reklama
 
 

Pod ikonickým nápisem Hollywood v Los Angeles vyroste dům. Připomíná velký kámen a pomalu se otáčí

17. 3. 2017 12:01
V bezprostřední blízkosti možná nejslavnějšího bilboardu na světě, známého jako Hollywood Signs, vyroste v budoucnu neobvyklý rodinný dům, připomínající obrovský balvan. Projekt architektonického studia z Los Angeles vybrala odborná porota ze zhruba pěti set dalších, které dorazily z celého světa.

Vizionářský projekt, v němž architekti použili ty nejmodernější technologie, vybírala odborná porota mezinárodní architektonické soutěže ze zhruba pětistovky dalších.

První cenu a finanční odměnu tři tisíce amerických dolarů (v přepočtu zhruba 75 tisíc korun) si odnesl tým architektonického studia Hirrsuta z Los Angeles za projekt domu, který pojmenovali jako Ambivalent House.

Stavba zvláštního sférického tvaru připomínající z dálky obrovský balvan je založena na jednom ocelovém pilotu a pomalu se otáčí. "Díky tomu má dům mnoho tváří a vytváří mnoho různých vizuálních pohledů. Proto jsme ho nazvali ambivalentním," vysvětlují autoři. 

Konstrukce domu je zabalena do fotovoltaické fólie. Využívá tak maximum sluneční energie.

S myšlenkou na zorganizování veřejné architektonické soutěže přišel sám majitel pozemku, losangeleský rodák, nyní newyorský zubař Steve Alper. Ve spolupráci s denverskou architektonickou iniciativou Arch Loud vytvořil striktní soutěžní podmínky. 

Účastníci měli navrhnout dům budoucnosti, který bude využívat inovativních technologií s ohledem na životní prostředí. Rozhodujícím faktorem byla ale i samotná lokalita. "Nápis dlouho sloužil jako symbol lesku zábavního průmyslu. Pro mnohé ale také symbolizuje naděje a sny a touhy americké kultury," vysvětluje Nick Graham z iniciativy Arch Loud.

autor: Petra Jansová | 17. 3. 2017 12:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama