Odborníci: Zemanovo oblékání? Příšerné a čím dál horší

ČTK ČTK
4. 9. 2015 20:15
Prezidentův styl vzal za své, když vyhrál volby. Pak mu to začalo být jedno. Hradní protokol fatálně selhává, shodují se odborníci.
Manželé Zemanovi na předávání vysvědčení dceři Kateřině
Manželé Zemanovi na předávání vysvědčení dceři Kateřině | Foto: Czech Press Photo

Praha  - Styl oblékání prezidenta Miloše Zemana, který bude mít v nejbližších dnech za sebou polovinu svého mandátu, byl podle odborníků nejlepší v době prezidentské kampaně. Poté jako by ve snaze dobře se obléknout a dobře vypadat polevil. Experti, které oslovila ČTK, uvádějí, že móda k politice patří, může být i významným vyjadřovacím prostředkem.

Především by odívání nejvyššího představitele státu mělo být důstojnou reprezentací jeho země a lidí, kteří ho, jako v případě Zemana, sami zvolili. Současný český prezident ale podle odborníků v tomto ohledu dobrým reprezentantem není.

Foto: Vojtěch Marek

"Miloš Zeman neustále opakuje, že chce být prezidentem dolních deseti milionů a přitom zřejmě zcela opomíjí skutečnost, že si i oněch dolních deset milionů zaslouží důstojného představitele," řekl ČTK Lukáš Loskot, ředitel Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, jehož letošní ročník se koná právě v těchto dnech. Jedna z nejvýznamnějších osobností tuzemské módní scény doplňuje, že móda k politice patří stejně neodmyslitelně jako umění mluvit k lidu anebo schopnost prosadit v debatě svůj názor. Šaty nedělají jen člověka - dělají i politika.

"Jakou moc může vyzařovat prezident, který si dle vlastních slov během vánočního poselství z lánského zámku musel nechat rozepnuté sako, protože ho kvůli překážejícímu pupku nemohl dopnout?" zamýšlí se Loskot. I lidé v České republice by si podle něj měli uvědomit, že móda je kulturním fenoménem, který zrcadlí stav země, a začali ji na všech společenských úrovních vnímat stejně, jako vnímají literaturu, výtvarné umění či hudbu.

Miloš Zeman s manželkou Ivanou na návštěvě Jordánska
Miloš Zeman s manželkou Ivanou na návštěvě Jordánska | Foto: Reuters

"Ke stylu oblékání prezidenta Zemana se lze těžko vyjadřovat, protože o stylu se v jeho případě nedá vůbec mluvit. Nejsem obecně jeho příznivcem, nesleduji ho tedy příliš, ale obávám se, že ještě více než módu či styl oblékání bych kritice podrobila některé jeho aktivity či výroky," řekla ČTK šéfredaktora české edice časopisu Elle Andrea Běhounková.

Podobně to vnímá i spisovatelka a šéfredaktorka dalšího tuzemského vydání dalšího prestižního módního časopisu Harper's Bazaar Barbora Nesvadbová. "Mám úplně jinou představu o tom, jak by se měla hlava státu oblékat. Doufám, že s dalšími měsíci a roky funkčního období se styl pana prezidenta vylepší," řekla ČTK.

Foto: Ludvík Hradilek

"Miloš Zeman velmi zlepšil svůj styl v době kandidatury. V tomto období jsem si poprvé připustil, že patrně i Miloš Zeman vnímá styl jako součást své prezentace,"" řekl ČTK prezident Asociace vizážistů a stylistů Petr Lukeš.

Podle něj ale selhal dobrý vkus v den inaugurace. "Manžetové knoflíčky s vlajkou by byly vhodné pro hokejového trenéra a trikolóra na kravatě měla pořadí barev trikolory ruské, nikoli české, a dohadovat se můžeme jen o tom, zda se jednalo o neznalost, či skrytý význam," říká Lukeš.

Miloš Zeman pak podle něj zcela zjevně opustil snažení vypadat lépe a s postupem svého mandátu se oblékal občas lépe, do sice neutrálních, ale korektních obleků, a stále častěji hůře. "Tak jako by lepší oděv ztratil význam nabytím funkce a vlastně se není potřeba dále snažit. Je s podivem, v kolika situacích není pan prezident oblečený vhodně dané příležitosti a v jeho obleku se často snoubí celá řada přestupků od toho, že oblek špatně padne až po zcela nevhodně zvolený styl k události," vypočítává odborník. "Otázkou zůstává, proč se o intervenci nezasadí hradní protokol," uvažuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy