Čech seskočil nad Severním pólem z výšky 300 metrů

ČTK ČTK
18. 4. 2015 13:40
Dobrodruh Novák padal nad mrazivou Arktidou čtyřicet sekund volným pádem za údajně tropických podmínek mínus 15 stupňů.
Foto: Moyan_Brenn / Foter / CC BY

Praha - Český dobrodruh Pavel Novák si po seskoku padákem do blízkosti Mt. Everestu, kdy na podzim 2012 přistál v nadmořské výšce 5000 metrů, přidal do sbírky další adrenalinový zážitek. Nedávno absolvoval dva seskoky padákem v mrazivé Arktidě, přičemž při jednom dopadl přímo na severní pól. V nejsevernější oblasti světa přitom nebyl v nedávné době jediným Čechem.

Novák pro výjimečné seskoky využil toho, že Rusové každoročně na Arktidě v dubnu na měsíc stavějí městečko zhruba 40 kilometrů od severního pólu. Z nákladního letounu Iljušin shodí do pustiny materiál a výsadkáře, kteří z něj vybudují osadu včetně malého letiště. Ta pak poskytuje zázemí pro různé dobrodruhy. "Dělají si tady z toho takový byznys," poznamenal k tomu Novák v rozhovoru s ČTK.

Právě z Iljušinu absolvoval první seskok. "Toho seskoku si vážím víc, protože to letadlo letí poměrně rychle, člověk se proplétá mezi nákladem a navíc se skáče z poměrně malé výšky 1700 metrů. K tomu už musí mít člověk zkušenosti," vyprávěl.

Vlastnímu seskoku na severní pól předcházela příprava na zemi, kdy si zaměřoval přesnou polohu nejsevernějšího bodu zeměkoule. Vzhledem k tomu, že Arktida je obrovskou plovoucí krou ledu, se totiž tento bod neustále pohybuje. "Díky GPSkám je ale zaměření teď už jednoduché. Samotný seskok jsem pak skákal z helikoptéry, z výšky 3000 metrů. Na začátku je čtyřicet sekund volný pád," dodal parašutista.

Jak také přiznal, takové extrémní podmínky ještě nezažil. "Nejhorší počasí, které jsem zažil, bylo -22 stupňů a vlhko. A to už je pro našince utrpení," řekl. Při samotných seskocích se teplota pohybovala mezi minus 11 a minus 15 stupni a bylo slunečno. "Měl jsem štěstí, na Arktidu to byly vlastně tropické teploty," dodal.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy