Obrazem: Nejvyšší stavba světa bude mít přes 900 metrů. Jaké giganty nechá za sebou?

Tak bude vypadat nejvyšší stavba světa. Televizní věž v Dubaji, která se začala právě stavět, bude vysoká přes 900 metrů.
Dosud nejvyšší stavbou na světě je mrakodrap Burdž Chalífa (Dubaj, 829,8 metru), na jehož stavbě se podílelo zhruba deset tisíc lidí. Hlavním architektem projektu, inspirovaného islámskou kulturou a tvorbou předního amerického architekta Franka Lloyda Wrighta, je Adrian Smit z renomovaného chicagského studia.
Zatím druhou nejvyšší stavbou na světě a nejvyšší stavbou svého druhu je telekomunikační věž Tokyo Sky Tree (Tokio, 634 metrů). Autoři projektu museli do zadání zakomponovat hned několik požadavků, a to například futuristický vzhled nebo odolnost vůči přírodním jevům.
Nejvyšší stavbou v Číně a čtvrtou nejvyšší na světě je Šanghajská věž (Šanghaj, 632 metrů) navržená americkou projekční kanceláří Gensler. 118patrová budova splňuje díky dvojvrstvé izolační fasádě přísná ekologická kritéria.
Mecca Royal Hotel Clock Tower (Meka, 601 metrů) připomíná svým vzhledem londýnský Big Ben. Ciferník hodin umístěných pod vrcholem má průměr 43 metrů.
Foto: Reuters
Petra Jansová Petra Jansová
15. 10. 2016 14:00
V Dubaji začala před několika dny stavba nejvyšší věže na světě. Navrhl ji španělsko-švýcarský architekt Santiago Calatrava Valls a dokončena má být v roce 2020. Bude o 100 metrů vyšší než Burdž Chalífa (828 metrů). Podívejte se, jaké stavby nechá za sebou. Bude mezi nimi Tokyo Sky Tree nebo třeba Šanghajská věž.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 52 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy