Čech seskočil nad Severním pólem z výšky 300 metrů

ČTK ČTK
18. 4. 2015 13:40
Dobrodruh Novák padal nad mrazivou Arktidou čtyřicet sekund volným pádem za údajně tropických podmínek mínus 15 stupňů.
Foto: Moyan_Brenn / Foter / CC BY

Praha - Český dobrodruh Pavel Novák si po seskoku padákem do blízkosti Mt. Everestu, kdy na podzim 2012 přistál v nadmořské výšce 5000 metrů, přidal do sbírky další adrenalinový zážitek. Nedávno absolvoval dva seskoky padákem v mrazivé Arktidě, přičemž při jednom dopadl přímo na severní pól. V nejsevernější oblasti světa přitom nebyl v nedávné době jediným Čechem.

Novák pro výjimečné seskoky využil toho, že Rusové každoročně na Arktidě v dubnu na měsíc stavějí městečko zhruba 40 kilometrů od severního pólu. Z nákladního letounu Iljušin shodí do pustiny materiál a výsadkáře, kteří z něj vybudují osadu včetně malého letiště. Ta pak poskytuje zázemí pro různé dobrodruhy. "Dělají si tady z toho takový byznys," poznamenal k tomu Novák v rozhovoru s ČTK.

Právě z Iljušinu absolvoval první seskok. "Toho seskoku si vážím víc, protože to letadlo letí poměrně rychle, člověk se proplétá mezi nákladem a navíc se skáče z poměrně malé výšky 1700 metrů. K tomu už musí mít člověk zkušenosti," vyprávěl.

Vlastnímu seskoku na severní pól předcházela příprava na zemi, kdy si zaměřoval přesnou polohu nejsevernějšího bodu zeměkoule. Vzhledem k tomu, že Arktida je obrovskou plovoucí krou ledu, se totiž tento bod neustále pohybuje. "Díky GPSkám je ale zaměření teď už jednoduché. Samotný seskok jsem pak skákal z helikoptéry, z výšky 3000 metrů. Na začátku je čtyřicet sekund volný pád," dodal parašutista.

Jak také přiznal, takové extrémní podmínky ještě nezažil. "Nejhorší počasí, které jsem zažil, bylo -22 stupňů a vlhko. A to už je pro našince utrpení," řekl. Při samotných seskocích se teplota pohybovala mezi minus 11 a minus 15 stupni a bylo slunečno. "Měl jsem štěstí, na Arktidu to byly vlastně tropické teploty," dodal.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy