Tyhle skútry řídí jen ženy. Kambodžanky provozují v Phnompenhu jediné ženské taxi v metropoli

V kambodžském Phnompenhu provozuje sedmadvacetiletá Renou Cheaová a její rodina čistě ženskou taxislužbu pro turisty. Návštěvníky vozí metropolí na svých skútrech pouze ženy řidičky. Jediným mužem je bratr majitelky, ten pomáhá jen s webovými stránkami. Jízda na skútru je kvůli husté dopravě nejlepším způsobem, jak se přepravit z jednoho konce města na druhý. Taxislužbu na skútrech v Phnompenhu provozuje řada dalších Kambodžanů, Moto Girl Tour je však jediná svého druhu. Reportáž v Kambodži natáčeli reportéři Aktuálně.cz.
Reportáž z jízdy s Moto Girl Tour v Phnompenhu. | Video: Tomáš Cetkovský, Simona Fendrychová
 

Právě se děje

před 37 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy