reklama
 
 

Václav Hybš na koncertě slavil osmdesátiny, dirigoval i Gott

2. 6. 2015 22:09
Populárnímu dirigentovi a aranžérovi přišly v předvečer jeho jubilea blahopřát tři desítky zpěváků.

Praha - Slavnostní koncert na pražském Žofíně dnes připomněl osmdesátiny Václava Hybše a i 55. výročí založení jeho orchestru. Populárnímu dirigentovi a aranžérovi přišly v předvečer jeho jubilea blahopřát tři desítky zpěváků. S taktovkou v ruce ho v průběhu večera vystřídalo šest hostujících dirigentů včetně Libora Peška. Do této role se vžil i Karel Gott a splnil si tak životní sen.

Oslavenci na jevišti gratuloval ministr kultury Daniel Herman a ředitelka Supraphonu Iva Milerová mu předala diamantovou desku za více než padesát let spolupráce s tímto hudebním vydavatelstvím. Všichni účinkující vystoupili bez nároku na honorář, výtěžek z večera - 150.000 korun, byl věnován Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Moderátor Petr Salava v úvodu přivítal například Karla Štědrého, Pavlínu Filipovskou, Václava Neckáře, Yvettu Simonovou, Petru Janů, Jitku Zelenkovou, Kateřinu Brožovou, Jiřího Korna a Evu Pilarovou. Mezi dalšími gratulanty byli Věra Martinová, Josef Zíma, Dasha, Jan Smigmator, Jožka Černý, herci Jiřina Bohdalová a Luděk Munzar, a také ti, kteří vůbec nestárnou, tedy Spejbl s Hurvínkem a Máničkou.

Koncert, který zahájila melodie Happy Birthday a zakončila písnička Proč bychom se netěšili ze Smetanovy Prodané nevěsty, zaznamenaly Česká televize a Český rozhlas.

Václav Hybš, proslulý i jako trumpetista a aranžér, se narodil 3. června 1935 v Polici nad Metují. Jako sedmiletý se začal učit na klavír, v deseti pokoušel housle, aby o dva roky později začal hrát pod dohledem dědečka na trumpetu. Tento obor absolvoval na konzervatoři a už během studií hrál v pražských kavárnách i varieté.

Působil v Tanečním orchestru Československého rozhlasu Karla Krautgartnera, v poděbradském lázeňském orchestru i v kapelách Zdeňka Bartáka a Ladislava Bezubky. Po založení vlastního orchestru začátkem 60. let začal jako první spolupracovat s umělci vážné hudby. S houslistou Josefem Sukem natočil tři alba, která pronikla i do Ameriky a Japonska.

Se svým orchestrem vyjíždí dlouhá léta na pravidelná předvánoční turné, během nichž navštíví desítky měst. Český rozhlas 2 vysílá přes čtyři roky vždy v neděli po poledni pořad s jeho orchestrem Šlágry od srdce, který tento muzikant připravuje a uvádí. Dosud s publicistou Milošem Skalkou připravil 211 dílů.

autor: ČTK | 2. 6. 2015 22:09

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama