Žijí ve skleněném domě, na nedostatek soukromí si ale nestěžují

pej
3. 6. 2017 13:45
Mladá japonská rodina oslovila architekty s netradičním přáním. Na pozemku o zhruba 50 metrech čtverečních v rezidenční části Tokia chtěla postavit dům, ve kterém se budou cítit jako nomádi. Ve skleněném domě si připadají svobodně a neřeší ani nedostatek soukromí.
Průhledný dům v Tokiu je celý ze skla | Video: Arcinspiration

Skleněný dům NA House stojí v klidné rezidenční čtvrti Tokia na nevelkém pozemku o zhruba 50 metrech čtverečních. Architekti ze studia Sou Fujimoto splnili svým klientům přání a navrhli pro ně domov, v němž se budou cítit jako nomádi. Mladá rodina si bydlení v něm pochvaluje a přirovnává ho životu na stromě.

House NA
House NA | Foto: Iwan Baan

Prostorný a otevřený interiér domu je totiž vyplněn jednadvaceti samostatnými subtilními podlahovými deskami, které jsou umístěny v různých výškách. Stejně jako větvě stromů. Zároveň oddělují funkci jednotlivých prostor, přičemž umožňují obyvatelům dům pružně využívat. Soukromí zajišťují závěsy. 

Rozměry podlahových desek se pohybují v rozmezí od dvou do sedmi a půl metrů čtverečních. Spojeny jsou krátkými schody nebo pohyblivými žebříky. 

House NA
House NA | Foto: Iwan Baan

"Prostory nejsou hermeticky uzavřeny, ale naopak jsou vzájemně propojeny. Chcete-li komunikovat s někým v jiných patrech, stačí se jednoduše přesunout blíž. Právě to je bohatství tohoto prostoru," vysvětlují koncept architekti. 

Některé z podlah jsou vybaveny podlahovým topením. Dům se větrá a ochlazuje okny, která jsou umístěna tak, aby maximalizovala proudění vzduchu. 

Veškeré instalace, včetně topení nebo klimatizace, jsou ukryty v severní straně. domu. Stejně jako skladovací prostory. Jedna z bočních stran je zavětrována policemi a lehkými betonovými panely zabudovanými v bočnicích. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy