Foto: Chorvatské město s největším koloseem mimo Řím a utajenou pevností z dob císaře pána

Podívejte se na přístavní město chorvatské Istrie s unikátními římskými památkami i obří zarostlou pevností z dob Rakouska-Uherska.
Stojíme v "hlavním městě" krásné chorvatské provincie Istrie. Padesátitisícová Pula nabízí turistům mnohé. Například římský vítězný Sergiův oblouk z doby přibližně 27 let př. n. l.
Památek na římskou nadvládu je zde několik. Třeba tento Augustův chrám zbudovaný v prvním století našeho letopočtu, který se po odchodu Římanů proměnil například v křesťanský kostel i sklad obilí. Dnes je v něm muzeum.
Turisty ale především uchvátí monumentální koloseum (amfiteátr), druhé největší na světě hned po tom v Římě.
Gladiátory, kteří zde bojovali před více jak dvěma tisíci let, vystřídali turisté a hudební i filmový diváci. Ti si zde mohou užít již 65. ročník filmového festivalu, který se letos koná 14.-22. července. Anebo si třeba poslechnout Stinga, jenž zde zazpívá 26. července.
Foto: Jakub Plíhal, David Kohout
Pokud míříte do Chorvatska, město Pula byste si neměli nechat ujít. Přístavní město o velikosti Jihlavy sahá svou historií tisíce let nazpět, ovšem největšímu zájmu se dnes těší dochované památky z dob římské nadvlády. Uniknout by vám nemělo především druhé největší koloseum na světě, mimochodem také dějiště filmového i hudebního festivalu. Kromě toho ale lesy kousek za městem skrývají další nečekaný kolos. Více jak sto padesát let starou pevnost z dob rakouské nadvlády, nyní z velké části ukrytou v křovinách. Díky snaze místních dobrovolníků se ale chátrající památka dočkala nového života a dnes rovněž hostí různé kulturní akce, mimo jiné i tři hudební festivaly.
 

Právě se děje

před 4 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy