Přespi jako nomád. Výstava v Plzni představuje utopická a inovativní řešení mobilního bydlení

Přespi jako nomád. Výstava v Plzni představuje utopická a inovativní řešení mobilního bydlení
Domek Trikolora je prototypem, který vznikl díky dlouhodobým zkušenostem s navrhováním drobných domků. Stojí 29 900 korun. Podle detailního návodu ho zvládnou postavit tři lidé za tři hodiny.
Domek je sestaven z 21 samostatných panelů, má rozlohu sedm metrů čtverečních, je útulný a praktický.
Prvotní inspirací studentům designu nábytku a interiéru na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, kteří pracovali se zadáním Nomádství jako povolání, životní styl nebo vynucený dočasný stav, byl úspěšný projekt Better Shelter, velký stan pro uprchlíky, vytvořený IKEA Foundation.
Získat jeden stan pro výstavu ale bylo z důvodu minimálního odběru 96 kusů, což je náplň jednoho lodního kontejneru, nereálné.
Foto: archiv Depo 15
Petra Jansová Petra Jansová
12. 6. 2017 16:08
Výstava Nomádi na nádvoří plzeňského Depa 2015 představí bydlení v dočasných a mobilních příbytcích. Kromě plátěného stanu na střeše trabanta nebo favorita, karavanu na solární pohon či dřevěného domku postaveného za tři hodiny by se na nádvoří měl objevit i zavěšený stan. Ve všech vystavených příbytcích si bude možné v rámci kampaně zveřejněné na Hithitu zakoupit nocleh.

"Chceme dát široké veřejnosti možnost vyzkoušet si život nomádů, ať už digitálních nebo těch, kteří jsou na cestách nedobrovolně," vysvětluje programový ředitel Depo 2015 Jiří Sulženko.

Tématem výstavy se začali v Plzni zaobírat před dvěma lety, kdy vrcholila uprchlická krize. "Nám přišlo podstatné se k ní vyjádřit také pozitivním způsobem a najít tvůrčí osobnosti, které navrhují svůj pohled na její řešení," dodává Sulženko.

Kromě oslovených architektů a designérů, kteří měli za úkol navrhnout utopická, inovativní nebo neobvyklá řešení mobilního bydlení, v Depu 2015 připravují i výstavu předních streetartistů, kteří mají zkušenost s uměleckou existencí na ulici a reflektují ve svých dílech a objektech téma nomádství a života na cestách.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Růst průměrné mzdy ve 4. čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Průměrná mzda loni ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě po zohlednění inflace stoupla o méně než jedno procento. Růst byl tedy nižší než ve třetím čtvrtletí. Někteří analytici ale nevylučují výraznější růst. Nominální růst průměrné mzdy, který nezohledňuje inflaci, analytici odhadují za čtvrté čtvrtletí většinou kolem tří procent. Zároveň ekonomové upozorňují, že v současné situaci ovlivněné pandemií jsou odhady velmi nejisté, mimo jiné i kvůli přístupu firem k vyplácení odměn na konci roku.

Za celý rok 2020 by mohl podle odhadů činit nominální růst průměrné mzdy více než tři procenta, průměrná míra inflace přitom loni byla 3,2 procenta. Data zveřejní Český statistický úřad v pondělí 8. března.

Loni ve třetím čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1716 Kč hrubého více než před rokem. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stouply platy o 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy