Nová atrakce pro Prahu. Plovoucí lázně pod Vyšehradem nabídnou bazén, wellness i restauraci

Foto: Petr Janda/brainwork
Petra Jansová ČTK Petra Jansová, ČTK
3. 4. 2018 11:02
Kromě galerií, kaváren a toalet by život na pražských náplavkách měly obohatit i plovoucí lázně přímo pod Podolskou skálou. Projekt je momentálně ve fázi studie, kterou zpracoval architektonický ateliér Petr Janda/brainwork.

Pražské náplavky se obzvláště v létě stávají oblíbeným místem setkávání a společenských akcí a vede tu i frekventovaná cyklostezka. Právě proto se rozhodli pražští radní v loňském roce oblast oživit. Na rozvoj a úpravu náplavek dohlíží architekt Petr Janda.

Ten spolu se svým ateliérem Petr Janda/brainwork stojí za studií na plovoucí lázně, které by pod Podolskou skálou měly zakotvit už příští rok. Na lodi stojící jen několik metrů od břehu má být bazén, wellness centrum a také restaurace.  

Součástí obnovy pražských náplavek bude i přeměna kobek ve vysoké zdi. "Na smíchovském Hořejším nábřeží dojde k přeměna kobek na ateliéry, kavárny a veřejná WC a na Dvořákově nábřeží pak na toalety, kavárnu a zázemí údržby," upřesňuje Petr Janda s tím, že předpokládané náklady se pohybují v rozmezí 70 až 100 milionů korun. 

Součástí přeměny je také plánovaná úprava mobiliáře (lavic, košů) a doplnění inženýrských sítí včetně přípojek pro provozovny. 

 

Právě se děje

před 54 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy