Vánoční tradice: Proč pečeme cukroví a házíme botou?

české vánoční zvyky
Rozdávání dárků - Tradice dávání vánočních dárků blízkým je spojená s postavou Ježíše Krista nebo Ježíška, jehož narození právě v období Vánoc oslavuje církev. "Vánoční svátky připomínají příchod Boží lásky na tuto zem. Láska se stává darem a nemůže se nešířit. Každý obdarovaný se touží podělit a svou vděčnost projevuje právě štědrostí,“ vysvětluje religionista Pavel Hošek původ dávání dárků s tím, že lidová představivost si musela čerstvě narozené miminko přetvořit do devítiletého chlapce, který v nestřeženou chvíli položí dětem dárky pod stromeček.
Vánoční cukroví - "Vánoční cukroví je tradice stará několik staletí a souvisí s výrazem hojnosti. Peklo se slavnostní cukroví, které normálně nepatří k běžnému jídelníčku.“ Původ cukroví pochází z období pohanského slavení zimního slunovratu, současná podoba, jak ji známe dnes, se uchytila stejně jako vánoční stromeček v 19. století. Nejtypičtějšími ingrediencemi jsou ořechy, čokoláda, rum, skořice a kandované ovoce.
Štědrovečerní večeře - "Štědrovečerní tabule stále ještě spadá do postního období, a proto by na stole nemělo být jiné než rybí maso. Ryba se totiž považovala za postní jídlo. Jedli se také pokrmy z hub a krup, jako je tradiční kuba. I bramborový salát je postní záležitostí, protože je z velké části ze zeleniny.“ Se samotným stolováním se ale pojí i řada pověr. Během večeře musel být u stolu například sudý počet strávníků a nesmělo se vstávat a odcházet od nedojedené večeře, nebo se dotyčný dalších Vánoc nemusel dočkat.
Lití olova - "Staré lidové vánoční obyčeje související s rozjímáním nad uplynulou životní etapou a zároveň s výhledem k nadcházejícímu období. Podobnou tradicí je pro nás dnes Silvestr a novoroční předsevzetí, ale také různé způsoby věštění budoucnosti, zejména bezprostředně nadcházejícího roku. K těmto věštebným metodám patří i lití olova,“ říká Pavel Hošek. Nad plamenem se roztavil kousek olova, který se poté vlil do nádoby s vodou. Podle vylitého tvaru zchladlého olova se odhadovalo, co dotyčného čeká.
Foto: Thinkstock
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
19. 12. 2014 11:42
Typické české Vánoce, jak je slavili naši předci, se neobejdou bez kouzelných zvyků. Proč se vůbec pouští svíčky po vodě a loví štěstíčka?

Praha – Rozdávání vánočních dárků je neodmyslitelně spjato se Štědrým dnem. Proč se ale navzájem v tuto roční dobu obdarováváme, připravujeme kapra se salátem a líbáme se pod jmelím?

Podívejte se, jaké staré zvyky patří k českému slavení Vánoc a co vlastně znamenají!

 

Právě se děje

Další zprávy