Vladimir 518 hájí nenáviděnou Novou scénu. Prager jen hasil problém, brání architekta

Nová scéna Národní divadla
Cyklus přednášek Nejošklivější architektura Prahy pořádá vzdělávací platforma v oblasti výtvarného a užitého umění a designu, spolek Scholastika. První komentovaná prohlídka se týkala Nové scény Národního divadla.
Budova, která se návštěvníkům otevřela při příležitosti stého výročí Národního divadla 20. listopadu 1983 představením Strakonický dudák, budila rozpaky už od počátku. Odpůrci ji považovali za stavbu poplatnou režimu, která nevzešla z transparentní soutěže a kterou navíc vyhlásila komunistická strana. Kritizovali i špatnou akustiku.
Původně měla stavba Nové scény vypadat nejenom jinak, ale měla také sloužit jinému účelu. Soutěž na dostavbu proluky po zbouraných činžovních domech totiž vyhrál v roce 1964 mezinárodně uznávaný funkcionalista Bohuslav Fuchs. Ten, než stihl vypracovat finální návrh, zemřel.
Do projektu tak narychlo naskočil architekt Karel Prager, mimo jiné i autor budovy Federálního shromáždění.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Petra Jansová Jakub Plíhal, Petra Jansová
24. 9. 2015 13:50
Nová scéna Národního divadla od architekta Karla Pragera sklízela od okamžiku svého otevření především kritiku a kontroverzi vzbuzuje dodnes. Podle Vladimíra 518 si to ale nezaslouží.

Praha – České domy, které vznikly v době normalizace, se velmi často objevují v různých žebříčcích a hodnoceních veřejnosti jakožto nejošklivější stavby. Část odborné veřejnosti, architekti či výtvarní umělci ale s takovým hodnocením nesouhlasí a snaží se nacházet v těchto "kontroverzních" budovách kvality.

Mezi stavby, které rozdělují společnost na tábor příznivců a odpůrců, patří například budova Federálního shromáždění v Praze, liberecký vysílač na Ještědu, žižkovský vysílač, a dokonce i Nová scéna Národního divadla.

Přiblížit "ošklivé stavby" občanům Prahy se stalo i náplní přednášek vzdělávací platformy Scholastika. Zájemci se poprvé mohli seznámit po boku Vladimira 518 s prostory Nové scény.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy