Weinsteinova obhajoba: Sex byl v Hollywoodu zbožím, ženy jej chtěly dobrovolně

ČTK ČTK
25. 10. 2022 9:48
Obhajoba bývalého filmového producenta Harveye Weinsteina při prvním dni hlavního líčení před soudem odmítla obvinění, že se někdejší mocný muž filmového byznysu dopustil sexuálního napadení. Podle obhájců měly ženy sex s Weinsteinem dobrovolně, protože od něj očekávaly nějakou protislužbu.
Bývalý producent Harvey Weinstein čelí v Los Angeles obvinění ze sexuálního napadení pěti žen. Hrozí mu až 140 let vězení.
Bývalý producent Harvey Weinstein čelí v Los Angeles obvinění ze sexuálního napadení pěti žen. Hrozí mu až 140 let vězení. | Foto: Reuters

Podle advokáta Marka Werksmana z týmu obžalovaného Harveye Weinsteina fungovaly pohlavní styky v Hollywoodu jako zboží ve výměnném obchodě. Obžaloba tvrdí, že Weinstein sexuálně napadl v Los Angeles pět žen, za což mu hrozí až 140 let vězení, uvedla agentura AP.

Podle obžaloby Weinstein chtěl mít se ženami, které ho obviňují z napadení, sexuální aktivity, ačkoliv mu daly jasně najevo, že s tím nesouhlasí, uvedl na začátku hlavní části procesu státní zástupce Paul Thompson. Před soudem bude svědčit osm žen, jejichž svědectví má nezákonné chování bývalého filmového producenta dokázat.

Weinsteinova obhajoba tvrdí, že sexuální styky mezi jedním z nejmocnějších lidí v americkém filmovém byznysu a dotyčnými ženami byly dobrovolné. Podle Weinsteinova advokáta Werksmana totiž sex fungoval v Hollywoodu jako položka ve výměnném obchodě.

Zkouška gaučem

"Byla to zkouška gaučem. Každý to dělal… protože každý od někoho něco chtěl," uvedl advokát. Hlavní motivace žen k tomu, aby se s Weinsteinem věnovali sexu, podle něj spočívala v moci někdejšího producenta. Podle obhajoby neexistují důkazy, které podporují svědectví žen.

Advokát také poukázal na to, že ženy předložily svá svědectví s mnohaletým zpožděním, až když začala kampaň proti sexuálnímu zneužívání MeToo. Podle státního zástupce Thompsona ale svědkyně dlouho mlčely, protože měly z Weinsteina a jeho vlivu ve filmové branži strach.

Některé svědkyně o něm mluvily jako o králi či nejmocnější osobě ve filmovém průmyslu. Podle Thompsona se ženy přihlásily nezávisle na sobě a mezi sebou se neznají.

140 let vězení

Podle obžaloby Weinstein sexuálně napadl a znásilnil pět žen během svých pobytů v Los Angeles v letech 2004 až 2013. Pokud ho soud uzná vinným, tak mu hrozí až 140 let vězení.

Soud se poprvé začal zabývat Weinsteinovým případem 10. října, kdy začal výběr porotců. V porotě nakonec zasedlo devět mužů a tři ženy.

Pro Weinsteina, kterého ze sexuálního zneužití či útoků nařklo zhruba 90 žen, se jedná o druhý podobný proces. Soud v New Yorku ho v roce 2020 odsoudil ke 23 letům vězení za sexuální napadení asistentky produkce Mimi Haleyiové z roku 2006 a znásilnění herečky Jessiky Mannové v roce 2013. Weinstein vinu odmítal a podal proti verdiktu odvolání.

Mohlo by vás také zajímat: Sexuálnímu agresorovi je jedno, co máte na sobě. Do rozkroku nekopejte, říká instruktorka sebeobrany Houdek

K sexuálnímu násilí nikoho vyprovokovat nemůžete, vaše vina to není. Co máte na sobě je úplně jedno. Agresor vždy využívá příležitosti. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Beranová poprvé pronikla do finále sprintu SP, v Beitostölenu byla šestá

Běžkyně na lyžích Tereza Beranová skončila šestá ve sprintu klasickou technikou na Světovém poháru v Beitostölenu. Po sedmém místě v úvodním závodě sezony v Ruce se poprvé v kariéře dostala do finále a znovu si vylepšila maximum. Závod vyhrála Švýcarka Nadine Fähndrichová, mezi muži Francouz Richard Jouve. Nejlepší Čech Michal Novák obsadil 10. místo, což je jeho nejlepší výsledek v sezoně. Vítězové předchozích dvou sprintů SP Švédka Emma Ribomová a Nor Johannes Hösflot Klaebo dnes nestartovali.

Další zprávy