Bono Vox se rozhodl řešit uprchlickou krizi. Kritizuje Evropu i USA a nabízí vlastní plán

ČTK jaz, ČTK
12. 4. 2016 15:12
Irský frontman kapely U2 po návštěvě v uprchlických táborech kritizoval vyspělé státy, které by si podle zpěváka měly uvědomit, že současná krize se týká všech a je potřeba zakročit. Sám nabízí řešení a doufá, že svým vlivem napomůže ke zlepšení situace.
Bono Vox
Bono Vox | Foto: Profimedia.cz

Aktivista a zpěvák kapely U2 Bono Vox se vrátil z návštěvy uprchlických táborů na Blízkém východě a v Africe, které ve svém článku pro New York Times nazval "parkovištěm lidstva".

Bono zavítal i do táborů v Turecku, kde mluvil s uprchlíky, zpíval s dětmi a setkal se i s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem. Coby aktivista a Evropan si uvědomuje, že exodus není problémem jen určitých zemí, ale právě celé Evropy, a dokonce i USA.

"V roce 2010 každý den opustilo své domovy v průměru deset tisíc lidí po celém světě. Vypadá to jako vysoké číslo, dokud si neuvědomíme, že o čtyři roky později se tento počet zčtyřnásobil. Když jsou lidé vyhnáni ze svých domovů násilím, chudobou a nestabilitou, berou sebe a své zoufalství jinam. A jinam může být kdekoli," píše Bono ve svém textu.

V loňském roce se snažil pobídnout i své fanoušky na koncertech, a to slovy – "Chcete Evropu, jejíž srdce a hranice jsou zavřené?"

Podle zpěváka o uprchlících kolují stále mylné představy, jako například že se soustřeďují do konkrétních táborů. Ve vyprahlých a rozsáhlých táborech ale žije jen malá část z nich, ostatní obývají komunity v hostitelských zemích a v Jordánsku a Libanonu zase žijí v městských centrech, píše zpěvák. 

Upozorňuje také na to, že krize je dočasná. "Myslím, že záleží na definici slova dočasnost, ale nepotkal jsem mnoho uprchlíků, kteří by byli vyhnáni na desetiletí a mysleli si, že jen procházejí. Některé rodiny takto strávily dvě generace a někteří mladí lidé celý svůj život," říká Bono. Hlavním problémem je, že uprchlíky jen tolerujeme, ale nedáváme jim právo na svobodný pohyb a práci, píše. Většina z nich touží jednoho dne se vrátit domů, kde budou mít práci i lepší život.

Pro zlepšení situace je pro slavného aktivistu nutné přinutit Evropu i USA, aby začaly ve věci jednat chytřeji a mnohem rychleji. Je třeba předejít další krizi. Po rozmluvách se samotnými uprchlíky i vládními představiteli tak vidí potřebu zasáhnout ve třech hlavních oblastech.

Zaprvé je nutnost větší distribuce humanitární pomoci, a to přímo v místech s největší koncentrací potřebných, jako je například tábor Dadaab v Keni na hranicích Somálska, kde lidé živoří pod přístřešky vyrobenými z holí a plastových fólií.

Dalším bodem Bonova plánu je potřeba vidět uprchlíky nejen jako zátěž pro hostitelskou zemi, ale i jako přínos. Stejně tak je podle zpěváka potřeba podpořit rozvojové státy, které se zhroutily konfliktem, korupcí nebo slabou správou.

"Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dělá ušlechtilou a mimořádně tvrdou práci. Ale to nestačí, když je tu chronický nedostatek angažovanosti samotných vlád, které očekávají, že se to stane globálním problémem," píše zpěvák v článku.

Bono Vox patří k horlivým aktivistům z řad celebrit. Kromě svých textů bojuje za myšlenku pacifismu také charitativními koncerty, zakládáním nadačních fondů a lobbuje při osobních schůzkách s vrcholnými politiky. Již několikrát byl proto nominován na Nobelovu cenu za mír.

V popu se hůř hledá obsah, rocková hudba je o něčem, nějak se to ve mně propojilo, říká kněz Ladislav Heryán. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
Další zprávy