Jak se bydlí v bývalé továrně Ety? Byt s industriálním nádechem je plný světla

Byt v bývalé továrně ETA
Jím pak prochází vetknutá tenká deska ze dřeva a corianu, která tvoří jídelní stůl.
Dřevo mořené na šedo, corian a beton jsou materiály, které se pak opakují i na ostatním nábytku v hlavní obytné části.
Podlaha je ze dvou materiálů - z lité betonové stěrky a z dřevěných prken - podle toho, jak je funkčně potřeba. Ve vstupní části a kuchyni beton.
Dřevo je v pokojích.
Foto: BoysPlaceNice
Petra Jansová Petra Jansová
7. 5. 2017 9:05
Do bytu s industriálním nádechem se mladá rodina zamilovala na první pohled. Nejenom kvůli jeho zajímavým a atypickým prostorům, ale i kvůli dobré poloze v širším centru Prahy.

Když se majitelům naskytla příležitost koupit byt v bývalé továrně ETA Regula, neváhali ani minutu. Dokonale splňoval všechny jejich požadavky. Je umístěn v širším centru Prahy a zároveň v sobě ukrývá zajímavý a atypický prostor. 

Výhodou bylo i skvělé načasování, od developera přebírali byt ve stavu Shell and Core, tedy v kolaudačním minimu. Architektka tak měla dostatek času na změny k lepšímu.  

"Developeři často nabízejí standardy, které svou kvalitou neodpovídají ceně bytu a obecně potřebám klienta. Výběr je velice omezený a v případě změn pak v některých případech účtují nemalé poplatky. Ve stavu Shell and Core má klient volnou ruku a může si byt dodělat dle svých představ bez toho, aby musel vynaložit další náklady na odstranění nevhodného vybavení," vysvětluje výhody architektka Klára Valová z pražského studia SMLXL.

Už při první návštěvě čekalo jak na majitele, tak i na architektku nemilé překvapení. Původní tovární okna, která měla být zachována, developer vyměnil za plastová. Došlo tak k radikální změně rázu bytu.

"Původní velká okna tvořila dominantu. Po jejich výměně jsme museli hledat jiné prvky, které by upoutaly pozornost, zaujaly svou nevšedností a zároveň měly alespoň trochu průmyslový charakter," dodává autorka.

Tak vznikl centrální betonový ostrůvek, nebo třeba houpačky místo barového sezení.

Vzhledem k zadání vytvořit prostor s odkazem na  průmyslovou historii budovy bylo úkolem architektky vrátit bytu industriální ráz a tím pádem okna naopak trochu potlačit. "V některých místnostech jsme také použili zastínění oken formou jednoduchých záclon nebo závěsů," dodává.

Hlavní obytný prostor maximálně otevřeli do vstupní části a nechali vyniknout centrální sloup a z něj vedená žebra, která tvoří základní konstrukci celé budovy a na stropě tvoří zajímavou nepravidelnou strukturu.

Na ni navázali i v podlaze, která je ze dvou materiálů - lité stěrky a dřevěných prken podle toho, jak je funkčně potřeba. Litá stěrka je u vstupu a v kuchyni a dřevo v chodbě, pokojích a hlavní obytné části u televize. Spoje těchto podlah pak kopírují směr žeber.

"Byt měl působit čistě a světle, proto žebra nejsou odhalena na původní železobetonovou konstrukci, ale základní barvou se v tomto případě stala barva bílá. Beton jsme pak použili pouze okrajově ve formě pohledového betonu v obývacím pokoji za TV a na kusovém nábytku," dodává.

Dominantou hlavní obytné části se stal zmiňovaný betonový ostrůvek. Jím pak prochází vetknutá tenká deska ze dřeva a corianu (umělý kámen), která tvoří jídelní stůl. Dřevo mořené na šedo, corian a beton jsou materiály, které se pak opakují i na ostatním nábytku v hlavní obytné části.

Ostrůvek je centrálním bodem nejen obývacího pokoje, ale i celého bytu. Dojem umocňuje i atypicky řešené barové sezení formou zavěšených houpaček, stejně jako to, že díky průhledům v bytě je vidět i přes dlouhou chodbu už při vstupu do bytu.

Prvek černých lan, na nichž jsou zavěšeny houpačky u baru, se prolíná celým bytem. Můžeme ho vidět jak u vstupu, kde je zavěšená tyč na kabáty, tak v šatně, i v podobě úchytek u vestavných skříní. Lanovými závěsy a houpačkami je zároveň podtržena i atypická výška v bytě, která je 3,3 metru. 

Název projektu: LOFT F5.04

Architekt: ing. arch. Klára Valová - smlxl    www.smlxl.cz

Návrh : 2015

Realizace : 11 /2016

Rozloha: 120 m2

 

Právě se děje

Další zprávy