Rozhledna, lanovka i kostel. Česko má 12 nominací na prestižní cenu za architekturu

Kostel svatého Václava v Sazovicích.
Do boje o evropské finále vyslal i rozhlednu Doubravka v Kyjích od Martina Rajniše. Na projektu ocenil originální konstrukci, použité materiály i způsob realizace. "Dvanáct prototypů, tři roky pozorování, měření kloubů a jejich ohýbání jsou typickým příkladem experimentální architektury," dodal Okamura.
Okamura rovněž nominoval projekt architekta Petra Hájka, a to dostavbu pražské galerie DOX.
Petr Hájek se svým stejnojmenným ateliérem má mezi dvanáctkou nominovaných hned dvě stavby, zmiňovanou dostavbu pražské galerie DOX a rekonstrukci vodárenské věže v Praze na Letné.
Šanci budou mít i menší projekty, jako přestavba bývalého kina v památkové zóně v Plané u Mariánských Lázní od kanceláře XTOPIX architekti a architektky Simony Ledvinkové. Projekt nominovala Česká komora architektů (ČKA) s tím, že jde o "ukázku kultivace urbánního prostoru jak fyzického, tak duševního."
Foto: Best of Realty 2017
pej ČTK pej, ČTK
12. 12. 2018 18:00
O prestižní architektonickou cenu Miese van der Rohe se uchází 383 staveb a 12 z nich je z Česka. Šanci uspět má například nová výstupní stanice lanovky na Pustevnách, sportovní hala v Dolních Břežanech nebo pražská rozhledna Doubravka. Všech 12 nominovaných projektů si prohlédněte v galerii.

Porota vybere v půlce ledna 40 finalistů, celkový vítěz bude oznámen v dubnu 2019.

Největší zastoupení mají v nominacích stavby ze Španělska, které do soutěže vstupuje s 27 projekty, Belgii zastupuje 21 staveb a shodně 19 projektů pochází z Francie a Británie. Česká republika má o dvě nominace více než při posledním ročníku soutěže v roce 2016.

České projekty do soutěže nominovala Česká komora architektů a tři nezávislé osobnosti: architekti Osamu Okamura a Igor Kovačevič a teoretička architektury Jana Tichá.  

Jejich úkolem bylo vybrat stavby postavené v uplynulých dvou letech, jejichž inovativní charakter určuje směr vývoje, nebo dokonce slouží jako manifest architektury. 

"Dobré architektury u nás přibývá, často mimo klasická centra a velká města, ale když jsem se zamýšlel, které ze staveb posouvají evropskou architekturu významněji vpřed, z pěti možných nominací jsem tentokrát zvolil jen tři. Ale možná jsem byl zbytečně přísný. Nakonec jsem rád, že mí kolegové nominovali často přesně ty další stavby, o kterých jsem také vážně uvažoval," hodnotí architekt Osamu Okamura.

Ten do finále ceny Miese van der Rohe nominoval kostel v Sazovicích, rozhlednu Doubravka a multifunkční sál DOX.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Další zprávy