Pod ikonickým nápisem Hollywood v Los Angeles vyroste dům. Připomíná velký kámen a pomalu se otáčí

Pod ikonickým nápisem Hollywood v Los Angeles vyroste dům. Připomíná velký kámen a pomalu se otáčí
Stavba zvláštního s názvem Ambivalent House sférického tvaru připomínající z dálky i blízka obrovský balvan je založena na jednom ocelovém pilotu se pomalu otáčí.
Konstrukce domu je zabalena do fotovoltaické folie. Využívá tak maximum sluneční energie.
Na druhém místě se umístil projekt architektonického studia FGO/Arquitectura z Mexika. Dům díky zelené střeše dokonale splývá s okolím.
"Napodobením okolí jsme snížili vizuální dopad. Zelená střech, která funguje jako přírodní chladící systém a zároveň kolektor vody, zase minimalizuje dopad na ekologii," dodávají autoři projektu.
Foto: Arch Out Loud
Petra Jansová Petra Jansová
17. 3. 2017 12:01
V bezprostřední blízkosti možná nejslavnějšího bilboardu na světě, známého jako Hollywood Signs, vyroste v budoucnu neobvyklý rodinný dům, připomínající obrovský balvan. Projekt architektonického studia z Los Angeles vybrala odborná porota ze zhruba pěti set dalších, které dorazily z celého světa.

Vizionářský projekt, v němž architekti použili ty nejmodernější technologie, vybírala odborná porota mezinárodní architektonické soutěže ze zhruba pětistovky dalších.

První cenu a finanční odměnu tři tisíce amerických dolarů (v přepočtu zhruba 75 tisíc korun) si odnesl tým architektonického studia Hirrsuta z Los Angeles za projekt domu, který pojmenovali jako Ambivalent House.

Stavba zvláštního sférického tvaru připomínající z dálky obrovský balvan je založena na jednom ocelovém pilotu a pomalu se otáčí. "Díky tomu má dům mnoho tváří a vytváří mnoho různých vizuálních pohledů. Proto jsme ho nazvali ambivalentním," vysvětlují autoři. 

Konstrukce domu je zabalena do fotovoltaické fólie. Využívá tak maximum sluneční energie.

S myšlenkou na zorganizování veřejné architektonické soutěže přišel sám majitel pozemku, losangeleský rodák, nyní newyorský zubař Steve Alper. Ve spolupráci s denverskou architektonickou iniciativou Arch Loud vytvořil striktní soutěžní podmínky. 

Účastníci měli navrhnout dům budoucnosti, který bude využívat inovativních technologií s ohledem na životní prostředí. Rozhodujícím faktorem byla ale i samotná lokalita. "Nápis dlouho sloužil jako symbol lesku zábavního průmyslu. Pro mnohé ale také symbolizuje naděje a sny a touhy americké kultury," vysvětluje Nick Graham z iniciativy Arch Loud.

 

Právě se děje

Další zprávy