Vladimir 518 hájí nenáviděnou Novou scénu. Prager jen hasil problém, brání architekta

Nová scéna Národní divadla
Cyklus přednášek Nejošklivější architektura Prahy pořádá vzdělávací platforma v oblasti výtvarného a užitého umění a designu, spolek Scholastika. První komentovaná prohlídka se týkala Nové scény Národního divadla.
Budova, která se návštěvníkům otevřela při příležitosti stého výročí Národního divadla 20. listopadu 1983 představením Strakonický dudák, budila rozpaky už od počátku. Odpůrci ji považovali za stavbu poplatnou režimu, která nevzešla z transparentní soutěže a kterou navíc vyhlásila komunistická strana. Kritizovali i špatnou akustiku.
Původně měla stavba Nové scény vypadat nejenom jinak, ale měla také sloužit jinému účelu. Soutěž na dostavbu proluky po zbouraných činžovních domech totiž vyhrál v roce 1964 mezinárodně uznávaný funkcionalista Bohuslav Fuchs. Ten, než stihl vypracovat finální návrh, zemřel.
Do projektu tak narychlo naskočil architekt Karel Prager, mimo jiné i autor budovy Federálního shromáždění.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Petra Jansová Jakub Plíhal, Petra Jansová
24. 9. 2015 13:50
Nová scéna Národního divadla od architekta Karla Pragera sklízela od okamžiku svého otevření především kritiku a kontroverzi vzbuzuje dodnes. Podle Vladimíra 518 si to ale nezaslouží.

Praha – České domy, které vznikly v době normalizace, se velmi často objevují v různých žebříčcích a hodnoceních veřejnosti jakožto nejošklivější stavby. Část odborné veřejnosti, architekti či výtvarní umělci ale s takovým hodnocením nesouhlasí a snaží se nacházet v těchto "kontroverzních" budovách kvality.

Mezi stavby, které rozdělují společnost na tábor příznivců a odpůrců, patří například budova Federálního shromáždění v Praze, liberecký vysílač na Ještědu, žižkovský vysílač, a dokonce i Nová scéna Národního divadla.

Přiblížit "ošklivé stavby" občanům Prahy se stalo i náplní přednášek vzdělávací platformy Scholastika. Zájemci se poprvé mohli seznámit po boku Vladimira 518 s prostory Nové scény.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy