Nový most, radnice i domov důchodců. Tak se v příštích letech promění Praha

Dvorecký most, který zlepší propojení Podolí a Smíchova.
Přeměna Vítězného náměstí na Praze 6 podle projektu ateliéru Pavel Hnilička Architekti by měla začít už v tomto roce. Dosud nedostavěné náměstí by mělo v budoucnu sloužit především chodcům, nikoliv dopravě.
Architekt a popularizátor architektury Adam Gebrian na výstavě rovněž upozornil na projekt železničního spojení Prahy s letištěm v Ruzyni a Kladnem.
Revitalizace Malostranského náměstí, jednoho z nejstarších v Praze, by měla začít letos.
V budoucnu by rovněž mělo dojít na revitalizaci nedalekého Klárova, který v současnosti funguje jako jeden z nejfrekventovanějších uzlů pražské MHD. Studie ateliéru A69 se tedy v první řadě snaží revidovat funkčnost dopravních vazeb.
Foto: archiv IPR
pej
11. 1. 2019 10:00
Revitalizace náměstí, nový most, ale i stavba domova důchodců. Nejen tyto projekty představí výstava s názvem Praha zítra? v multifunkčním prostoru Centrum architektury a městského plánování (CAMP). Celkem 76 projektů v různých stadiích přípravy od prvních nápadů až po ty, které se momentálně dokončují, vybral architekt a popularizátor architektury Adam Gebrian. Prohlédněte si výběr 11 z nich, které v budoucnu ovlivní podobu Prahy.

"Praha se potřebuje rozvíjet. Věříme, že prezentace těchto projektů přispěje k pozitivnímu vnímání architektury a výstavby. Kvalitní příklady mohou pomoci nalézat shodu ve společnosti v tom, že rozvoj města je potřebný a moderní architektura do metropole patří," přibližuje náměstek primátora Petr Hlaváček.

Expozice zároveň upozorňuje na tisíce metrů čtverečních nevyužitých ploch, o nichž mnozí urbanisté hovoří jako o "jizvách na tváři města".

Výstava se v Centru architektury a městského plánování koná již potřetí a k vidění bude do 20. března.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy