Vánoční tradice: Proč pečeme cukroví a házíme botou?

české vánoční zvyky
Rozdávání dárků - Tradice dávání vánočních dárků blízkým je spojená s postavou Ježíše Krista nebo Ježíška, jehož narození právě v období Vánoc oslavuje církev. "Vánoční svátky připomínají příchod Boží lásky na tuto zem. Láska se stává darem a nemůže se nešířit. Každý obdarovaný se touží podělit a svou vděčnost projevuje právě štědrostí,“ vysvětluje religionista Pavel Hošek původ dávání dárků s tím, že lidová představivost si musela čerstvě narozené miminko přetvořit do devítiletého chlapce, který v nestřeženou chvíli položí dětem dárky pod stromeček.
Vánoční cukroví - "Vánoční cukroví je tradice stará několik staletí a souvisí s výrazem hojnosti. Peklo se slavnostní cukroví, které normálně nepatří k běžnému jídelníčku.“ Původ cukroví pochází z období pohanského slavení zimního slunovratu, současná podoba, jak ji známe dnes, se uchytila stejně jako vánoční stromeček v 19. století. Nejtypičtějšími ingrediencemi jsou ořechy, čokoláda, rum, skořice a kandované ovoce.
Štědrovečerní večeře - "Štědrovečerní tabule stále ještě spadá do postního období, a proto by na stole nemělo být jiné než rybí maso. Ryba se totiž považovala za postní jídlo. Jedli se také pokrmy z hub a krup, jako je tradiční kuba. I bramborový salát je postní záležitostí, protože je z velké části ze zeleniny.“ Se samotným stolováním se ale pojí i řada pověr. Během večeře musel být u stolu například sudý počet strávníků a nesmělo se vstávat a odcházet od nedojedené večeře, nebo se dotyčný dalších Vánoc nemusel dočkat.
Lití olova - "Staré lidové vánoční obyčeje související s rozjímáním nad uplynulou životní etapou a zároveň s výhledem k nadcházejícímu období. Podobnou tradicí je pro nás dnes Silvestr a novoroční předsevzetí, ale také různé způsoby věštění budoucnosti, zejména bezprostředně nadcházejícího roku. K těmto věštebným metodám patří i lití olova,“ říká Pavel Hošek. Nad plamenem se roztavil kousek olova, který se poté vlil do nádoby s vodou. Podle vylitého tvaru zchladlého olova se odhadovalo, co dotyčného čeká.
Foto: Thinkstock
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
19. 12. 2014 11:42
Typické české Vánoce, jak je slavili naši předci, se neobejdou bez kouzelných zvyků. Proč se vůbec pouští svíčky po vodě a loví štěstíčka?

Praha – Rozdávání vánočních dárků je neodmyslitelně spjato se Štědrým dnem. Proč se ale navzájem v tuto roční dobu obdarováváme, připravujeme kapra se salátem a líbáme se pod jmelím?

Podívejte se, jaké staré zvyky patří k českému slavení Vánoc a co vlastně znamenají!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy