Newyorská policie použila fotku herce Woodyho Harrelsona k dopadení zloděje

Magazín Magazín
17. 5. 2019 18:48
Policejní sbory po celých Spojených státech začaly v posledních letech využívat algoritmickou identifikaci obličejů k dopadení zločinců. Newyorská policie si při řešení případů pomohla i obličejem amerického herce Woodyho Harrelsona nebo basketbalového hráče newyorského týmu Knicks.
Woody Harrelson.
Woody Harrelson. | Foto: Shutterstock

Zpráva Georgetownské univerzity uvádí, že newyorská policie si vypomohla snímkem herce Woodyho Harrelsona, protože pachatel mu byl údajně podobný, ale kamerové záznamy nebyly dostatečně průkazné, uvedl britský deník The Guardian

V jiném případu zase newyorský policejní odbor využil pro vytipování pachatele jednoho brooklynského přepadení podobenku hráče basketbalového týmu New York Knicks.

Praktiky policie kritizuje Clare Garvieová z Právnického centra pro výzkum soukromí a technologií na Georgetownské univerzitě. "V sázce je příliš mnoho na to, aby se policejní vyšetřování spoléhalo na pochybná a špatná data."

Podle autorů zprávy kritizující postup newyorské policie může vést takovéto užití porovnávací technologie k omezení svobody některých lidí a jejich potenciálního zatčení bez řádných důkazů. 

V San Franciscu užívání programu na rozpoznávání obličejů zakázali

Algoritmickou identifikaci obličejů začaly v posledních letech využívat policejní sbory po celých Spojených státech. San Francisco přitom tento týden nakročilo k zákazu používání programů na rozpoznávání obličejů z fotek a videí. Legislativní rada kalifornského města tento předpis, zakazující využívání technologie policii a dalším místním orgánům, v úterý jednoznačně schválila. 

Seržantka newyorské policie Jessica McRorieová se brání tím, že pouze na základě identifikace obličeje ještě nikdo zatčen nebyl a policisté vždy zkoumají i další důkazy. Policejní odbor také dodal, že jsou při užívání technologií velmi opatrní a pouze jim pomáhají k hledání dalších stop. 

Zpráva Georgetownské univerzity uvádí, že policie v posledních pěti letech využila technologii rozpoznávání obličeje u více než 2900 případů. Seržantka McRorieová se však nechala slyšet, že informace vždy porovnávají s policejními záznamy a nikdy "nevyužívají náhodné snímky obličejů z kamerových systémů, sociálních sítí nebo internetu". 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy