Obrazem: Nejvyšší stavba světa bude mít přes 900 metrů. Jaké giganty nechá za sebou?

Tak bude vypadat nejvyšší stavba světa. Televizní věž v Dubaji, která se začala právě stavět, bude vysoká přes 900 metrů.
Dosud nejvyšší stavbou na světě je mrakodrap Burdž Chalífa (Dubaj, 829,8 metru), na jehož stavbě se podílelo zhruba deset tisíc lidí. Hlavním architektem projektu, inspirovaného islámskou kulturou a tvorbou předního amerického architekta Franka Lloyda Wrighta, je Adrian Smit z renomovaného chicagského studia.
Zatím druhou nejvyšší stavbou na světě a nejvyšší stavbou svého druhu je telekomunikační věž Tokyo Sky Tree (Tokio, 634 metrů). Autoři projektu museli do zadání zakomponovat hned několik požadavků, a to například futuristický vzhled nebo odolnost vůči přírodním jevům.
Nejvyšší stavbou v Číně a čtvrtou nejvyšší na světě je Šanghajská věž (Šanghaj, 632 metrů) navržená americkou projekční kanceláří Gensler. 118patrová budova splňuje díky dvojvrstvé izolační fasádě přísná ekologická kritéria.
Mecca Royal Hotel Clock Tower (Meka, 601 metrů) připomíná svým vzhledem londýnský Big Ben. Ciferník hodin umístěných pod vrcholem má průměr 43 metrů.
Foto: Reuters
Petra Jansová Petra Jansová
15. 10. 2016 14:00
V Dubaji začala před několika dny stavba nejvyšší věže na světě. Navrhl ji španělsko-švýcarský architekt Santiago Calatrava Valls a dokončena má být v roce 2020. Bude o 100 metrů vyšší než Burdž Chalífa (828 metrů). Podívejte se, jaké stavby nechá za sebou. Bude mezi nimi Tokyo Sky Tree nebo třeba Šanghajská věž.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy