Česká cestovatelka se vydala se synem po stopách legend a duchů v tajemném Bhútánu

Jindřiška Váchalová
5. 12. 2017 9:58
Jindřiška Váchalová vyráží pravidelně se svým synem poznávat netradiční místa světa. V dalším dílu seriálu Aktuálně.cz přibližuje atmosféru jednoho dne v uzavřené Bhútánské monarchii. "Horská cestička se tiskne ke skalám, po nichž se proplétá naše auto, pod námi jsou hluboká údolí. Najednou zastavujeme. Před námi stojí chumel lidí a všichni vypadají vyděšeně. Co se stalo, se dozvídáme záhy - do hluboké strže spadl náklaďák s mladými mnichy."
Klášter Tygří hnízdo neboli Takstang se nachází ve výšce 3120 metrů.
Klášter Tygří hnízdo neboli Takstang se nachází ve výšce 3120 metrů. | Foto: Shutterstock

Přistáváme v tajemném Bhútánu a já si konečně plním sen. Na letišti nás čeká řidič a průvodce, oba dva jsou tady jen a jen pro nás. Doprovázet nás se synem budou celé tři týdny. Bez nich se koneckonců v této asijské monarchii nepohnete.

Druhý den brzy ráno stoupáme k buddhistickému  klášteru Tygří hnízdo, v bhútánském jazyce dzongkä nazývaným Takstang. Potkáváme místní poutníky, například asi čtrnáctileté děvče, které na svých ramenou vleče nahoru zřejmě svoji mladší sestru.

Klášter podle legendy vznikl tak, že v jedné ze zdejších jeskyní meditoval buddhistický guru tři roky, tři měsíce, tři dny a tři hodiny, aby ze sebe vypudil démony. Na místo ve výšce 3120 metrů nad mořem prý doletěl na hřbetu tygřice.

Konečně vcházíme dovnitř a stáváme se součástí rituálu, při kterém nám do dlaní z malé konvičky nalijí trochu vody, abychom ji s hlasitým srknutím vypili. To zopakujeme ještě mockrát v dalších chrámech.

Duchové žen zkřížili cestu mnichům

Den v ...

Cestování, ilustračka

Přinášíme vám exkluzivní cestovatelské zážitky Čechů z různých koutů světa. Ve stovce slov se vám pokusí přiblížit atmosféru místa, na které rádi vzpomínají. Vydejte se s nimi na cestu. Pokud se vám příběh líbí, podělte se o něj se svými přáteli na sociálních sítích přidáním #cestujisaktualne

Při zpáteční cestě do hlavního města Thimpu potkáváme chlapce, který se k nám chtěl připojit. Náš průvodce jej však celkem nevybíravě odmítá. Škoda, těšili jsme se, že si popovídáme s někým místním, abychom pořádně poznali místní život.

Horská cestička se tiskne ke skalám, po nichž se proplétá naše auto, pod námi jsou hluboká údolí. Najednou zastavujeme. Před námi stojí chumel lidí a všichni vypadají vyděšeně. Co se stalo, se dozvídáme záhy - do hluboké strže spadl náklaďák s mladými mnichy. Na korbě jich sedělo jedenáct, přežil jen pětiletý chlapec.

Nakonec sebereme odvahu podívat se dolů a na větvích zahlédneme cáry zářivě červeného mnišského oděvu. Řidič stačil z auta vyskočit a přítomným teď vysvětluje, že se mu do cesty postavili tři duchové žen, kteří celou nehodu zavinili.

Náš průvodce s kofolou.
Náš průvodce s kofolou. | Foto: Jindřiška Váchalová

Nahlédneme až do skromných pokojíků kláštera

Policista souhlasně pokyvuje hlavou a vše si zapisuje. Náš průvodce nám vysvětluje, že tito duchové bývají občas k vidění kolem cest. Pomoci nemůžeme, a proto pokračujeme mlčky dále k Punakha Dzong, druhé nejstarší klášterní pevnosti v zemi.

Její krásu ale ocením až zpětně doma z fotografií, na místě nedokážu přestat myslet na nehodu u silnice.

Přecházíme dřevěný zdobený most nad řekou Mo Chu, abychom se dostali do nitra pevnosti. Díky našemu průvodci se dostaneme až do skromných pokojíků chlapců, kteří se z rozhodnutí většinou chudých rodičů dostali do druhého nejstaršího bhútánského kláštera už v útlém věku.

Sledujeme, jak žákům tibetského buddhismu jejich starší kolegové holí hlavy, posloucháme hru na podivnou pestrobarevnou kytaru a se zatajeným dechem pozorujeme jednoho ze studentů při meditaci.

Den byl opravdu dlouhý - a to byl teprve začátek našeho bhútánského dobrodružství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy