reklama
 
 

Nejužší dům na světě stojí v Polsku. Jeho autor rozhodne o vítězích České ceny za architekturu

14. 2. 2017
O vítězích letošního druhého ročníku České ceny za architekturu rozhodne mezinárodní porota. Jedním z jejích členů je Jakub Szczęsny z Polska, který stojí za řadou významných realizací. Pozornost veřejnosti ale získal především díky projektu nejužšího domu na světě. Keret House stojí v historickém centru Varšavy a v nejužší části měří 92 centimetrů.

Jakub Szczęsny vyhrál několik architektonických soutěží a postavil řadu významných realizací – od sportovní haly v polské Beruni po dočasný pavilon muzea polských Židů ve Varšavě (OHEL). Největší pozornost veřejnosti si však získal jeho projekt Keret House ve Varšavě.

S pracemi Jakuba Szczęsného se můžeme setkat nejen v Polsku, ale i po celé Evropě, v Americe, na Středním východě či v Austrálii. Společně s nadací Bęc Zmiana pořádá od roku 2006 každoroční architektonický festival Synchronicity, který objevuje nové architektonické talenty.

Od roku 2009 se účastní prestižních rezidenčních stáží, které hostí významné světové instituce. Od roku 2016 ve Varšavě provozuje vlastní multidisciplinární studio SZCZ.

Jakub Szczęsny vystudoval architekturu na Technologickém institutu ve Varšavě, Ecole d’Architecture La Défense v Paříži a Escuela Técnica Superior de Arquitectura v Barceloně.

Kariéru nastartoval jako ilustrátor v polském sci-fi časopisu Fantastyka a v polských mutacích časopisů Playboy a Fluid. Po letech práce „na volné noze“ jako umělecký ředitel a kreativec v agenturách Upstairs a Young & Rubicam se v roce 2001 stal spoluzakladatelem varšavského architektonického studia Centrala.

autor: Petra Jansová | 14. 2. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama