reklama
 
 

Zachovejte interiéry Kongresového centra, neodehrávaly se tam jen sjezdy KSČ, vyzývá sdružení

19. 9. 2016 8:30
Kromě sjezdů KSČ se zde konala celá řada akcí pro veřejnost, v roce 1987 například festival rockových kapel Rockfest. Výhled na Prahu z Kongresového centra si postupně vychutnali nejenom Gustav Husák nebo Miloš Jakeš, ale i Václav Havel, dalajláma a Barack Obama. Občanské sdružení Kruh chce v rámci Dne architektury upozornit na stavbu samotnou, ale i na potřebu zachovat autentické interiéry bývalého Paláce kultury.

Kongresové centrum čekají v nejbližších letech zásahy většího či menšího charakteru. Občanské sdružení Kruh chce v rámci Dne architektury upozornit, že interiéry této stavby jsou důležitým svědectvím o dobové architektuře a neměly by se zničit.

"V současnosti u nás probíhají necitlivé zásahy nejen do interiérů staveb z období socialismu," říká historik architektury Miroslav Pavel. Upozornil také, že k prvním razantním přestavbám či demolicím docházelo zejména v euforických porevolučních letech.

"Mnoho staveb z let 1945 až 1989 se díky autorskému řešení stavby od celku po nejmenší detaily (včetně interiérů) těší obrovskému zájmu odborníků, a to i v zahraničí. Patří k nim například budova velvyslanectví České republiky v Berlíně, hotel Thermal v Karlových Varech a další stavby manželů Machoninových, stavby vizionářského architekta Karla Pragera či projekty progresivní skupiny SIAL," vysvětluje Pavel, proč by bylo dobré zachovat původní řešení.

Zmiňovaný hotel Thermal v Karlových Varech nebo televizní vysílač na Ještědu architekta Karla Hubáčka považuje za unikátní umělecká díla a upozorňuje na to, že kromě samotných autorů se na jejich řešení podílela řada výborných českých výtvarníků a umělců. Právě to je patrné i v Kongresovém centru, pro které byly na míru vytvořeny například skleněné povrchy a závěsná svítidla.

"Pro mnohé stále problematicky přijímanou architektonickou produkci z období let socialismu považujeme za důležitého svědka doby. Neměla by být neuváženě ničena její celistvost a formální výraz. Kongresové centrum v 80. letech sloužilo i jako místo s nabídkou kulturních akcí dostupných veřejnosti a určitě je místem, které může v budoucnu ještě více oživit i přilehlou čtvrť," konstatoval Pavel.

autoři: Petra Jansová, Jakub Plíhal | 19. 9. 2016 8:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama