Foto: Chorvatské město s největším koloseem mimo Řím a utajenou pevností z dob císaře pána

Podívejte se na přístavní město chorvatské Istrie s unikátními římskými památkami i obří zarostlou pevností z dob Rakouska-Uherska.
Stojíme v "hlavním městě" krásné chorvatské provincie Istrie. Padesátitisícová Pula nabízí turistům mnohé. Například římský vítězný Sergiův oblouk z doby přibližně 27 let př. n. l.
Památek na římskou nadvládu je zde několik. Třeba tento Augustův chrám zbudovaný v prvním století našeho letopočtu, který se po odchodu Římanů proměnil například v křesťanský kostel i sklad obilí. Dnes je v něm muzeum.
Turisty ale především uchvátí monumentální koloseum (amfiteátr), druhé největší na světě hned po tom v Římě.
Gladiátory, kteří zde bojovali před více jak dvěma tisíci let, vystřídali turisté a hudební i filmový diváci. Ti si zde mohou užít již 65. ročník filmového festivalu, který se letos koná 14.-22. července. Anebo si třeba poslechnout Stinga, jenž zde zazpívá 26. července.
Foto: Jakub Plíhal, David Kohout
Jakub Plíhal David Kohout Jakub Plíhal, David Kohout
9. 7. 2018 6:25
Pokud míříte do Chorvatska, město Pula byste si neměli nechat ujít. Přístavní město o velikosti Jihlavy sahá svou historií tisíce let nazpět, ovšem největšímu zájmu se dnes těší dochované památky z dob římské nadvlády. Uniknout by vám nemělo především druhé největší koloseum na světě, mimochodem také dějiště filmového i hudebního festivalu. Kromě toho ale lesy kousek za městem skrývají další nečekaný kolos. Více jak sto padesát let starou pevnost z dob rakouské nadvlády, nyní z velké části ukrytou v křovinách. Díky snaze místních dobrovolníků se ale chátrající památka dočkala nového života a dnes rovněž hostí různé kulturní akce, mimo jiné i tři hudební festivaly.
 

Právě se děje

Další zprávy