900 metrů vysoká lilie. Architekt budoucí nejvyšší budovy světa Calatrava vystavuje v Praze

Calatrava proslul zejména sošnými mosty, kterých vytvořil po světě celém zhruba 40.
Model budoucí nejvyšší stavby světa, přes 900 metrů vysoké věže Creek Tower v Dubaji.
Vstupní hala do dopravního terminálu Světového obchodního centra v New Yorku.
Jerusalem Light Rail Train Bridge, Izrael.
Santiago Calatrava se ve své architektuře snaží uplatňovat nehmotné prvky, jako je průhlednost, lehkost nebo vibrace světla.
Foto: Santiago Calatrava LLC
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
26. 6. 2018 19:03
Galerie hlavního města Prahy otevřela výstavu slavného španělského architekta Santiaga Calatravy, který svým stavbám dává křídla.

Na začátku své kariéry španělský architekt Santiago Calatrava navrhoval balkony a autobusové zastávky. Nyní, šestašedesátiletý a na vrcholu slávy, projektuje celá nádraží, dopravní terminály a také velkolepé budovy s balkony, jež mají docela jiné parametry.

Jak ukazuje model budoucí nejvyšší stavby světa, přes 900 metrů vysoké věže Creek Tower v Dubaji, autor ji hodlá ozdobit dvěma otáčivými balkony se skleněnou podlahou. Návštěvníkům se tak pod nohama naskytne pohled do osmisetmetrové hloubky.

Model Creek Tower s podrobnou legendou je nyní prvním exponátem pražské výstavy Santiaga Calatravy v domě U Kamenného zvonu. Galerie hlavního města Prahy zde připravila přehlídku slavného architekta, který je dále malířem, sochařem a keramikem.

Výstava podrobně seznamuje s jeho přibližně patnácti velkými architektonickými realizacemi včetně skic a desítek převážně akvarelových obrazů. Vše doplňují sochy a obří keramické vázy.

Calatrava proslul zejména sošnými mosty, kterých po celém světě vytvořil zhruba 40, včetně široké lávky přes benátský Canal Grande. V poslední době se o něm mluví hlavně v souvislosti s megalomanskými stavbami, které mají vyrůst na Blízkém východě. Představuje je též pražská výstava.

Dubajská věž Creek Tower má být postavena do roku 2020, kdy budou Spojené arabské emiráty hostit světovou výstavu Expo. Vyhlídková stavba má výrazně výtvarný charakter, tvarem připomíná lilii - stvol a poupě tvoří páteř stavby, kterou k zemi poutají stovky kotvících kabelů. Ty zase odkazují na žebrování liliových listů.

V horní části, "poupěti", se počítá s několika vyhlídkovými plošinami, včetně hlavního, třicet metrů vysokého sálu s výhledem do všech stran. Dále tu bude nejvýše položená zahrada, plánované obchody či hotel.

Model budoucí nejvyšší stavby světa, přes 900 metrů vysoké věže Creek Tower v Dubaji.
Model budoucí nejvyšší stavby světa, přes 900 metrů vysoké věže Creek Tower v Dubaji. | Foto: Emaar Properties

Creek Tower, jejíž stavba začala loni, je konstrukčně extrémně náročná. Vyžádá si dosud největší množství základového betonu, každý ze 145 pylonů v základech bude měřit 60 metrů. Výtahové šachty mají být dlouhé 800 metrů a vzdálenost, kterou kyvadlové výtahy urazí za rok, prý srovnatelná se vzdáleností zpáteční cesty na Měsíc.

Na kotvicích kabelech, jejichž celková délka je spočítaná na 110 km, bude připevněno 200 tisíc světel, která vytvoří zářící stěnu.

Ještě ambicióznějším projektem je Sharq Crossing v katarském Dauhá. Calatravův návrh zde počítá s výstavbou tří mostů, jež na jedné straně ústí na pobřeží a na druhém konci se zanořují do vod Perského zálivu - respektive mizí v podmořském tunelu.

Počítačová vizualizace, jež zamýšlenou architekturu představuje z pohledu letícího dronu, vypadá jako futuristický film. Návštěvník se několikrát musí "proletět", než pochopí, že most mizející pod hladinou je reálným návrhem pro skutečné místo ve městě Dauhá.

Komplex vzájemně propojených tunelů o celkové délce 10 km by spojil finanční čtvrť West Bay a kulturní čtvrť Katara s mezinárodním letištěm Hamad. Realizace měla být původně započata před třemi lety tak, aby tunely mohly sloužit v roce 2023, kdy se koná Světový pohár FIFA. Katarská vláda ale projekt za 12 miliard dolarů zatím odložila.

V porovnání se Sharq Crossing jsou ostatní Calatravovy návrhy výrazně skromnější, i když stále působí monumentálně a sošně. Oblíbeným prvkem kromě bílé barvy je žebroví a ostny, jimiž architekt potahuje linie střech.

Kromě toho, že často připomínají perutě ptáků, mají i praktickou roli: jsou to většinou nastavitelné slunolamy, jako v případě Muzea umění v americkém Milwaukee, první Calatravovy realizace v USA. Bílou stavbu mohou "perutě" buď celou zakrývat, nebo se rozevřít jako křídla velkého ptáka.

Návrh Sharq Crossing v katarském Dauhá počítá s výstavbou tří mostů. | Video: www.iloveqatar.net

Podobu bílých křídel, tentokrát ale nepohyblivých, má rovněž vstupní hala do dopravního terminálu Světového obchodního centra v New Yorku.

Calatrava důležitý dopravní uzel nově navrhoval poté, co byl komplex nástupišť příměstských vlaků a linek newyorského metra zničen při teroristických útocích z 11. září 2001.

Calatrava dal místu novou dominantu. Okřídlená vstupní budova nazvaná Oculus je vypouklý ovál ze skla a oceli, který propouští denní světlo dovnitř a venku perutěmi zastřešuje okolní chodníky. Kurátorka pražské výstavy Cristina Carillo de Albornozová zdůrazňuje dojem lehkých, beztížných struktur, jenž Španělovy budovy provází.

Santiago Calatrava: Art & Architecture

Dům U Kamenného zvonu, Praha výstava potrvá do 16. září.

"Calatrava se ve své architektuře snaží uplatňovat nehmotné prvky, jako je průhlednost, lehkost nebo vibrace světla, neboť se domnívá, že jsou součástí kompozice stejnou měrou jako tvary a objemy," říká kurátorka a dodává, že Calatrava své návrhy doprovází stovkami skic. Při nich si ujasňuje souvislosti mezi architekturou a filozofií, matematikou, poezií či například stavbou lidského těla.

Na výstavě je představena také výšková budova ze švédského Malmö, která vychází ze starší architektovy plastiky nazvané Otáčející se torzo. Připomíná obratle člověka, který se otáčí v pase.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy