Václav Hybš na koncertě slavil osmdesátiny, dirigoval i Gott

ČTK ČTK
2. 6. 2015 22:09
Populárnímu dirigentovi a aranžérovi přišly v předvečer jeho jubilea blahopřát tři desítky zpěváků.
Dirigent Václav Hybš při slavnostním koncertě na pražském Žofíně u příležitosti 80. narozenin, červen 2015
Dirigent Václav Hybš při slavnostním koncertě na pražském Žofíně u příležitosti 80. narozenin, červen 2015 | Foto: ČTK

Praha - Slavnostní koncert na pražském Žofíně dnes připomněl osmdesátiny Václava Hybše a i 55. výročí založení jeho orchestru. Populárnímu dirigentovi a aranžérovi přišly v předvečer jeho jubilea blahopřát tři desítky zpěváků. S taktovkou v ruce ho v průběhu večera vystřídalo šest hostujících dirigentů včetně Libora Peška. Do této role se vžil i Karel Gott a splnil si tak životní sen.

Oslavenci na jevišti gratuloval ministr kultury Daniel Herman a ředitelka Supraphonu Iva Milerová mu předala diamantovou desku za více než padesát let spolupráce s tímto hudebním vydavatelstvím. Všichni účinkující vystoupili bez nároku na honorář, výtěžek z večera - 150.000 korun, byl věnován Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Moderátor Petr Salava v úvodu přivítal například Karla Štědrého, Pavlínu Filipovskou, Václava Neckáře, Yvettu Simonovou, Petru Janů, Jitku Zelenkovou, Kateřinu Brožovou, Jiřího Korna a Evu Pilarovou. Mezi dalšími gratulanty byli Věra Martinová, Josef Zíma, Dasha, Jan Smigmator, Jožka Černý, herci Jiřina Bohdalová a Luděk Munzar, a také ti, kteří vůbec nestárnou, tedy Spejbl s Hurvínkem a Máničkou.

Koncert, který zahájila melodie Happy Birthday a zakončila písnička Proč bychom se netěšili ze Smetanovy Prodané nevěsty, zaznamenaly Česká televize a Český rozhlas.

Václav Hybš, proslulý i jako trumpetista a aranžér, se narodil 3. června 1935 v Polici nad Metují. Jako sedmiletý se začal učit na klavír, v deseti pokoušel housle, aby o dva roky později začal hrát pod dohledem dědečka na trumpetu. Tento obor absolvoval na konzervatoři a už během studií hrál v pražských kavárnách i varieté.

Působil v Tanečním orchestru Československého rozhlasu Karla Krautgartnera, v poděbradském lázeňském orchestru i v kapelách Zdeňka Bartáka a Ladislava Bezubky. Po založení vlastního orchestru začátkem 60. let začal jako první spolupracovat s umělci vážné hudby. S houslistou Josefem Sukem natočil tři alba, která pronikla i do Ameriky a Japonska.

Se svým orchestrem vyjíždí dlouhá léta na pravidelná předvánoční turné, během nichž navštíví desítky měst. Český rozhlas 2 vysílá přes čtyři roky vždy v neděli po poledni pořad s jeho orchestrem Šlágry od srdce, který tento muzikant připravuje a uvádí. Dosud s publicistou Milošem Skalkou připravil 211 dílů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy