Novou Miss Universe je Kolumbijka. Češka do finále neprošla

ČTK ČTK
26. 1. 2015 6:09
Zástupkyně České republiky, česká Miss 2014 Gabriela Franková, do poslední patnáctky nepostoupila.
Novou Miss Universe se ve finále ve Spojených státech stala dvaadvacetiletá Kolumbijka Paulina Vegaová.
Novou Miss Universe se ve finále ve Spojených státech stala dvaadvacetiletá Kolumbijka Paulina Vegaová. | Foto: Reuters

Miami (USA) - Novou Miss Universe se ve finále ve Spojených státech stala dvaadvacetiletá Kolumbijka Paulina Vegaová. Zástupkyně České republiky, česká Miss 2014 Gabriela Franková, nakonec nepostoupila z 88 finalistek do poslední patnáctky. Uvedla to agentura AP.

Nejkrásnější dívku "vesmíru" korunovala v Miami v neděli večer místního času (v pondělí brzy ráno SEČ) loňská Miss Universe Gabriela Islerová z Venezuely. Na dalších dvou prestižních místech skončily Miss USA a Miss Ukrajina.

Do závěrečné fáze finále této údajně nejstarší světové soutěže krásy se z původních 88 dívek dostaly krásky ze Spojených států, Venezuely, Kolumbie, Austrálie, Itálie, Indie, Španělska, Francie, Indonésie, Filipín, Argentiny, Jamajky, Ukrajiny, Brazílie a Nizozemska.

Letošní Miss Universe získala za své vítězství korunku české výroby. Diamantový šperk v hodnotě zhruba 300 000 dolarů (asi 7,26 milionu korun) má tvar připomínající siluetu newyorského Manhattanu a pracovalo na něm deset špičkových českých klenotníků a brusičů, sdělili zástupci české společnosti Diamonds International Corporation (DIC).

První ročník Miss Universe se konal v roce 1952 v kalifornském Long Beach a soutěžilo v něm celkem 30 účastnic.

Tradici soutěže založila kalifornská oděvní firma Pacific Mills. Tehdy byla soutěž spojená s Miss USA, takže na stejném pódiu stanuly například Miss Utah a Miss Hongkong. Vítězkou prvního ročníku se stala sedmnáctiletá Finka Armi Kuuselaová.

V roce 1996 koupil soutěž americký podnikatel Donald Trump. V současnosti patří společně s Miss World a Miss Earth k největším soutěžím krásy na světě co do počtu soutěží na národních úrovních a je jedním z nejočekávanějších a nejsledovanějších klání v ženské kráse.

Dosavadní Miss Universe, Venezuelka Islerová, byla korunována 9. listopadu 2013 v Moskvě. Vítězka Miss Universe tradičně během svého ročního "panování" žije v New Yorku.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy