Rozhledna, lanovka i kostel. Česko má 12 nominací na prestižní cenu za architekturu

Kostel svatého Václava v Sazovicích.
Do boje o evropské finále vyslal i rozhlednu Doubravka v Kyjích od Martina Rajniše. Na projektu ocenil originální konstrukci, použité materiály i způsob realizace. "Dvanáct prototypů, tři roky pozorování, měření kloubů a jejich ohýbání jsou typickým příkladem experimentální architektury," dodal Okamura.
Okamura rovněž nominoval projekt architekta Petra Hájka, a to dostavbu pražské galerie DOX.
Petr Hájek se svým stejnojmenným ateliérem má mezi dvanáctkou nominovaných hned dvě stavby, zmiňovanou dostavbu pražské galerie DOX a rekonstrukci vodárenské věže v Praze na Letné.
Šanci budou mít i menší projekty, jako přestavba bývalého kina v památkové zóně v Plané u Mariánských Lázní od kanceláře XTOPIX architekti a architektky Simony Ledvinkové. Projekt nominovala Česká komora architektů (ČKA) s tím, že jde o "ukázku kultivace urbánního prostoru jak fyzického, tak duševního."
Foto: Best of Realty 2017
pej ČTK pej, ČTK
12. 12. 2018 18:00
O prestižní architektonickou cenu Miese van der Rohe se uchází 383 staveb a 12 z nich je z Česka. Šanci uspět má například nová výstupní stanice lanovky na Pustevnách, sportovní hala v Dolních Břežanech nebo pražská rozhledna Doubravka. Všech 12 nominovaných projektů si prohlédněte v galerii.

Porota vybere v půlce ledna 40 finalistů, celkový vítěz bude oznámen v dubnu 2019.

Největší zastoupení mají v nominacích stavby ze Španělska, které do soutěže vstupuje s 27 projekty, Belgii zastupuje 21 staveb a shodně 19 projektů pochází z Francie a Británie. Česká republika má o dvě nominace více než při posledním ročníku soutěže v roce 2016.

České projekty do soutěže nominovala Česká komora architektů a tři nezávislé osobnosti: architekti Osamu Okamura a Igor Kovačevič a teoretička architektury Jana Tichá.  

Jejich úkolem bylo vybrat stavby postavené v uplynulých dvou letech, jejichž inovativní charakter určuje směr vývoje, nebo dokonce slouží jako manifest architektury. 

"Dobré architektury u nás přibývá, často mimo klasická centra a velká města, ale když jsem se zamýšlel, které ze staveb posouvají evropskou architekturu významněji vpřed, z pěti možných nominací jsem tentokrát zvolil jen tři. Ale možná jsem byl zbytečně přísný. Nakonec jsem rád, že mí kolegové nominovali často přesně ty další stavby, o kterých jsem také vážně uvažoval," hodnotí architekt Osamu Okamura.

Ten do finále ceny Miese van der Rohe nominoval kostel v Sazovicích, rozhlednu Doubravka a multifunkční sál DOX.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Zeman jmenoval Václava Čapku předsedou Vrchního soudu v Olomouci

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Václava Čapku novým předsedou Vrchního soudu v Olomouci. Současný místopředseda olomouckého soudu od října nahradí ve funkci Roberta Grygu, kterému končí sedmileté funkční období. Prezident zároveň jmenoval 29 soudců, kteří budou působit na obecných soudech. Nejvíce nováčků zamíří do obvodu pražského městského soudu.

Další zprávy