Přežil Hitlera i mučení. Angelina Jolie o něm teď točí film

jaz
26. 2. 2014 23:22
Herečka Angelina Jolie se po svém režijním debutu V zemi krve a medu z roku 2011 pouští do životopisného dramatu, pro který je předlohou její sedmadevadesátiletý soused.
Angelina Jolie a Louis Zamperini
Angelina Jolie a Louis Zamperini | Foto: NBC repro / Youtube

Los Angeles - Pár desítek metrů od domu Angeliny Jolie v Los Angeles bydlí zasloužilý olympijský běžec a válečný veterán Louis Zamperini, jehož životní osud se stal v roce 2010 předlohou k úspěšné knize Unbroken spisovatelky Laury Hillenbrand.

Americký letec se proslavil v roce 1936 sportovními výkony na olympiádě v Berlíně, kde se také setkal se samotným Hitlerem. Během války byl členem posádky bombardéru. Když jeho letadlo sestřelili, musel prožít 40 dní na širém oceánu v nafukovacím člunu. Poté strávil celé dva roky v japonském zajetí a po návratu domů své zážitky zapíjel alkoholem.

Angelina se s Zamperinim velmi spřátelila.
Angelina se s Zamperinim velmi spřátelila. | Video: youtube

Studio Universal Pictures naplánovalo americkou premiéru filmu Unbroken na 25. prosinec letošního roku a čeští diváci by se snímku mohli dočkat o měsíc později.

"Cítím obrovskou zodpovědnost, aby vše dopadlo dobře, protože Zamperiniho mám velmi ráda a moc mi v životě pomohl," řekla v rozhovoru pro Today Jolie, která se po dobu spolupráce se Zamperinim velmi spřátelila.

V životopisném dramatu, pro který napsali scénář bratři Coenovi, si zahrají Jack O'Connel, Domhnall Gleeson, Garrett Hedlund, Jai Courtney a Alex Russell.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy