Nejužší dům na světě stojí v Polsku. Jeho autor rozhodne o vítězích České ceny za architekturu

Nejužší dům na světě stojí ve Varšavě. Nikde není širší než metr a půl
Keret House nese jméno po svém prvním obyvateli, izraelském spisovateli Etgaru Keretovi.
Jedná se o kulturní prostor a přechodné bydlení pro spisovatele na cestách.
Dům byl postaven v roce 2012 v úzké proluce historické zástavby v centru Varšavy.
V nejužší části měří dům 92 a v nejširší pak 150 centimetrů.
Foto: SZCZ
Petra Jansová Petra Jansová
14. 2. 2017 10:41
O vítězích letošního druhého ročníku České ceny za architekturu rozhodne mezinárodní porota. Jedním z jejích členů je Jakub Szczęsny z Polska, který stojí za řadou významných realizací. Pozornost veřejnosti ale získal především díky projektu nejužšího domu na světě. Keret House stojí v historickém centru Varšavy a v nejužší části měří 92 centimetrů.

Jakub Szczęsny vyhrál několik architektonických soutěží a postavil řadu významných realizací – od sportovní haly v polské Beruni po dočasný pavilon muzea polských Židů ve Varšavě (OHEL). Největší pozornost veřejnosti si však získal jeho projekt Keret House ve Varšavě.

S pracemi Jakuba Szczęsného se můžeme setkat nejen v Polsku, ale i po celé Evropě, v Americe, na Středním východě či v Austrálii. Společně s nadací Bęc Zmiana pořádá od roku 2006 každoroční architektonický festival Synchronicity, který objevuje nové architektonické talenty.

Od roku 2009 se účastní prestižních rezidenčních stáží, které hostí významné světové instituce. Od roku 2016 ve Varšavě provozuje vlastní multidisciplinární studio SZCZ.

Jakub Szczęsny vystudoval architekturu na Technologickém institutu ve Varšavě, Ecole d’Architecture La Défense v Paříži a Escuela Técnica Superior de Arquitectura v Barceloně.

Kariéru nastartoval jako ilustrátor v polském sci-fi časopisu Fantastyka a v polských mutacích časopisů Playboy a Fluid. Po letech práce „na volné noze“ jako umělecký ředitel a kreativec v agenturách Upstairs a Young & Rubicam se v roce 2001 stal spoluzakladatelem varšavského architektonického studia Centrala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy