Rodinná firma vyrábí vánoční ozdoby podle stoleté tradice. Její výrobky zdobí stromky až v Japonsku

Jak vzniká světový unikát? V Poniklé na Jilemnicku zachovávají stoletou tradici
Cesta skleněné perly na ozdobu je poměrně dlouhá a v průměru na jednu sáhne až dvanáct rukou.
Ještě před sto lety tímto způsobem na Jablonecku vyráběly vánoční ozdoby desítky domácností.
A díky rodinné firmě Rautis z malé podkrkonošské vesnice Poniklá žije více než stoletá tradice dodnes.
Prvním krokem je vyfouknutí perliček ze skleněné trubičky. Ta se musí nahřát nad kahanem, až je sklo úplně měkké, a pak se vloží do formy foukacího strojku.
Foto: archiv Rautis
Petra Jansová Petra Jansová
21. 12. 2017 7:31
Ještě před více než sto lety se výrobě vánočních ozdob ze skleněných perliček věnovaly na Jablonecku desítky rodin. V současnosti se touto unikátní řemeslnou výrobou zabývají už jen zaměstnanci rodinné firmy Rautis v obci Poniklá na Jilemnicku. Postup, který nejprve zpracovával zbytky ze sklářské výroby, se postupem času rozšířil a největšího rozmachu dosáhl ve 20. a 30. letech. "Mimochodem, Japonce výroba skleněných perel ve 20. letech minulého století natolik zaujala, že podnikli i průmyslovou špionáž a výrobu okopírovali. Pokud vím, nikdo už v Japonsku v této tradici nepokračuje," přibližuje Barbora Kulhavá.

Nejprve se musí skleněná trubička nahřát a vytvarovat do svazku perliček, posléze se zevnitř nastříbří a pak zvenku obarví nebo omaluje. Nakonec se rozřeže na jednotlivé korále, z nichž se vytváří vánoční ozdoby.

Cesta skleněné perly na ozdobu je poměrně dlouhá a v průměru na jednu sáhne až dvanáct rukou. Ještě před sto lety tímto způsobem na Jablonecku vyráběly vánoční ozdoby desítky domácností. A díky rodinné firmě Rautis z malé podkrkonošské vesnice Poniklá žije více než stoletá tradice dodnes.

"Výroba vánočních ozdob vznikla z potřeby zpracování odpadního skla. Skláři si z něho navlékali různé řetězy a posléze i složitější tvary. V době, kdy do Čech přišla z Německa móda zdobení vánočních stromečků, začali se svými výtvory objíždět jarmarky a trhy, kde ozdůbky prodávali," vysvětluje Bára Kulhavá.

Ozdoby šly na odbyt a v Poniklé byla v roce 1902 založena výroba. Největší rozmach zažila firma ve 20. a 30. letech minulého století, tehdy zaměstnávala zhruba 150 místních. A stejně jako dnes většina z nich pracovala doma.

"V roce 1948 byla dílna znárodněna a tehdy se i výrazně změnila podoba ozdob. Práci si chtěli výrazně zjednodušit a při výrobě používali umělou hmotu, plsť nebo igelit," přibližuje historii firmy.

Dodnes se zachovalo asi dvacet tisíc druhů výrobků. Kromě tradičních vánočních ozdob, o které je největší zájem, i zvonečky, autíčka, vláčky nebo andělé. V dílně ale najdete třeba i postavu Jaromíra Jágra nebo obří perličkovou kudlanku.

A široká je i barevná škála. "Češi jsou hodně konzervativní. Dávají přednost červeno-stříbrné nebo fialovo-zlaté kombinaci. Hodně barevní jsou Rusové a Američané," dodává Kulhavá.

Vánoční ozdoby z Poniklé totiž zdobí nejenom české stromečky. Mezi největší odběratele patří Rusko, ale naposledy posílali balíček i do Kalifornie nebo Japonska. "Mimochodem, Japonce výroba skleněných perel ve 20. letech minulého století natolik zaujala, že podnikli i průmyslovou špionáž a výrobu okopírovali. Pokud vím, nikdo už v Japonsku v této tradici nepokračuje," přibližuje Kulhává.

Zaměstnanci firmy Rautis jsou v současnosti jediní, kdo tuto tradici dodnes dodržuje. Už od roku 2016 jsou jako jedni ze 14 z celé České republiky zapsáni na Národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Mají tak šanci dostat se na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO

Tradice je s obcí hodně prorostlá. Řemeslo se zde dědí z generace na generaci. V současnosti firma zaměstnává dvacet lidí, většina výroby se stejně jako před sto lety odehrává v domácnostech místních. 

"Jde o kvalitní řemeslnou práci a levnější konkurence z východu se neobáváme," uzavírá Kulhavá.

Miloš Čermák si na večeru magazínu Hospodářských novin povzdechl nad údělem malého Ježíška, který musí nosit dárky. | Video: Miloš Čermák
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy