Čech seskočil nad Severním pólem z výšky 300 metrů

ČTK ČTK
18. 4. 2015 13:40
Dobrodruh Novák padal nad mrazivou Arktidou čtyřicet sekund volným pádem za údajně tropických podmínek mínus 15 stupňů.
Foto: Moyan_Brenn / Foter / CC BY

Praha - Český dobrodruh Pavel Novák si po seskoku padákem do blízkosti Mt. Everestu, kdy na podzim 2012 přistál v nadmořské výšce 5000 metrů, přidal do sbírky další adrenalinový zážitek. Nedávno absolvoval dva seskoky padákem v mrazivé Arktidě, přičemž při jednom dopadl přímo na severní pól. V nejsevernější oblasti světa přitom nebyl v nedávné době jediným Čechem.

Novák pro výjimečné seskoky využil toho, že Rusové každoročně na Arktidě v dubnu na měsíc stavějí městečko zhruba 40 kilometrů od severního pólu. Z nákladního letounu Iljušin shodí do pustiny materiál a výsadkáře, kteří z něj vybudují osadu včetně malého letiště. Ta pak poskytuje zázemí pro různé dobrodruhy. "Dělají si tady z toho takový byznys," poznamenal k tomu Novák v rozhovoru s ČTK.

Právě z Iljušinu absolvoval první seskok. "Toho seskoku si vážím víc, protože to letadlo letí poměrně rychle, člověk se proplétá mezi nákladem a navíc se skáče z poměrně malé výšky 1700 metrů. K tomu už musí mít člověk zkušenosti," vyprávěl.

Vlastnímu seskoku na severní pól předcházela příprava na zemi, kdy si zaměřoval přesnou polohu nejsevernějšího bodu zeměkoule. Vzhledem k tomu, že Arktida je obrovskou plovoucí krou ledu, se totiž tento bod neustále pohybuje. "Díky GPSkám je ale zaměření teď už jednoduché. Samotný seskok jsem pak skákal z helikoptéry, z výšky 3000 metrů. Na začátku je čtyřicet sekund volný pád," dodal parašutista.

Jak také přiznal, takové extrémní podmínky ještě nezažil. "Nejhorší počasí, které jsem zažil, bylo -22 stupňů a vlhko. A to už je pro našince utrpení," řekl. Při samotných seskocích se teplota pohybovala mezi minus 11 a minus 15 stupni a bylo slunečno. "Měl jsem štěstí, na Arktidu to byly vlastně tropické teploty," dodal.

 

Právě se děje

teď

Izrael bude podle premiéra Netanjahua pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné. Vinu za současné boje premiér připsal Hamásu.

před 21 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy