Největší přehmaty architektury 2018: Bortící se mosty v Praze i přesun nádraží v Brně

Petra Jansová Petra Jansová
28. 12. 2018 8:57
Zájem o architekturu, veřejný prostor a urbanismus je rok od roku vyšší. Kromě odborníků a veřejnosti už na ni slyší i politici. "Témata, která ještě před pár lety nechali politici bez povšimnutí, se letos stala téměř módou, což samozřejmě hodnotím pozitivně," říká architekt a popularizátor architektury Petr Kučera. Přesto i loňský rok byl podle něj plný přešlapů. Kromě katastrofálního stavu pražských mostů kritizuje i systém památkové péče nebo vizi nové vládní čtvrtě.
Foto: www.novylibenak.cz

Nový Libeňský most

Architekt a popularizátor architektury Petr Kučera si pochvaluje, že se architektura stala tématem veřejnosti i politiků. Ti však leckdy na popud svých marketingových poradců šlápli v předvolebních slibech vedle. Jako nejvýraznější hodnotí Kučera návrh Petra Stuchlíka z hnutí ANO na postavení obytného domu na Libeňském mostě.

"Marketingoví poradci hnutí ANO si evidentně všimli zájmu, který Libeňský most mezi Pražany vyvolává, a snažili se toho využít. Aby však vybočili z davu, představili studii nového mostu zkříženého s luxusními byty pro hasiče a učitele. A věřím, že jejich vize, která vyvolala mezi odbornou veřejností spíše posměch, si své fanoušky našla, ačkoliv se o její proveditelnosti dalo úspěšně pochybovat," dodává Kučera.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů jako odvetu za podobný krok Washingtonu, oznámil podle Reuters ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy