Václav Hybš na koncertě slavil osmdesátiny, dirigoval i Gott

ČTK ČTK
2. 6. 2015 22:09
Populárnímu dirigentovi a aranžérovi přišly v předvečer jeho jubilea blahopřát tři desítky zpěváků.
Dirigent Václav Hybš při slavnostním koncertě na pražském Žofíně u příležitosti 80. narozenin, červen 2015
Dirigent Václav Hybš při slavnostním koncertě na pražském Žofíně u příležitosti 80. narozenin, červen 2015 | Foto: ČTK

Praha - Slavnostní koncert na pražském Žofíně dnes připomněl osmdesátiny Václava Hybše a i 55. výročí založení jeho orchestru. Populárnímu dirigentovi a aranžérovi přišly v předvečer jeho jubilea blahopřát tři desítky zpěváků. S taktovkou v ruce ho v průběhu večera vystřídalo šest hostujících dirigentů včetně Libora Peška. Do této role se vžil i Karel Gott a splnil si tak životní sen.

Oslavenci na jevišti gratuloval ministr kultury Daniel Herman a ředitelka Supraphonu Iva Milerová mu předala diamantovou desku za více než padesát let spolupráce s tímto hudebním vydavatelstvím. Všichni účinkující vystoupili bez nároku na honorář, výtěžek z večera - 150.000 korun, byl věnován Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Moderátor Petr Salava v úvodu přivítal například Karla Štědrého, Pavlínu Filipovskou, Václava Neckáře, Yvettu Simonovou, Petru Janů, Jitku Zelenkovou, Kateřinu Brožovou, Jiřího Korna a Evu Pilarovou. Mezi dalšími gratulanty byli Věra Martinová, Josef Zíma, Dasha, Jan Smigmator, Jožka Černý, herci Jiřina Bohdalová a Luděk Munzar, a také ti, kteří vůbec nestárnou, tedy Spejbl s Hurvínkem a Máničkou.

Koncert, který zahájila melodie Happy Birthday a zakončila písnička Proč bychom se netěšili ze Smetanovy Prodané nevěsty, zaznamenaly Česká televize a Český rozhlas.

Václav Hybš, proslulý i jako trumpetista a aranžér, se narodil 3. června 1935 v Polici nad Metují. Jako sedmiletý se začal učit na klavír, v deseti pokoušel housle, aby o dva roky později začal hrát pod dohledem dědečka na trumpetu. Tento obor absolvoval na konzervatoři a už během studií hrál v pražských kavárnách i varieté.

Působil v Tanečním orchestru Československého rozhlasu Karla Krautgartnera, v poděbradském lázeňském orchestru i v kapelách Zdeňka Bartáka a Ladislava Bezubky. Po založení vlastního orchestru začátkem 60. let začal jako první spolupracovat s umělci vážné hudby. S houslistou Josefem Sukem natočil tři alba, která pronikla i do Ameriky a Japonska.

Se svým orchestrem vyjíždí dlouhá léta na pravidelná předvánoční turné, během nichž navštíví desítky měst. Český rozhlas 2 vysílá přes čtyři roky vždy v neděli po poledni pořad s jeho orchestrem Šlágry od srdce, který tento muzikant připravuje a uvádí. Dosud s publicistou Milošem Skalkou připravil 211 dílů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy