Vánoce postaru jsou zase v módě, vrací se korálkové ozdoby i recepty na vrkoč. Podívejte se

Vánoce postaru jsou zase v módě, vrací se korálkové ozdoby i recepty na vrkoč. Podívejte se
Ale kdo ví, jak to bude za pár let, když jde retro stále více do módy. Prosté přírodní ozdoby už jsou nějaký čas znovu na vzestupu, i když málokdo si je sám peče, vyrábí a zdobí, jako tomu bylo dříve.
Poznat tradiční Vánoce každoročně umožňuje například Soubor lidových staveb Vysočina na Veselém kopci nedaleko Hlinska – v dobových roubenkách jsou ve stanovené dny k dispozici průvodci i řemeslníci.
Průvodkyně začíná své vyprávění o vánočních zvycích na svatou Kateřinu (25. listopadu), kdy se konávaly poslední tancovačky v roce. Na obrázku je pravý nefalšovaný vrkoč z kynutého těsta. Dnes už se dělává mnohem jednodušší, jednopatrový a méně zdobený. Takovýto vrkoč mohla obdržet nejlepší přadlena na svatokateřinské zábavě, tzv. "královna noci".
Ne nadarmo se říká, že svatá Kateřina strčí housle do komína. Od jejího svátku se již měli lidé naplno věnovat přípravám Vánoc, aby náležitě oslavili narození 
Ježíše. Žena nesměla od svaté Lucie (13. prosince) až do Tří králů příst ani vykonávat jiné ruční práce, pouze uklízet, zdobit domácnost a připravovat pokrmy na Vánoce.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 22. 12. 2016 20:36
Se stále vzrůstající oblibou retra se vrací hluboko z kredencí, almar a šuplíků prababiččiny korálkové ozdoby, recepty na vrkoč, slané vdolky nebo poctivé perníčky. Nahlédněte do roubenek ve skanzenu Veselý kopec nedaleko Hlinska a podívejte se, jak vypadají Vánoce "postaru".
 

Právě se děje

Další zprávy