Pět nejlepších evropských staveb roku jde do finále. Která vyhraje prestižní cenu?

Katedrála Kannikegården v Dánsku
Mezinárodní porotu zaujalo Muzeum v Katyni navržené varšavským studiem BBGK Architekci.
Katyňské muzeum připomíná bolestivou část polské historie z druhé světové války, kdy bylo více než dvacet tisíc polských vojenských důstojníků a státních úředníků brutálně zavražděno sovětskou tajnou policií.
S tématem národní historie pracuje rovněž Muzeum a památník Rivesaltes ve Francii.
Stavba od francouzského architekta Rudyho Ricciottiho je zajímavá především tím, že je ze své většiny zapuštěna pod zem. Kromě pohledu na oblohu skrze střešní okna nenabízí žádný další výhled ven.
Foto: Anders Sune Berg
Petra Jansová Petra Jansová
16. 2. 2017 18:07
O cenu Evropské unie za současnou architekturu Mies van der Rohe Award 2017 bojuje pět posledních staveb. Odbornou porotu zaujaly projekty z Polska, Dánska, Nizozemí, Velké Británie a Francie. Můžete se na ně podívat v galerii.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy