Bono vyhrál cenu "Žena roku". Časopis ho ocenil za pomoc nejchudším ženám světa

mad
2. 11. 2016 15:09
Zpěvák a aktivista, který se zaměřuje na pomoc ženám a dívkám v nejchudších oblastech světa, se dostal na seznam oceněných žen roku, který každoročně vytváří časopis Glamour.
Bono.
Bono. | Foto: Reuters

Každoroční žebříček žen roku, který sestavuje americký časopis Glamour, obsahuje letos poprvé jméno muže, kterým je Bono z kapely U2, píše server CNBS News.

Periodikum oceňuje různé osobnosti ze světa módy, sportovce, aktivisty, kteří bojují za sociální spravedlnost, nebo různé byznysmeny.

Šéfredaktorka časopisu Cindi Leive řekla, že v redakci již několik let mluvili o tom, že by mohli ocenit i muže, ale vždy to nakonec zavrhli.

"Připadalo nám, že se na věci díváme nemoderním způsobem a že je zde mnoho mužů, kteří dělají pro ženy skvělé věci. Jedním z nich je Bono," vysvětlila rozhodnutí.

Frontman U2 je dlouhodobým aktivistou, který pomáhá dívkám a ženám v extrémní chudobě. Loni Bono odstartoval kampaň One, která si klade za cíl zmírnit chudobu zejména v Africe a předcházet nemocem.

Aktivity kampaně vedly ke vzniku hnutí "Chudoba je sexistická", které bylo postaveno na faktech, číslech a podpořila jej řada světových celebrit.

Šéfredaktorka ocenila, že Bono se věnuje kampaním nikoli pouze jeden večer, ale již mnoho měsíců v kuse. Mezi jeho další projekty patří kampaň Red, která bojuje proti AIDS. Cílem je vytvořit v Africe první generaci, která nebude zatížena virem HIV.

Bono řekl, že je za cenu vděčný, a dodal, že bitva za genderovou rovnoprávnost nemůže být vyhrána, pokud ji nepovedou muži společně s ženami.

Dalšími oceněnými letos jsou olympijská vítězka Simone Bilesová, zpěvačka Gwen Stefani nebo herečka Zendaya Colemanová.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy