Krásně bydlí a neplatí složenky. "Vzalo mi to třetinu života, ale nelituju," říká

Krásně bydlí a neplatí složenky. "Vzalo mi to třetinu života, ale nelituju," říká
Český soběstačný dům stojí na pozemku, který obklopují pastviny a les. V širém okolí jsou jen zchátralé zemědělské usedlosti.
Nejenže jsou s manželkou nezávislí na externích zdrojích tepla, vody a energie, ale v novostavbě mají příjemné klima a cítí se v ní dobře.
Stavbu se sedlovou střechou navrhl s architektem tak, aby byla co nejvíce propojená s venkovní krajinou.
"Tým se postupně rozšiřoval, a kdyby u toho stolu dnes seděli všichni, kteří s domem pomohli, asi bychom se na fotku už ani nevešli. Dohromady se na projektu podílelo a podílí cca 40 lidí z různých oborů," říká zakladatel projektu. Zobrazit 22 fotografií
Foto: Aktuálně.cz/Nadace Partnerství
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 9. 2024 10:05
Už nějakou dobu, ale ne zas tak dlouhou, bydlí Pavel Podruh se svou rodinou v domě, který je nezávislý na externích zdrojích energie, tepla a vody. Vše, co potřebují k chodu domácnosti, jsou si pomocí chytrých technologií schopní vyrobit sami. Pohled do jejich fungování a filozofie udržitelného života nabízí teď nová kniha Český soběstačný dům, kterou majitel sepsal a vydal letos v létě.

"Plánováním a stavbou jsem strávil třetinu života. Ale nelituji toho, bydlí se tu krásně," říká majitel, který k chodu domácnosti na jihu Čech nepotřebuje vodohospodáře ani externí dodavatele tepla či elektřiny. "Snažíme se žít v symbióze s přírodou, ale je zároveň jasné, že to vždy může jít ještě lépe," dodává.

K realizaci svého domu v přírodě přizval Pavel Podruh před deseti lety asi čtyřicet odborníků, a i když to byl náročný proces, podařilo se jim vymyslet vše tak, aby na pozemek u lesa a pastvin nemuseli zavádět inženýrské sítě a rodina na něm dokázala žít více udržitelně. "Buď jsme měli štěstí, nebo jsme spíš každého utahali naivním entuziasmem. Každopádně se nám podařilo nápadem domu nadchnout docela široký tým špičkových odborníků a nadšenců z akademické i soukromé sféry a s nimi jsme ho doslova vydupali ze země," popisuje s tím, že díky moderním technologiím si s rodinou dokážou vyrobit elektrickou energii ze slunce, zachytit déšť a čerpat podzemní vodu z vrtu.

Idylický dům rodiny stojí v jižních Čechách.
Idylický dům rodiny stojí v jižních Čechách. | Foto: Aktuálně.cz/Český soběstačný dům

Proces stavby včetně všech technických dokumentací zveřejnil už před pár lety na webu Český soběstačný dům a letos v létě vydal i tištěnou knihu. "Myslím si, že dílčí technické principy a řešení domu, na něž jsme postupem času přišli, se jednoznačně dají využít i pro rekonstrukce novostavby v běžně připojené zástavbě. Právě proto jsme od začátku plánovali veřejně a zdarma sdílet veškerou technickou dokumentaci. Podělit se o zkušenosti, nápady, kreativitu, nadšení a touhu po poznání nám přijde přirozené. Dává to smysl," dodává Podruh.

Podívejte se, jak vypadá dům na baterky.

 

Právě se děje

Další zprávy