Čech ozdobil svůj dům 55 tisíci světélky. Jezdí se na něj dívat i zahraniční turisté

Magazín Magazín
24. 12. 2018 15:25
Václav Trunec každoročně zdobí své stavení desítkami tisíc světel. Inspiroval se výzdobou v amerických filmech, tu svoji ale drží v duchu českých Vánoc. Sbírku započal s 200 světly. Postupně ji rozšiřoval, až se dostal do České knihy rekordů a získal certifikát za největší vánoční výzdobu na domě v České republice. Podívanou si každoročně nenechají ujít turisté z celé republiky i světa.
Václav Trunec a jeho výzdoba
Václav Trunec a jeho výzdoba | Foto: Reuters

Václav Trunec zdobí svůj dům, který se nachází ve vesnici Chotovice nedaleko Litomyšle, již 17 let. V roce 2012 získal Trunec certifikát za největší vánoční výzdobu na domě v České republice poprvé. Od té doby o prvenství nepřišel. 

Inspirovaly jej sice americké filmy, ale výzdobu drží v duchu českých Vánoc. Santu, soby a zběsilé blikání zavrhl, místo toho jsou na jeho zahradě k vidění nasvícené jesličky, betlém, zvířata, 100 let staré saně, hvězdy i sněhuláci. Vánoční atmosféru doplňují koledy či zvonkohra. Na celou výzdobu stačí jeden ovladač.

Letos Trunec, jenž pracuje ve správě a údržbě silnic, zabalil dům i zahradu do 27 kilometrů kabelů, které čítají přes 55 tisíc světélek a diod. Každý rok rozsvěcuje pozemek na první adventní neděli. A světélka u něj září každý den od půl páté do desíti večer až do Tří králů. Podívanou je možné spatřit i potom, ale jen po předchozí domluvě. 

Aby majitel stihl vše nachystat do první adventní neděle, s přípravami začíná již v září. Světla nejprve rozmístí na střeše, kde letos září přání PF 2019, poté na komíny a stromy. Osvětlení se dále pne po domě, altánku, jesličkách, žebřiňáku, saních s kupou dárků, starých neckách, stromech a celé zahradě.

Dívat se jezdí lidé z celého světa

Podívaná láká návštěvníky z celého světa
Podívaná láká návštěvníky z celého světa | Foto: Reuters

Rekordní vánoční výzdoba láká návštěvníky z celého Česka i ze světa. "Každý rok se jdu dívat. I moji známí a příbuzní sem jezdí. Naši obec to dostalo do podvědomí lidí," řekla Truncova sousedka Věra pro Český rozhlas.

Majitel si vede i kroniku hostů, navštívili ho například turisté z Austrálie, Jemenu či Velké Británie. A informovala o něm dokonce i jedna z největších světových zpravodajských agentur Reuters.

Vstup na podívanou je volný, majitel se však nebrání dobrovolným příspěvkům, které mu pomohou zaplatit účet za elektřinu. Už v roce 2014 se účet za elektřinu vyšplhal k šesti tisícům, kdy měl "jen" 32 tisíc světel. Energie, kterou světla spotřebují, by totiž vydala na zapnutí více než 50 televizí.

Video: Podívejte se, jak zdobí své domy lidé po celém světě.

Podívejte se na ty nejlepší vánoční výzdoby ze světa | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy