Vítězná rekonstrukce: Ze stájí historického paláce v Bratislavě vznikla moderní restaurace

Projekt v Bratislavě oceněný odbornou porotou soutěže Interiér roku
Nádvoří je zastřešené a mohou zde růst i stromy.
Prostor je možné celoročně využívat jako terasu.
Na základě projektu architektů Ilji a Martina Skočkových zde vzniklo seskupení čtyř provozů s názvem Fach, které už samotným názvem odkazuje na staré poctivé řemeslo.
Fach se prezentuje jako celek s několika různými provozovnami.
Foto: Peter Jurkovič
Bydlení
15. 4. 2017 7:24
Pálffyho palác v Bratislavě byl mnohokrát přestavovaný. Při poslední rekonstrukci, která probíhala v letech 2012 až 2016, se z něj stala administrativní budova. Původně uzavřený parter se podařilo otevřít. V bývalých hospodářských prostorech a stájích s gotickými a renesančními prvky vznikly čtyři moderní provozovny. Projekt slovenských architektů získal první cenu v soutěži Interiér roku (v kategorii Veřejný interiér I). Aktuálně.cz bylo mediálním partnerem.

Pálffyho palác v historickém centru Bratislavy byl mnohokrát přestavovaný. Dnešní barokní podobu dostala budova v 18. století pod taktovkou hraběte Pálffyho.

Vzhledem k tomu, že přízemí nese stopy kamenných gotických a renesančních zdí a kleneb, je jasné, že dnešní palác vznikl spojením hned několika samostatných budov.

Při poslední rekonstrukci, která proběhla v letech 2012 a 2016, se objekt přeměnil na administrativní budovu. Dosud uzavřený parter se podařilo otevřít a vytvořit zde veřejnosti přístupné obchodní prostory.  

Na základě projektu architektů Ilji a Martina Skočkových zde vzniklo seskupení čtyř nesourodých provozů s názvem Fach, které už samotným názvem odkazuje na staré poctivé řemeslo.

Fach se prezentuje jako celek s několika provozovnami. Na společnou kuchyň jsou napojeny kavárna Bread and Coffee a Restaurace s vinotékou. Na ně pak navazuje Bar a Juice shop. Každá jednotka působí částečně samostatně s nezávislou otevírací dobou, všechny jsou ale součástí jednoho celku. 

Osobitým prvkem celé prostoru je zastřešené nádvoří, do kterého je orientovaná otevřená kuchyň, restaurace a vinotéka. Díky vysazeným stromům a podlaze z jemného štěrku slouží nádvoří i jako jakási celoroční terasa. 

Jako největší výzvu označili autoři projektu hledání, respektive vytvoření sjednocujícího prvku a společného jmenovatele všech provozů tak, aby si každý z nich udržel odlišnou atmosféru. 

"Velmi komplikovaná byla i práce s členitou a nesourodou soustavou prostor s minimální možností dispozičních úprav. Přízemí objektu postrádalo i jakýkoliv palácový charakter. Tvořily ho původní hospodářské prostory a stáje, v nichž se navíc dochovala torza původních gotických a renesančních prvků," vysvětlují architekti.

Jako jednotící prvek architekti zvolili jednotné materiálové a barevné provedení. Podlahy, stěny, klenby i strop navrhli v jednotném povrchu, který splňuje nejenom technická, ale i estetická kritéria. Zvolili proto betonovou stěrku, která připomíná středověkou omítku.

Solitérní nebo vestavěný nábytek v jednotlivých provozech se pak liší barevným provedením. Různorodé prostory tak získaly svoji vlastní tvář. Základem juice shopu je bílá, vynikne tak lépe barevnost produktů, ovoce a zeleniny. Pekárně dominují barvy přírodního dubu, restauraci a vinárně zase patinovaná ocel.

Projekt získal první cenu v kategorii Veřejný interiér I soutěže Interiér roku, v níž bylo Aktuálně.cz mediálním partnerem, kterou již podruhé pořádal Institut interiérového bydlení. Více o soutěži zde.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy