Zachovejte interiéry Kongresového centra, neodehrávaly se tam jen sjezdy KSČ, vyzývá sdružení

Kongresové centrum Praha
Na projektu se podílel tým z Vojenského projektového ústavu: Jaroslav Mayer, Vladimír Ustohal, Antonín Vaňek a Josef Karlík. Údajně se inspirovali kongresovým centrem v Hamburku.
Stavba zabírá plochu o rozloze 34 800 metrů čtverečních. Pojme kolem 10 tisíc lidí, přičemž do největšího kongresového sálu se jich vejde zhruba 2500.
Budova byla slavnostně otevřena 2. dubna 1981. Dobový tisk ji chválil jako symbol socialismu.
Kromě sjezdů KSČ se Palác kultury běžně otevíral i veřejnosti. Pravidelně se zde konaly programy pro děti a koncerty. V roce 1987 to byl například Rockfest – festival rockových kapel.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
19. 9. 2016 8:30
Kromě sjezdů KSČ se zde konala celá řada akcí pro veřejnost, v roce 1987 například festival rockových kapel Rockfest. Výhled na Prahu z Kongresového centra si postupně vychutnali nejenom Gustav Husák nebo Miloš Jakeš, ale i Václav Havel, dalajláma a Barack Obama. Občanské sdružení Kruh chce v rámci Dne architektury upozornit na stavbu samotnou, ale i na potřebu zachovat autentické interiéry bývalého Paláce kultury.

Kongresové centrum čekají v nejbližších letech zásahy většího či menšího charakteru. Občanské sdružení Kruh chce v rámci Dne architektury upozornit, že interiéry této stavby jsou důležitým svědectvím o dobové architektuře a neměly by se zničit.

"V současnosti u nás probíhají necitlivé zásahy nejen do interiérů staveb z období socialismu," říká historik architektury Miroslav Pavel. Upozornil také, že k prvním razantním přestavbám či demolicím docházelo zejména v euforických porevolučních letech.

"Mnoho staveb z let 1945 až 1989 se díky autorskému řešení stavby od celku po nejmenší detaily (včetně interiérů) těší obrovskému zájmu odborníků, a to i v zahraničí. Patří k nim například budova velvyslanectví České republiky v Berlíně, hotel Thermal v Karlových Varech a další stavby manželů Machoninových, stavby vizionářského architekta Karla Pragera či projekty progresivní skupiny SIAL," vysvětluje Pavel, proč by bylo dobré zachovat původní řešení.

Zmiňovaný hotel Thermal v Karlových Varech nebo televizní vysílač na Ještědu architekta Karla Hubáčka považuje za unikátní umělecká díla a upozorňuje na to, že kromě samotných autorů se na jejich řešení podílela řada výborných českých výtvarníků a umělců. Právě to je patrné i v Kongresovém centru, pro které byly na míru vytvořeny například skleněné povrchy a závěsná svítidla.

"Pro mnohé stále problematicky přijímanou architektonickou produkci z období let socialismu považujeme za důležitého svědka doby. Neměla by být neuváženě ničena její celistvost a formální výraz. Kongresové centrum v 80. letech sloužilo i jako místo s nabídkou kulturních akcí dostupných veřejnosti a určitě je místem, které může v budoucnu ještě více oživit i přilehlou čtvrť," konstatoval Pavel.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy