Zateplení často není třeba. Mnohdy jen podléháme reklamě a manipulaci, říká architekt

Zateplení často není třeba. Mnohdy jen podléháme reklamě a manipulaci, říká architekt
Zateplení nemusí vždy dopadnout jako v Kamenných Žehrovicích, fasáda tamní základní školy si před rokem vysloužila kritiku architektů.
Zateplení hudební školy v Hranicích na Přerovsku je naopak podle odborné veřejnosti jedním z těch povedených.
Historická budova prošla v minulosti nepříliš zdařilou rekonstrukcí, během níž byly odstraněny veškeré historické detaily (na snímku škola před rekonstrukcí).
Ty se na fasádu vrátily po rekonstrukci (takto vypadala budova za první republiky).
Foto: Ateliér Ječmen
Petra Jansová Petra Jansová
19. 12. 2018 10:30
Češi zateplovat neumí, kritizoval loni rekonstrukci školy v Kamenných Žehrovicích popularizátor české architektury Arch Vader. Najdou se ale i pozitivní případy a jedním z nich je budova Základní umělecké školy v Hranicích na Přerovsku. Díky architektům z ateliéru Ječmen se na fasádu opět vrátily historické detaily. Jak budovu zateplit, aby neztratila původní výraz? A je vůbec zateplení nutné? "Billboardy hlásají 'Zateplujte!', a tak to prostě děláme," říká architekt z ateliéru Ječmen Vojtěch Jemelka.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy