Takhle budou jednou bydlet i Češi: Solární panely místo střechy a na WC dešťová voda

map map
21. 3. 2019 11:35
Hlavním trendem v bydlení je v posledních letech hlavně energetická soběstačnost. V kurzu jsou projekty a domy, které dokážou energii nejenom šetřit, ale ideálně i vyrábět a úsporně nakládat s vodou. Průměrný Pražan například denně spotřebuje přibližně 105 litrů pitné vody, přičemž čtvrtinu z toho prosplachuje na toaletě. Architekti i developeři se proto čím dál častěji zaměřují na maximální využívání dešťové či užitkové vody. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších ekologických vizí, staveb, atypických objektů, kanceláří i celých zelených měst v Česku a zahraničí. Jejich přehled jsme sestavili v rámci světového dny vody, který připadá na pátek 22. března.
Bosco Verticale
Bosco Verticale | Foto: Shutterstock

Milánská oáza

Bosco Verticale je rezidenční mrakodrap od slavného architekta Stefana Boeriho, který se stal takřka urbanistickou ikonou Milána. Ještě před svou realizací v roce 2014 získával jednu cenu za druhou, byl oceněn například jako nejkrásnější mrakodrap na světě.

Architekt Boeri nezastírá, že je fascinovaný stromy a přemýšlel, jak tuto vášeň zakomponovat do architektury. Nápad postavit "zelené" budovy dostal v Dubaji, kde viděl pouze stavby ze skla, které akorát zesilovaly účinky tepla.

Vertikální les (překlad italského originálu) vyrostl poblíž UniCredit Pavilonu, kde probíhají slavné milánské týdny módy, a tvoří ho téměř 800 stromů (duby, buky, modříny, okrasné jabloně). Některé z nich dosahují výšky až devíti metrů. Dále je tu vysázeno asi 15 tisíc rostlin, které byly pečlivě vybrány, aby byly odolné vůči změnám počasí, parazitům a nebyly příliš náročné na zavlažování a údržbu. Zeleň tu zabírá plochu zhruba 20 tisíc metrů čtverečných.

Vegetace je napojená na zavlažovací systém, který zajišťuje dešťová voda. Zelená fasáda absorbuje oxid uhličitý, chrání před hlukem i vedrem.

Boeri tvrdí, že na každého obyvatele vertikálního lesa připadají asi dva stromy, deset keřů a čtyři desítky rostlin. Momentálně pracuje na podobných projektech po celém světě, v Číně dokonce projektoval celé zelené město (více o něm najdete na další stránce).

 

Právě se děje

Další zprávy