeňte podívat na nabídku služby Airbnb, která je v Chorvatsku rozšířenější než v Česku. Na chorvatském pobřeží lze takto sehnat ubytování téměř kdekoliv, a to od Puly až po Dubrovník. Nabídka je logicky vzhledem ke špičce turistické sezony omezenější a chvíli potrvá, než najdete ideální apartmán nebo pokoj.

Pronájem pro dvě osoby se pohybuje v průměru kolem 800 korun za noc, apartmán pak okolo 1000 korun. Za dům zaplatíte asi 2000 korun za noc. Před potvrzením ubytování si důkladně zkontrolujte vybavení, které lze v rámci pronájmu využívat. Vyhnete se pak zbytečnému dohadování s pronajímatelem, který ne vždy mluví anglicky. 

Ubytování v Makarské přes Airbnb od 1. srpna do 14. srpna Cena za jednu noc
Soukromý pokoj 1500 Kč
Apartmán 4500 Kč
Počet nabídek v termínu
Ubytování v Makarské přes Airbnb od 1. září do 14. září Cena za jednu noc
Soukromý pokoj 700 Kč
Apartmán 1000 Kč
Počet nabídek v termínu 119

Pokud nemáte problém slevit z nároků a jde vám pouze o přespání, využijte možnosti přenocování v hostelu. Jejich porovnání je velmi obtížné, cena i kvalita jsou totiž závislé například na počtu volných lůžek v samostatném či sdíleném pokoji. Volná místa ale seženete i během hlavní sezony.

Hostel 4 You, Zadar, Chorvatsko Cena 454,75 HRK za dva lidi, v přepočtu 1625,40 Kč.
Hostel 4 You, Zadar, Chorvatsko Cena 454,75 HRK za dva lidi, v přepočtu 1625,40 Kč. | Foto: Jakub Plíhal, David Kohout

Hostel v Zadaru, kde redaktoři nocovali v červnu, je sice na léto již vyprodaný, přesto v okolí najdete ubytování, za které zaplatíte od 200 do 600 korun za noc. Připravte se na to, že pokoj budete sdílet s dalšími cestovateli.

Pokud si rádi připlatíte za pohodlí, běžný dvoulůžkový pokoj v hotelu vás vyjde v průměru na 2000 korun za noc.

Pro lepší přehled jsme mezi sebou porovnali nabídky hotelových pokojů v chorvatském Zadaru. 

Ubytování v hotelu od 1. srpna do 2. srpna v Zadaru Cena za 1 noc 
Hotel Porto  2300 Kč
Hotel Niko  4600 Kč
Falkensteiner Hotel Adriana 8400 Kč
Hotel Kolovare 5199 Kč
Celkem nabídek 11
Ubytování v hotelu od 22. září do 23. září Cena za 1 noc 
Hotel Porto 2200 Kč
Hotel Niko 4300 Kč
Falkensteiner Hotel Adriana 5600 Kč
Hotel Kolovare 4600 Kč
Celkem nabídek 16
Dujkin Dvor, Split, cena za dva 186,00 HRK, tj. 662,76 Kč.
Dujkin Dvor, Split, cena za dva 186,00 HRK, tj. 662,76 Kč. | Foto: Jakub Plíhal, David Kohout

Nejobtížněji se v létě hledají místa v kempech. Většina z nich má plno již před sezonou a objednávky přijímá až na září. Přesto se stále dají najít místa, kde můžete v srpnu kempovat.

Pro představu jsme sestavili tabulku, cena odpovídá za tříčlennou rodinu, kterou tvoří dva dospělí a dítě do 10 let věku.

Ubytování v kempu od 1. srpna do 14. srpna Cena za noc
Kemp Polari v Rovinji  600 Kč
Kemp Amarin v Rovinji  600 Kč
Kemp Valkanela ve Vrsaru 520 Kč
Kemp Porto Sole ve Vrsaru 520 Kč
Kemp Koversada 500 Kč
Ubytování v kempu od 1. září do 14. září Cena za noc
Kemp Polari v Rovinji  200 Kč
Kemp Amarin v Rovinji  220 Kč
Kemp Valkanela ve Vrsaru 200 Kč
Kemp Porto Sole ve Vrsaru 520 Kč
Kemp Koversada 200 Kč

Ceny jsou orientační, jejich výši totiž ovlivňuje poloha kempu i vzdálenost samotného místa od moře. V kempu Veštar, který redaktoři Aktuálně.cz navštívili, se ceny volných parcel odvíjejí od vzdálenosti od moře a také podle vybavenosti. V areálu lze pronajmout malý rodinný domek až pro osm osob, jehož cena za noc se pohybuje okolo 12 tisíc korun na začátku srpna. Na konci září je k dispozici za poloviční peníze.

Před cestou se nebojte kontaktovat Chorvatské turistické sdružení, které sídlí v Praze a kde vám rádi poskytnou potřebné informace.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy