Architektura budoucnosti: Zelené kanceláře s minimální spotřebou energií postavili za 27 dní

Architektura budoucnosti: Zelené kanceláře s minimální spotřebou energií postavili za 27 dní
Experimentální objekt ve Slavkově u Brna je jedna z řady staveb Zdeňka Fránka  vytvořených ruku v ruce s vědeckým týmem.
Jedná se o experimentální budovu, která je složená ze dvou základních částí. Nadzemní kancelářská část je dřevostavba z nosných CLT panelů.
Dům Liko-Noe využívá pouze energie získané z přírodních zdrojů.
Budova umí opakovaně použít veškerou vodu, která je v ní použita. Dešťovou vodu zachycuje retenční jezírko. Zobrazit 10 fotografií
Foto: BoysPlayNice
Petra Jansová Petra Jansová
24. 2. 2017 9:49
Ve Slavkově u Brna vyrostla před rokem experimentální dřevostavba opláštěná svislými zahradami. Budovu společnosti Liko-S, která se názvem odvolává na biblický příběh o Noemově arše, navrhlo studio Fránek Architekti. Kancelář rovněž v loňském roce získala titul Zdravá kancelář v rámci soutěže Zasedačka roku 2016.

"LIKO-NOE se přímo odvolává na známý biblický příběh o Noemově arše. Náš projekt vznikl za podobným účelem. Chceme jím vrátit přírodě to, co jí bereme, chceme ji zachránit pro další generace, protože si uvědomujeme její hodnotu," vysvětluje majitel společnosti Liko-S Libor Musil.

Jedná se o experimentální budovu, která je složená ze dvou základních částí. Nadzemní kancelářská část je postavena z CLT dřevěných panelů s izolací ze stříkané pěny. Finální opláštění je realizováno svislým zahradami - tzv. živou fasádou. Podzemní část je pak z monolitického betonu. Konstrukce z masivních panelů byla smontovaná během jednoho měsíce. 

Stavba je energeticky soběstačná, přičemž využívá pouze energie získané z přírodních zdrojů. Zároveň umí zachytit a opakovaně použít veškerou vodu, která je v ní použita.

"V posledních dvaceti letech vyrostly v naší krajině výrobní a skladovací haly o výměře 45 tisíc hektarů. Každý rok na tyto plochy naprší přes 500 milionů metrů krychlových vody, která se nemá kam vsáknout a kanalizací mizí bez užitku z krajiny pryč," vysvětluje společnost na svých webových stránkách. Cílem projektu je mimo jiné i upozornit na plýtvání vodou. 

 

Právě se děje

Další zprávy