Čech seskočil nad Severním pólem z výšky 300 metrů

ČTK ČTK
18. 4. 2015 13:40
Dobrodruh Novák padal nad mrazivou Arktidou čtyřicet sekund volným pádem za údajně tropických podmínek mínus 15 stupňů.
Foto: Moyan_Brenn / Foter / CC BY

Praha - Český dobrodruh Pavel Novák si po seskoku padákem do blízkosti Mt. Everestu, kdy na podzim 2012 přistál v nadmořské výšce 5000 metrů, přidal do sbírky další adrenalinový zážitek. Nedávno absolvoval dva seskoky padákem v mrazivé Arktidě, přičemž při jednom dopadl přímo na severní pól. V nejsevernější oblasti světa přitom nebyl v nedávné době jediným Čechem.

Novák pro výjimečné seskoky využil toho, že Rusové každoročně na Arktidě v dubnu na měsíc stavějí městečko zhruba 40 kilometrů od severního pólu. Z nákladního letounu Iljušin shodí do pustiny materiál a výsadkáře, kteří z něj vybudují osadu včetně malého letiště. Ta pak poskytuje zázemí pro různé dobrodruhy. "Dělají si tady z toho takový byznys," poznamenal k tomu Novák v rozhovoru s ČTK.

Právě z Iljušinu absolvoval první seskok. "Toho seskoku si vážím víc, protože to letadlo letí poměrně rychle, člověk se proplétá mezi nákladem a navíc se skáče z poměrně malé výšky 1700 metrů. K tomu už musí mít člověk zkušenosti," vyprávěl.

Vlastnímu seskoku na severní pól předcházela příprava na zemi, kdy si zaměřoval přesnou polohu nejsevernějšího bodu zeměkoule. Vzhledem k tomu, že Arktida je obrovskou plovoucí krou ledu, se totiž tento bod neustále pohybuje. "Díky GPSkám je ale zaměření teď už jednoduché. Samotný seskok jsem pak skákal z helikoptéry, z výšky 3000 metrů. Na začátku je čtyřicet sekund volný pád," dodal parašutista.

Jak také přiznal, takové extrémní podmínky ještě nezažil. "Nejhorší počasí, které jsem zažil, bylo -22 stupňů a vlhko. A to už je pro našince utrpení," řekl. Při samotných seskocích se teplota pohybovala mezi minus 11 a minus 15 stupni a bylo slunečno. "Měl jsem štěstí, na Arktidu to byly vlastně tropické teploty," dodal.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy