Čech ozdobil svůj dům 55 tisíci světélky. Jezdí se na něj dívat i zahraniční turisté

Magazín Magazín
24. 12. 2018 15:25
Václav Trunec každoročně zdobí své stavení desítkami tisíc světel. Inspiroval se výzdobou v amerických filmech, tu svoji ale drží v duchu českých Vánoc. Sbírku započal s 200 světly. Postupně ji rozšiřoval, až se dostal do České knihy rekordů a získal certifikát za největší vánoční výzdobu na domě v České republice. Podívanou si každoročně nenechají ujít turisté z celé republiky i světa.
Václav Trunec a jeho výzdoba
Václav Trunec a jeho výzdoba | Foto: Reuters

Václav Trunec zdobí svůj dům, který se nachází ve vesnici Chotovice nedaleko Litomyšle, již 17 let. V roce 2012 získal Trunec certifikát za největší vánoční výzdobu na domě v České republice poprvé. Od té doby o prvenství nepřišel. 

Inspirovaly jej sice americké filmy, ale výzdobu drží v duchu českých Vánoc. Santu, soby a zběsilé blikání zavrhl, místo toho jsou na jeho zahradě k vidění nasvícené jesličky, betlém, zvířata, 100 let staré saně, hvězdy i sněhuláci. Vánoční atmosféru doplňují koledy či zvonkohra. Na celou výzdobu stačí jeden ovladač.

Letos Trunec, jenž pracuje ve správě a údržbě silnic, zabalil dům i zahradu do 27 kilometrů kabelů, které čítají přes 55 tisíc světélek a diod. Každý rok rozsvěcuje pozemek na první adventní neděli. A světélka u něj září každý den od půl páté do desíti večer až do Tří králů. Podívanou je možné spatřit i potom, ale jen po předchozí domluvě. 

Aby majitel stihl vše nachystat do první adventní neděle, s přípravami začíná již v září. Světla nejprve rozmístí na střeše, kde letos září přání PF 2019, poté na komíny a stromy. Osvětlení se dále pne po domě, altánku, jesličkách, žebřiňáku, saních s kupou dárků, starých neckách, stromech a celé zahradě.

Dívat se jezdí lidé z celého světa

Podívaná láká návštěvníky z celého světa
Podívaná láká návštěvníky z celého světa | Foto: Reuters

Rekordní vánoční výzdoba láká návštěvníky z celého Česka i ze světa. "Každý rok se jdu dívat. I moji známí a příbuzní sem jezdí. Naši obec to dostalo do podvědomí lidí," řekla Truncova sousedka Věra pro Český rozhlas.

Majitel si vede i kroniku hostů, navštívili ho například turisté z Austrálie, Jemenu či Velké Británie. A informovala o něm dokonce i jedna z největších světových zpravodajských agentur Reuters.

Vstup na podívanou je volný, majitel se však nebrání dobrovolným příspěvkům, které mu pomohou zaplatit účet za elektřinu. Už v roce 2014 se účet za elektřinu vyšplhal k šesti tisícům, kdy měl "jen" 32 tisíc světel. Energie, kterou světla spotřebují, by totiž vydala na zapnutí více než 50 televizí.

Video: Podívejte se, jak zdobí své domy lidé po celém světě.

Podívejte se na ty nejlepší vánoční výzdoby ze světa | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy