Lidé, kteří zdobí své domovy vánočními ozdobami dříve, jsou šťastnější, tvrdí psychoanalytik

Magazín Magazín
25. 11. 2017 7:25
"Ve světě plném stresu a úzkosti se lidé rádi ztotožňují s věcmi, které je dělají šťastnými, a vánoční ozdoby vyvolávají silné emoce spojené s dětstvím," uvedl britský psychoanalytik. Kromě toho podle jedné americké studie mohou vyzdobené domy pomoci vnímat neznámé prostředí přátelštěji a otevřeněji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Čím dříve doma lidé vytáhnou vánoční ozdoby, tím je pravděpodobnější, že budou šťastnější, tvrdí britský psychoanalytik Steve McKeown. "Ve světě plném stresu a úzkosti se lidé rádi ztotožňují s věcmi, které je dělají šťastnými a vánoční ozdoby vyvolávají silné emoce spojené s dětstvím," uvedl pro server UNILAD.

Podle McKeowna jsou vánoční ozdoby vizuálním impulsem a pomyslnou cestou zpět do vzrušujícího dětství. A dekorace rozmístěné po příbytku toto období neustále připomínají.

Psycholog také poznamenal, že lidé, kteří své domovy zdobí, to většinou dělají z nostalgie nebo proto, "aby znovu prožili kouzelné chvíle nebo si kompenzovali dřívější zanedbávání".

Kromě toho podle jedné americké studie mohou vyzdobené domy pomoci vnímat neznámé prostředí přátelštěji a otevřeněji.

Výzkumnice z University of Utah a Temple University ve Filadelfii přišly na to, že existuje jistá spojitost mezi zdobením domu na Vánoce a dojmem otevřenějšího a společenštějšího sousedství.

Studie také tvrdí, že sezonně vyzdobený dům by mohl pomoci uzavřenějším lidem v jejich čtvrti "se integrovat do sousedských společenských aktivit".

 

Právě se děje

Další zprávy