Takhle se mění pražské Výstaviště. Oplocená džungle se otevírá lidem, vzniká přímý spoj na letiště

Takhle se mění pražské Výstaviště. Oplocená džungle se otevírá lidem, vzniká přímý spoj na letiště
Ještě před měsícem bylo prostranství před Průmyslovým palácem odděleno od zbytku města a navazující Dukelské třídy. Po odstranění pokladen tak zde v souladu s koncepcí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) vzniklo jakési náměstí.
"Tento prostor by v budoucnu měl Praze 7 nahrazovat náměstí, která jich v podstatě mnoho nemá. Ideální by bylo, kdyby se zde propojily aktivity jak Akademie umění, tak Národního muzea v budově Lapidária, i tu je potřeba rekonstruovat," přibližuje Marek Kopeć z IPR.
Koncepce IPR rovněž počítá s revizí veškerého oplocení v areálu. To vnější by mělo být z většiny zachováno. Vnitřní, které odděluje například Průmyslový palác a Velkou sportovní halu, naopak odstraněno.
Jedním z klíčových témat celkové obnovy areálu je nepochybně revitalizace secesního Průmyslového paláce a dostavba jeho levého křídla, které vyhořelo v roce 2008.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Petra Jansová
1. 6. 2018 11:18
Holešovické Výstaviště prochází po dvou desítkách let celkovou revitalizací. Opravují se nejen budovy, ale i zelené plochy. Přeměnu vypracoval v návaznosti na usnesení magistrátu Institut plánování a rozvoje s cílem co nejvíce zpřístupnit areál veřejnosti. V rámci komentované prohlídky, které se kromě jednoho z autorů koncepce Marka Kopeće zúčastnila i primátorka Adriana Krnáčová, přestavili autoři návrhu již první úpravy. Jednou z těch nejpodstatnějších je podle Kopeće vytvoření volného prostranství před Průmyslovým palácem.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy