Kongresové centrum čekají v nejbližších letech zásahy většího či menšího charakteru. Občanské sdružení Kruh chce v rámci Dne architektury upozornit, že interiéry této stavby jsou důležitým svědectvím o dobové architektuře a neměly by se zničit.
"V současnosti u nás probíhají necitlivé zásahy nejen do interiérů staveb z období socialismu," říká historik architektury Miroslav Pavel. Upozornil také, že k prvním razantním přestavbám či demolicím docházelo zejména v euforických porevolučních letech.
"Mnoho staveb z let 1945 až 1989 se díky autorskému řešení stavby od celku po nejmenší detaily (včetně interiérů) těší obrovskému zájmu odborníků, a to i v zahraničí. Patří k nim například budova velvyslanectví České republiky v Berlíně, hotel Thermal v Karlových Varech a další stavby manželů Machoninových, stavby vizionářského architekta Karla Pragera či projekty progresivní skupiny SIAL," vysvětluje Pavel, proč by bylo dobré zachovat původní řešení.
Zmiňovaný hotel Thermal v Karlových Varech nebo televizní vysílač na Ještědu architekta Karla Hubáčka považuje za unikátní umělecká díla a upozorňuje na to, že kromě samotných autorů se na jejich řešení podílela řada výborných českých výtvarníků a umělců. Právě to je patrné i v Kongresovém centru, pro které byly na míru vytvořeny například skleněné povrchy a závěsná svítidla.
"Pro mnohé stále problematicky přijímanou architektonickou produkci z období let socialismu považujeme za důležitého svědka doby. Neměla by být neuváženě ničena její celistvost a formální výraz. Kongresové centrum v 80. letech sloužilo i jako místo s nabídkou kulturních akcí dostupných veřejnosti a určitě je místem, které může v budoucnu ještě více oživit i přilehlou čtvrť," konstatoval Pavel.