Přespi jako nomád. Výstava v Plzni představuje utopická a inovativní řešení mobilního bydlení

Přespi jako nomád. Výstava v Plzni představuje utopická a inovativní řešení mobilního bydlení
Domek Trikolora je prototypem, který vznikl díky dlouhodobým zkušenostem s navrhováním drobných domků. Stojí 29 900 korun. Podle detailního návodu ho zvládnou postavit tři lidé za tři hodiny.
Domek je sestaven z 21 samostatných panelů, má rozlohu sedm metrů čtverečních, je útulný a praktický.
Prvotní inspirací studentům designu nábytku a interiéru na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, kteří pracovali se zadáním Nomádství jako povolání, životní styl nebo vynucený dočasný stav, byl úspěšný projekt Better Shelter, velký stan pro uprchlíky, vytvořený IKEA Foundation.
Získat jeden stan pro výstavu ale bylo z důvodu minimálního odběru 96 kusů, což je náplň jednoho lodního kontejneru, nereálné.
Foto: archiv Depo 15
Petra Jansová Petra Jansová
12. 6. 2017 16:08
Výstava Nomádi na nádvoří plzeňského Depa 2015 představí bydlení v dočasných a mobilních příbytcích. Kromě plátěného stanu na střeše trabanta nebo favorita, karavanu na solární pohon či dřevěného domku postaveného za tři hodiny by se na nádvoří měl objevit i zavěšený stan. Ve všech vystavených příbytcích si bude možné v rámci kampaně zveřejněné na Hithitu zakoupit nocleh.

"Chceme dát široké veřejnosti možnost vyzkoušet si život nomádů, ať už digitálních nebo těch, kteří jsou na cestách nedobrovolně," vysvětluje programový ředitel Depo 2015 Jiří Sulženko.

Tématem výstavy se začali v Plzni zaobírat před dvěma lety, kdy vrcholila uprchlická krize. "Nám přišlo podstatné se k ní vyjádřit také pozitivním způsobem a najít tvůrčí osobnosti, které navrhují svůj pohled na její řešení," dodává Sulženko.

Kromě oslovených architektů a designérů, kteří měli za úkol navrhnout utopická, inovativní nebo neobvyklá řešení mobilního bydlení, v Depu 2015 připravují i výstavu předních streetartistů, kteří mají zkušenost s uměleckou existencí na ulici a reflektují ve svých dílech a objektech téma nomádství a života na cestách.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy