Krásně bydlí a neplatí složenky. "Vzalo mi to třetinu života, ale nelituju," říká

Krásně bydlí a neplatí složenky. "Vzalo mi to třetinu života, ale nelituju," říká
Český soběstačný dům stojí na pozemku, který obklopují pastviny a les. V širém okolí jsou jen zchátralé zemědělské usedlosti.
Nejenže jsou s manželkou nezávislí na externích zdrojích tepla, vody a energie, ale v novostavbě mají příjemné klima a cítí se v ní dobře.
Stavbu se sedlovou střechou navrhl s architektem tak, aby byla co nejvíce propojená s venkovní krajinou.
"Tým se postupně rozšiřoval, a kdyby u toho stolu dnes seděli všichni, kteří s domem pomohli, asi bychom se na fotku už ani nevešli. Dohromady se na projektu podílelo a podílí cca 40 lidí z různých oborů," říká zakladatel projektu. Zobrazit 22 fotografií
Foto: Aktuálně.cz/Nadace Partnerství
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 9. 2024 10:05
Už nějakou dobu, ale ne zas tak dlouhou, bydlí Pavel Podruh se svou rodinou v domě, který je nezávislý na externích zdrojích energie, tepla a vody. Vše, co potřebují k chodu domácnosti, jsou si pomocí chytrých technologií schopní vyrobit sami. Pohled do jejich fungování a filozofie udržitelného života nabízí teď nová kniha Český soběstačný dům, kterou majitel sepsal a vydal letos v létě.

"Plánováním a stavbou jsem strávil třetinu života. Ale nelituji toho, bydlí se tu krásně," říká majitel, který k chodu domácnosti na jihu Čech nepotřebuje vodohospodáře ani externí dodavatele tepla či elektřiny. "Snažíme se žít v symbióze s přírodou, ale je zároveň jasné, že to vždy může jít ještě lépe," dodává.

K realizaci svého domu v přírodě přizval Pavel Podruh před deseti lety asi čtyřicet odborníků, a i když to byl náročný proces, podařilo se jim vymyslet vše tak, aby na pozemek u lesa a pastvin nemuseli zavádět inženýrské sítě a rodina na něm dokázala žít více udržitelně. "Buď jsme měli štěstí, nebo jsme spíš každého utahali naivním entuziasmem. Každopádně se nám podařilo nápadem domu nadchnout docela široký tým špičkových odborníků a nadšenců z akademické i soukromé sféry a s nimi jsme ho doslova vydupali ze země," popisuje s tím, že díky moderním technologiím si s rodinou dokážou vyrobit elektrickou energii ze slunce, zachytit déšť a čerpat podzemní vodu z vrtu.

Idylický dům rodiny stojí v jižních Čechách.
Idylický dům rodiny stojí v jižních Čechách. | Foto: Aktuálně.cz/Český soběstačný dům

Proces stavby včetně všech technických dokumentací zveřejnil už před pár lety na webu Český soběstačný dům a letos v létě vydal i tištěnou knihu. "Myslím si, že dílčí technické principy a řešení domu, na něž jsme postupem času přišli, se jednoznačně dají využít i pro rekonstrukce novostavby v běžně připojené zástavbě. Právě proto jsme od začátku plánovali veřejně a zdarma sdílet veškerou technickou dokumentaci. Podělit se o zkušenosti, nápady, kreativitu, nadšení a touhu po poznání nám přijde přirozené. Dává to smysl," dodává Podruh.

Podívejte se, jak vypadá dům na baterky.

 
TV
Tomáš Vyhnálekpřed 5 měsíci

Krásný dum, všechna čest, kdo by nechtěl takto bydlet. Neodpustím si ale otázku, co bylo třeba provést s územním plánem obce, aby dovolil tuto zástavbu. Naše krajina je příliš malá na takovou urbanizaci, nechci potkávat v každém lesním zákoutí něčí rodinný dům

OB
Obr Barpřed 5 měsíci

Zdá se, že se stavební úřad/úřad územního plánování ve Vyšším Brodě vrátil do dob kolonizace 13. století tím, že umožňuje výstavbu v nezastavěné krajině. V jiných částech země je totiž naprosto vyloučené stavět mimo intravilány obcí. Takže milí stavebníci, kteří chcete následovat tento jinak zajímavý záměr, využijte tohoto precedentu, argumentujte na svých stavebních úřadech, že ve Vyšším Brodě lze mít "dům na samotě u lesa", takže proč byste ho nemohli mít i vy! Akorát počítejte s tím, že se takových stavebníků najde víc, každý bude chtít mít dům na samotě u lesa, takže pak už žádné "samoty u lesa" nebudou, krajina bude zaplevelená stavbami různých často pochybných architektonických kvalit jako na Balkáně, všude budou ploty, krajina bude neprůchodná, a pokud si nekoupíte hektary pozemků okolo svých haciend, brzy už žádnou samotu mít nebudete...

LK
Lukáš Krajbichpřed 5 měsíci

Normálně na články podobného typu vůbec nereaguji, ale tentokrát jsem již tuto ,,ekomasáž" opravdu nevydržel. Mohl by mi někdo říci, v čem je tento dům soběstačný?? Neplatí složenky?? Dům je vytápěn paletami, má pouze solární panely a baterii na 22 kWh. Nevím jak pan majitel-ekolog, ale já za pelety vždy složenku dostanu. S kapacitou 22 kWh, v přítmí lesa a pracující rodinou, která dorazí zpravidla po 5 hodině odpolední a začne čerpat veškerou energii z baterií bude v zimních měsících život takovém domě pro většinu normálně smýšlejících lidí přinejlepším kompromis. Podle teto logiky je téměř každý dům na venkově soběstačný. Většina má již po desetiletí studnu, vytápění tuhými palivy, vodu na zalévání chytá do sudu, takže už jím chybí jen nějaký ten panel na střechu a hurá, jdeme psát eko- články do novin. Už je opravdu únavná neustálá masáž jak tito ,, noví lepší ekolidé " žijí správně a ostatní huntují planetu svým domem ve městě, kde platí složenky za palivo a připojení k sítím.

Právě se děje

Další zprávy