Dům z mořské soli i španělská kosmická loď. To jsou nejlepší architektonické projekty

Prohlédněte si 15 vybraných projektů, které se uchází o prestižní evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award.
Opuštěný industriální objekt v Bratislavě se proměnil na kreativní centrum s názvem Mlynica, které nabízí multifunkční prostory, kanceláře a šest loftových bytů. Díky citlivému konceptu slovenského architektonického ateliéru GutGut se do objektu, který od začátku 90. let postupně chátral, vrátil život, aniž by došlo k zásadním zásahům do původní železobetonové konstrukce.
Tři objekty Grand Parc Bordeaux pocházející z 60. let se nacházely v dezolátním stavu. Architekti ze studia Ateliér Lacaton & Vassal architectes budovy transformovaly na sociální bydlení.
Projekt v Sant Ferran na Baleárách má na svědomí španělské architektonické studio IBAVI, které v zájmu ekologie při stavbě rodinného domu použilo například mořské byliny (posidonie) a mořskou sůl.
Budova Arvo Pärt Centre uprostřed hlubokých lesů v sobě ukrývá koncertní sál a také osobní archiv estonského hudebního skladatele Arva Pärta. Objekt postavený z kombinace betonu, oceli a skla navrhli architekti z ateliéru Nieto Sobejano Arquitectos.
Foto: Mies van der Rohe Award/Eugeni Pons
pej pej
19. 1. 2019 18:26
Revitalizace náměstí v Tiraně, kongresový palác s plastovou fasádou nebo dům postavený z mořské soli a řas. Tyto a další projekty patří do výběru toho nejlepšího, co se za poslední dva roky postavilo v Evropě. České stavby se do finálové čtyřicítky prestižní evropské ceny za architekturu Mies van der Rohe Award nedostaly. Prohlédněte si 15 vybraných projektů, které se uchází o prestižní evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award.
 

Právě se děje

před 8 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy