reklama
 
 

Bono Vox se rozhodl řešit uprchlickou krizi. Kritizuje Evropu i USA a nabízí vlastní plán

12. 4. 2016 15:12
Irský frontman kapely U2 po návštěvě v uprchlických táborech kritizoval vyspělé státy, které by si podle zpěváka měly uvědomit, že současná krize se týká všech a je potřeba zakročit. Sám nabízí řešení a doufá, že svým vlivem napomůže ke zlepšení situace.

Aktivista a zpěvák kapely U2 Bono Vox se vrátil z návštěvy uprchlických táborů na Blízkém východě a v Africe, které ve svém článku pro New York Times nazval "parkovištěm lidstva".

Bono zavítal i do táborů v Turecku, kde mluvil s uprchlíky, zpíval s dětmi a setkal se i s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem. Coby aktivista a Evropan si uvědomuje, že exodus není problémem jen určitých zemí, ale právě celé Evropy, a dokonce i USA.

"V roce 2010 každý den opustilo své domovy v průměru deset tisíc lidí po celém světě. Vypadá to jako vysoké číslo, dokud si neuvědomíme, že o čtyři roky později se tento počet zčtyřnásobil. Když jsou lidé vyhnáni ze svých domovů násilím, chudobou a nestabilitou, berou sebe a své zoufalství jinam. A jinam může být kdekoli," píše Bono ve svém textu.

V loňském roce se snažil pobídnout i své fanoušky na koncertech, a to slovy – "Chcete Evropu, jejíž srdce a hranice jsou zavřené?"

Podle zpěváka o uprchlících kolují stále mylné představy, jako například že se soustřeďují do konkrétních táborů. Ve vyprahlých a rozsáhlých táborech ale žije jen malá část z nich, ostatní obývají komunity v hostitelských zemích a v Jordánsku a Libanonu zase žijí v městských centrech, píše zpěvák. 

Upozorňuje také na to, že krize je dočasná. "Myslím, že záleží na definici slova dočasnost, ale nepotkal jsem mnoho uprchlíků, kteří by byli vyhnáni na desetiletí a mysleli si, že jen procházejí. Některé rodiny takto strávily dvě generace a někteří mladí lidé celý svůj život," říká Bono. Hlavním problémem je, že uprchlíky jen tolerujeme, ale nedáváme jim právo na svobodný pohyb a práci, píše. Většina z nich touží jednoho dne se vrátit domů, kde budou mít práci i lepší život.

Pro zlepšení situace je pro slavného aktivistu nutné přinutit Evropu i USA, aby začaly ve věci jednat chytřeji a mnohem rychleji. Je třeba předejít další krizi. Po rozmluvách se samotnými uprchlíky i vládními představiteli tak vidí potřebu zasáhnout ve třech hlavních oblastech.

Zaprvé je nutnost větší distribuce humanitární pomoci, a to přímo v místech s největší koncentrací potřebných, jako je například tábor Dadaab v Keni na hranicích Somálska, kde lidé živoří pod přístřešky vyrobenými z holí a plastových fólií.

Dalším bodem Bonova plánu je potřeba vidět uprchlíky nejen jako zátěž pro hostitelskou zemi, ale i jako přínos. Stejně tak je podle zpěváka potřeba podpořit rozvojové státy, které se zhroutily konfliktem, korupcí nebo slabou správou.

"Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dělá ušlechtilou a mimořádně tvrdou práci. Ale to nestačí, když je tu chronický nedostatek angažovanosti samotných vlád, které očekávají, že se to stane globálním problémem," píše zpěvák v článku.

Bono Vox patří k horlivým aktivistům z řad celebrit. Kromě svých textů bojuje za myšlenku pacifismu také charitativními koncerty, zakládáním nadačních fondů a lobbuje při osobních schůzkách s vrcholnými politiky. Již několikrát byl proto nominován na Nobelovu cenu za mír.

V popu se hůř hledá obsah, rocková hudba je o něčem, nějak se to ve mně propojilo, říká kněz Ladislav Heryán. | Video: Daniela Drtinová |  20:31

autoři: jaz, ČTK | 12. 4. 2016 15:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama