Čech ozdobil svůj dům 55 tisíci světélky. Jezdí se na něj dívat i zahraniční turisté

Magazín Magazín
24. 12. 2018 15:25
Václav Trunec každoročně zdobí své stavení desítkami tisíc světel. Inspiroval se výzdobou v amerických filmech, tu svoji ale drží v duchu českých Vánoc. Sbírku započal s 200 světly. Postupně ji rozšiřoval, až se dostal do České knihy rekordů a získal certifikát za největší vánoční výzdobu na domě v České republice. Podívanou si každoročně nenechají ujít turisté z celé republiky i světa.
Václav Trunec a jeho výzdoba
Václav Trunec a jeho výzdoba | Foto: Reuters

Václav Trunec zdobí svůj dům, který se nachází ve vesnici Chotovice nedaleko Litomyšle, již 17 let. V roce 2012 získal Trunec certifikát za největší vánoční výzdobu na domě v České republice poprvé. Od té doby o prvenství nepřišel. 

Inspirovaly jej sice americké filmy, ale výzdobu drží v duchu českých Vánoc. Santu, soby a zběsilé blikání zavrhl, místo toho jsou na jeho zahradě k vidění nasvícené jesličky, betlém, zvířata, 100 let staré saně, hvězdy i sněhuláci. Vánoční atmosféru doplňují koledy či zvonkohra. Na celou výzdobu stačí jeden ovladač.

Letos Trunec, jenž pracuje ve správě a údržbě silnic, zabalil dům i zahradu do 27 kilometrů kabelů, které čítají přes 55 tisíc světélek a diod. Každý rok rozsvěcuje pozemek na první adventní neděli. A světélka u něj září každý den od půl páté do desíti večer až do Tří králů. Podívanou je možné spatřit i potom, ale jen po předchozí domluvě. 

Aby majitel stihl vše nachystat do první adventní neděle, s přípravami začíná již v září. Světla nejprve rozmístí na střeše, kde letos září přání PF 2019, poté na komíny a stromy. Osvětlení se dále pne po domě, altánku, jesličkách, žebřiňáku, saních s kupou dárků, starých neckách, stromech a celé zahradě.

Dívat se jezdí lidé z celého světa

Podívaná láká návštěvníky z celého světa
Podívaná láká návštěvníky z celého světa | Foto: Reuters

Rekordní vánoční výzdoba láká návštěvníky z celého Česka i ze světa. "Každý rok se jdu dívat. I moji známí a příbuzní sem jezdí. Naši obec to dostalo do podvědomí lidí," řekla Truncova sousedka Věra pro Český rozhlas.

Majitel si vede i kroniku hostů, navštívili ho například turisté z Austrálie, Jemenu či Velké Británie. A informovala o něm dokonce i jedna z největších světových zpravodajských agentur Reuters.

Vstup na podívanou je volný, majitel se však nebrání dobrovolným příspěvkům, které mu pomohou zaplatit účet za elektřinu. Už v roce 2014 se účet za elektřinu vyšplhal k šesti tisícům, kdy měl "jen" 32 tisíc světel. Energie, kterou světla spotřebují, by totiž vydala na zapnutí více než 50 televizí.

Video: Podívejte se, jak zdobí své domy lidé po celém světě.

Podívejte se na ty nejlepší vánoční výzdoby ze světa | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 12 minutami

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 1 hodinou

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy