Čech ozdobil svůj dům 55 tisíci světélky. Jezdí se na něj dívat i zahraniční turisté

Magazín Magazín
24. 12. 2018 15:25
Václav Trunec každoročně zdobí své stavení desítkami tisíc světel. Inspiroval se výzdobou v amerických filmech, tu svoji ale drží v duchu českých Vánoc. Sbírku započal s 200 světly. Postupně ji rozšiřoval, až se dostal do České knihy rekordů a získal certifikát za největší vánoční výzdobu na domě v České republice. Podívanou si každoročně nenechají ujít turisté z celé republiky i světa.
Václav Trunec a jeho výzdoba
Václav Trunec a jeho výzdoba | Foto: Reuters

Václav Trunec zdobí svůj dům, který se nachází ve vesnici Chotovice nedaleko Litomyšle, již 17 let. V roce 2012 získal Trunec certifikát za největší vánoční výzdobu na domě v České republice poprvé. Od té doby o prvenství nepřišel. 

Inspirovaly jej sice americké filmy, ale výzdobu drží v duchu českých Vánoc. Santu, soby a zběsilé blikání zavrhl, místo toho jsou na jeho zahradě k vidění nasvícené jesličky, betlém, zvířata, 100 let staré saně, hvězdy i sněhuláci. Vánoční atmosféru doplňují koledy či zvonkohra. Na celou výzdobu stačí jeden ovladač.

Letos Trunec, jenž pracuje ve správě a údržbě silnic, zabalil dům i zahradu do 27 kilometrů kabelů, které čítají přes 55 tisíc světélek a diod. Každý rok rozsvěcuje pozemek na první adventní neděli. A světélka u něj září každý den od půl páté do desíti večer až do Tří králů. Podívanou je možné spatřit i potom, ale jen po předchozí domluvě. 

Aby majitel stihl vše nachystat do první adventní neděle, s přípravami začíná již v září. Světla nejprve rozmístí na střeše, kde letos září přání PF 2019, poté na komíny a stromy. Osvětlení se dále pne po domě, altánku, jesličkách, žebřiňáku, saních s kupou dárků, starých neckách, stromech a celé zahradě.

Dívat se jezdí lidé z celého světa

Podívaná láká návštěvníky z celého světa
Podívaná láká návštěvníky z celého světa | Foto: Reuters

Rekordní vánoční výzdoba láká návštěvníky z celého Česka i ze světa. "Každý rok se jdu dívat. I moji známí a příbuzní sem jezdí. Naši obec to dostalo do podvědomí lidí," řekla Truncova sousedka Věra pro Český rozhlas.

Majitel si vede i kroniku hostů, navštívili ho například turisté z Austrálie, Jemenu či Velké Británie. A informovala o něm dokonce i jedna z největších světových zpravodajských agentur Reuters.

Vstup na podívanou je volný, majitel se však nebrání dobrovolným příspěvkům, které mu pomohou zaplatit účet za elektřinu. Už v roce 2014 se účet za elektřinu vyšplhal k šesti tisícům, kdy měl "jen" 32 tisíc světel. Energie, kterou světla spotřebují, by totiž vydala na zapnutí více než 50 televizí.

Video: Podívejte se, jak zdobí své domy lidé po celém světě.

Podívejte se na ty nejlepší vánoční výzdoby ze světa | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy