Veterán chtěl zachránit muže, který visel ze střechy. Byla to ale jen vánoční výzdoba

Magazín Magazín
4. 12. 2018 18:15
Válečný veterán Alfred Norwood z amerického Austinu se pokusil zachránit muže visícího za konečky prstů ze střechy domu. Nakonec se ale ukázalo, že to byla figurína připomínající postavu z filmu Vánoční prázdniny, kterou si majitel domu Chris Heerlein na střechu nainstaloval jako součást vánoční výzdoby.
Vánoční ozdoba byla natolik věrná, že kolemjdoucí přiběhl na pomoc | Video: Warner Bros. CZ, Nest

Do východu slunce zbývalo jen pár minut, když Američan Alfred Norwood dupl na brzdy svého kamiónu. Automobil nechal stát uprostřed cesty a zapnul výstražná světla. Toho mlhavého rána totiž 65letý válečný veterán z Austinu uviděl ze střechy jednoho domu viset mužskou postavu.

Chlapík, který se konečky prstů držel střechy, měl na sobě modrou košili, džíny a tenisky. Byl zapletený do vánočního osvětlení a na žebřík na chodníku nemohl dosáhnout. Norwood se mu žebřík okamžitě pokusil přistavit, ale když se zoufalce na střeše ptal, jestli už po něm zvládne slézt dolů, nedočkal se žádné odpovědi.

Proto veterán nejdřív zkoušel zastavit další řidiče, kteří kolem projížděli, ale všichni pokračovali dál, a tak nakonec vytočil číslo záchranné služby. "Úplně jsem zpanikařil, srdce mi tlouklo jako o závod. Myslel jsem si, že když ten muž neodpovídá, znamená to, že dostal ránu elektrickým proudem od těch ozdob," vylíčil Norwood své pocity deníku The Washington Post.

"Vypadalo to jako chlap v nouzi, tak jsem se mu snažil pomoct. Když se ale začalo rozednívat, zjistil jsem, že je na té střeše jenom figurína," dodal Norwood. Obyvatelé domu totiž k okapu připevnili panáka připomínajícího postavu Clarka Griswolda z oblíbeného filmu Vánoční prázdniny.

Ta ve snímku ztratí rovnováhu, když připevňuje na střechu vánoční světla, a zůstane viset na okapu. Majitel domu Chris Heerlein se podle Washington Postu příběhem filmu inspiroval, když se svou manželkou vymýšlel dekoraci, se kterou by zvítězil v místní soutěži o nejkreativnější výzdobu. Tehdy ho ani nenapadlo, že by figurínu mohl chtít ze střechy někdo zachraňovat.

"Když k incidentu došlo, nebyl jsem doma a moje žena v té době připravovala moje tři malé děti k odchodu do školy. O tom, co se mezitím dělo, před naším vchodem, jsme se dověděli až z videa pouliční kamery. Nejdřív mi toho pána bylo líto, ale pak jsem to nevydržel a začal jsem se nahlas smát," svěřil se 35letý Heerlein americkému listu.

Dobrý skutek veterána chtěl přesto nějak ocenit, a proto Norwooda pozval na návštěvu k sobě domů a věnoval mu dárkový poukaz na nákup potravin. Aby si panáka na střeše už nikdo další nespletl s živým člověkem, umístil Heerlein před svůj dům pro jistotu ceduli s nápisem: "Clark G. je součást naší vánoční výzdoby. Záchranku, prosím, nevolejte."

 

Právě se děje

před 23 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy