Takhle budou jednou bydlet i Češi: Solární panely místo střechy a na WC dešťová voda

map map
21. 3. 2019 11:35
Hlavním trendem v bydlení je v posledních letech hlavně energetická soběstačnost. V kurzu jsou projekty a domy, které dokážou energii nejenom šetřit, ale ideálně i vyrábět a úsporně nakládat s vodou. Průměrný Pražan například denně spotřebuje přibližně 105 litrů pitné vody, přičemž čtvrtinu z toho prosplachuje na toaletě. Architekti i developeři se proto čím dál častěji zaměřují na maximální využívání dešťové či užitkové vody. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších ekologických vizí, staveb, atypických objektů, kanceláří i celých zelených měst v Česku a zahraničí. Jejich přehled jsme sestavili v rámci světového dny vody, který připadá na pátek 22. března.
Dům ve městě Fukuoka (Japonsko)
Dům ve městě Fukuoka (Japonsko) | Foto: Shutterstock

Města nevyužívají dešťovou vodu

O efektivní využívání dešťové vody se nezajímají pouze majitelé domů s ekologickým smýšlením či architekti, ale i městští úředníci. Řada tuzemských obcí totiž situaci podceňuje, a pokud se něco nezmění, nebudou města příjemným místem k žití a bude v nich velké vedro, varoval v DVTV David Stránský z ČVUT a předseda Asociace pro vodu.

Z centra měst podle něj odteče bez užitku až 55 procent dešťové vody. Pro srovnání, v lese je to méně než 10 procent.

Zeleň v městech se dostatečně nevyužívá a běžné střechy domů svádějí vodu rovnou do kanalizace. Řešením můžou být například výměníky. A dešťovku lze pak využít k zalévání trávníků, květin i stromů nebo ke kropení ulic.

Trendem posledních let jsou zelené (vegetační) střechy, které zadržují vodu. V zahraničí už na ně myslí i legislativa a jsou například podmínkou při výstavbě administrativních budov. Německé město Hamburk si podle Davida Stránského dává za cíl vybudovat v následujících letech 100 hektarů zelených střech.

 

Právě se děje

Další zprávy