Život ve vertikálním městském lese: V centru Milána mají mrakodrapy, na kterých rostou stromy.

Bydlení
11. 6. 2017 9:05
Zalesněné fasády vytváří příjemné mikroklima, produkují kyslík a zároveň absorbují oxid uhličitý a prach. Vůbec první mrakodrap zarostlý téměř hektarem lesa byl postaven v Miláně. Zlepšit stav ovzduší pomocí konceptu milánského architekta plánují i v Číně nebo Švýcarsku.
Tohle bydlení si zamilujete. V centru Milána mají věžáky, na kterých rostou stromy. | Video: Stefano Boeri Architetti

Jak uspokojit narůstající poptávku po bydlení ve městech a zároveň stále více nezatěžovat ovzduší? Jeden z možných způsobů řešení nabízí milánský architekt Stefano Boeri, který přišel se zajímavým konceptem mrakodrapů zalesněných stovkami stromů a keřů.

Zelené fasády, které mnohdy dosahují hektarových ploch lesů, nabízí podle projektantů přímý kontakt s přírodou. Zároveň se mohou podílet i na zlepšení ovzduší. Stromy a keře zasázené na visutých balkónech a pergolách totiž vytváří kyslík a absorbují oxid uhličitý.

Jako první byl v říjnu 2014 dokončen obytný soubor Bosco Verticale (vertikální les) v milánské čtvrti Porta Nuova. 

Budovy se stejným konceptem a navržené architektonickým studiem Stefano Boeri Architetti změní i tvář jihovýchodní čínské provincie Ťiang-s nebo švýcarského Lausanne.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy