Newyorská policie použila fotku herce Woodyho Harrelsona k dopadení zloděje

Magazín Magazín
17. 5. 2019 18:48
Policejní sbory po celých Spojených státech začaly v posledních letech využívat algoritmickou identifikaci obličejů k dopadení zločinců. Newyorská policie si při řešení případů pomohla i obličejem amerického herce Woodyho Harrelsona nebo basketbalového hráče newyorského týmu Knicks.
Woody Harrelson.
Woody Harrelson. | Foto: Shutterstock

Zpráva Georgetownské univerzity uvádí, že newyorská policie si vypomohla snímkem herce Woodyho Harrelsona, protože pachatel mu byl údajně podobný, ale kamerové záznamy nebyly dostatečně průkazné, uvedl britský deník The Guardian

V jiném případu zase newyorský policejní odbor využil pro vytipování pachatele jednoho brooklynského přepadení podobenku hráče basketbalového týmu New York Knicks.

Praktiky policie kritizuje Clare Garvieová z Právnického centra pro výzkum soukromí a technologií na Georgetownské univerzitě. "V sázce je příliš mnoho na to, aby se policejní vyšetřování spoléhalo na pochybná a špatná data."

Podle autorů zprávy kritizující postup newyorské policie může vést takovéto užití porovnávací technologie k omezení svobody některých lidí a jejich potenciálního zatčení bez řádných důkazů. 

V San Franciscu užívání programu na rozpoznávání obličejů zakázali

Algoritmickou identifikaci obličejů začaly v posledních letech využívat policejní sbory po celých Spojených státech. San Francisco přitom tento týden nakročilo k zákazu používání programů na rozpoznávání obličejů z fotek a videí. Legislativní rada kalifornského města tento předpis, zakazující využívání technologie policii a dalším místním orgánům, v úterý jednoznačně schválila. 

Seržantka newyorské policie Jessica McRorieová se brání tím, že pouze na základě identifikace obličeje ještě nikdo zatčen nebyl a policisté vždy zkoumají i další důkazy. Policejní odbor také dodal, že jsou při užívání technologií velmi opatrní a pouze jim pomáhají k hledání dalších stop. 

Zpráva Georgetownské univerzity uvádí, že policie v posledních pěti letech využila technologii rozpoznávání obličeje u více než 2900 případů. Seržantka McRorieová se však nechala slyšet, že informace vždy porovnávají s policejními záznamy a nikdy "nevyužívají náhodné snímky obličejů z kamerových systémů, sociálních sítí nebo internetu". 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy