Takhle budou jednou bydlet i Češi: Solární panely místo střechy a na WC dešťová voda

map map
21. 3. 2019 11:35
Hlavním trendem v bydlení je v posledních letech hlavně energetická soběstačnost. V kurzu jsou projekty a domy, které dokážou energii nejenom šetřit, ale ideálně i vyrábět a úsporně nakládat s vodou. Průměrný Pražan například denně spotřebuje přibližně 105 litrů pitné vody, přičemž čtvrtinu z toho prosplachuje na toaletě. Architekti i developeři se proto čím dál častěji zaměřují na maximální využívání dešťové či užitkové vody. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších ekologických vizí, staveb, atypických objektů, kanceláří i celých zelených měst v Česku a zahraničí. Jejich přehled jsme sestavili v rámci světového dny vody, který připadá na pátek 22. března.
Společnost Ecocapsule představila první mikrodům. Do centra Bratislavy byl přepraven vrtulníkem | Video: Ecocapsule

Ecocapsule

Soběstačné "vajíčko" již opustilo projektantské plátno a slovenští architekti první kus představili poprvé loni v lednu. Inovativní projekt, který byl původně zamýšlen jako netradiční bydlení pro studenty a umělce, zaujal média i zájemce z celého světa. Desítky "vajíček" proto zamířily za majiteli do Japonska, USA či Austrálie.

A čím je tak výjimečné? "Jde o víceúčelovou jednotku, která může být využívána jako dům, karavan, hotel nebo výzkumná stanice," popisuje trio architektů z bratislavského studia Nice architects svůj projekt. Mikrodům je navíc energeticky soběstačný: má větrnou turbínu, solární panely a systém na využívání a zpracování dešťové vody - ta z povrchu vajíčka stéká do zásobníku, kde dochází ke jejímu filtrování.

Mezi jejich klienty patří manažeři, adrenalinoví sportovci, dobrodruhové, ale i důchodci. Cena se pohybuje kolem dvou milionů korun a prvních padesát kusů je téměř rozprodaných. 

 

Právě se děje

Další zprávy