Evropský unikát. V Norsku otevřou restauraci, která je pět metrů pod hladinou moře

Magazín Magazín
3. 10. 2018 10:42
Nedaleko obce Båly na nejjižnějším cípu Norska v hloubce pět metrů pod hladinou Severního moře se dokončuje výstavba první podmořské restaurace v Evropě.
Snøhetta
Snøhetta | Foto: Snøhetta

Pět metrů pod hladinou Severního moře se na jaře příštího roku otevře restaurace Under.

Zhruba pětatřicet metrů dlouhá betonová konstrukce připomínající potopený periskop vznikla podle projektu světoznámého architektonického ateliéru Snøhetta.

Under
Under | Foto: Snøhetta

Restaurace nabídne na ploše kolem 500 metrů čtverečních kapacitu až pro 100 hostů a díky 11 metrů dlouhému panoramatickému oknu také unikátní výhled na podmořský život.

Stavba objektu proběhla na člunu poblíž pobřeží a trvala šest měsíců. Do moře ve vzdálenosti 600 metrů od břehu je připevněna 18 kotvami.

Více než polovina konstrukce je ponořena do vody, přičemž přístup mezi břehem a restaurací zajišťuje skleněná chodba.

Snøhetta
Snøhetta | Foto: Snøhetta

"Jako první jsme museli vyřešit tlak vody, největší výzvou pro nás ale byly vlny. Ty jsou spolu s větrem v těchto místech velmi silné. Proto má objekt mírně sešikmený tvar a je celý z železobetonu o tloušťce půl metru," přiblížil architekt Rune Grasdal. Kvůli bezpečnosti hostů nechali autoři provést celou řadu speciálních analýz, ve kterých budou pokračovat i po jarním otevření. 

Kromě unikátního výhledu je pro hosty připraveno i speciální menu složené především z mořských plodů a lokálních surovin.

"Velmi důležité je rovněž venkovní osvětlení, protože v zimě a ve večerních hodinách je moře temné a bez jakéhokoliv světla by byl v okně vidět pouhý odraz restaurace," řekl Grasdal. 

Under
Under | Foto: Snøhetta

Interiérové světlo je tlumené a diskrétní, aby zabránilo odrazům. Tomu jsou přizpůsobeny i použité materiály. Stěny pokrývá látka a většina nábytku je ze světlého dubového dřeva.

"Podle mého bude nejsilnějším zážitkem navštívit restauraci během nepříznivého počasí. Není nic hezčího než vidět, jak hladinu moře čeří velké vlny a silný déšť, zatímco vy si budete užívat klidu a bezpečí uvnitř," dodal Grasdal.

Under
Under | Foto: Snøhetta

První rezervace začne restaurace přijímat v dubnu příštího roku.

Hlavní architekti studia Snøhetta Craig Dykers a Kjetil Trædal Thorsen realizovali například budovy opery v Oslu nebo hotel na souostroví Lofoty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy